REKLAMA

ETPC odrzucił odwołanie Polski ws. więzień CIA

2015-02-17 17:48
publikacja
2015-02-17 17:48
ETPC odrzucił odwołanie Polski ws. więzień CIA
ETPC odrzucił odwołanie Polski ws. więzień CIA
fot. Reuters / / FORUM

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił odwołanie polskiego rządu od ubiegłorocznego wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA w naszym kraju. Tym samym wyrok ten stał się ostateczny.

Ogłoszona we wtorek na stronach internetowych ETPC decyzja tzw. panelu pięciu sędziów ETPC oznacza, że Wielka Izba ETPC nie rozpatrzy odwołanie Polski w sprawie.

W październiku ub.r. rząd odwołał się od wyroku Trybunału, który uznał, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA. Polska wniosła, by Wielka Izba rozpatrzyła odwołanie od wyroku Izby z lipca ub.r. Siedmioosobowy skład ETPC uwzględnił w lipcu ub.r. skargi na Polskę złożone przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego. Obaj twierdzą, że w latach 2002-2003 zostali - za przyzwoleniem polskich władz - osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce, gdzie CIA ich torturowała. Polska wnosiła o odrzucenie skarg, co uzasadniała m.in. faktem, że wciąż toczy się polskie śledztwo w sprawie, a zajmując wcześniej stanowisko, rząd mógłby wpłynąć na niezależną prokuraturę.

Każda ze stron postępowania w ETPC może "w wyjątkowych przypadkach wnioskować o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby". Wniosek o rozpatrzenie sprawy przez 17-osobową Wielką Izbę trafia do jej pięciu sędziów. Przyjmują oni taki wniosek i kierują go do Wielkiej Izby "jeśli sprawa ujawnia poważne zagadnienie dotyczące interpretacji lub stosowania konwencji i jej protokołów lub poważną kwestię o znaczeniu ogólnym". Jeśli odrzucają taki wniosek, wyrok Izby staje się ostateczny. (PAP)

sta/ pz/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~PATRYJOTA
Te odszkodowania to powinni Kwasniewski i Miler zaplacic przeciesz jeszcze i tak im duzo z tych milionow w kieszeni zostalo ...
~Dżejms
Włazić w d. dalej hamerykanom. A właściwie to narodowi który nimi kieruje. Tak się kończy włazidu..two. Pora przesłuchać tymi metodami Milera i Kwasa.

Powiązane: Tajne więzienia CIA w Polsce?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki