REKLAMA

ETPC: Rosja ma zapłacić odszkodowania akcjonariuszom Jukosu

2014-12-16 16:24
publikacja
2014-12-16 16:24
ETPC: Rosja ma zapłacić odszkodowania akcjonariuszom Jukosu
ETPC: Rosja ma zapłacić odszkodowania akcjonariuszom Jukosu
fot. AGF s.r.l./REX /

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu nie znalazł podstaw do rewizji wydanego w lipcu orzeczenia w sprawie zapłacenia byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos odszkodowań w wysokości ok. 1,9 mld dolarów. O rewizję zabiegały władze Rosji.

Władimir Putin (fot. AGF s.r.l./REX / )

W lipcu ETPC nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu odszkodowań za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację.

Władze Rosji w październiku skierowały wniosek o zrewidowanie orzeczenia przez wyższą instancję ETPC - Wielką Izbę Trybunału - lecz w poniedziałek kolegium złożone z pięciu sędziów odrzuciło ten wniosek.

Tym samym, jak oznajmiła we wtorek służba prasowa strasburskiego trybunału, orzeczenie z lipca tego roku nabrało mocy prawnej.

Obecnie, jak pisze dziennik "Kommiersant", Rosja będzie musiała wspólnie z Komitetem Ministrów Rady Europy, który kontroluje realizację orzeczeń ETPC, w ciągu pół roku wypracować konkretne propozycje dotyczące procedury i terminu wypłat. W celu uproszczenia zadania strasburski sąd powołał się na rejestr akcjonariuszy Jukosu aktualny w chwili likwidacji koncernu. Dziennik podkreśla, że w tym czasie Michaił Chodorkowski nie był już akcjonariuszem.

Jeśli, jak pisze dziennik, nie dojdzie do ustaleń w sprawie wypłat, sprawa znów wróci do ETPC.

W sierpniu 2006 roku Sąd Arbitrażowy w Moskwie ogłosił upadłość Jukosu, niegdyś jednego z największych koncernów naftowych w Rosji. Wcześniej najcenniejsze aktywa Jukosu przejął państwowy Rosnieft. W roku 2003 do więzienia trafił szef Jukosu Michaił Chodorkowski, oskarżony o malwersacje finansowe.(PAP)

mmp/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~spridzik
W tym rzecz, że Rosja nie zapłaci ani jednego dolara odszkodowania. Rosja jest na tyle silna, że może sobie pozwolić na zlekceważenie wątpliwego wyroku ETPC, a na próby zajecia jej aktywów odpowie podobnie. Czas pokaże, że miałem racje.
~jaca
jesli rosja bedzie zajmowac aktywa firm zagranicznych bezprawnie to juz zadna inna nie bedzie chciala tam inwestowac , juz stracili mase inwestorow do tego rubel idzie na dno, a to efekt ich odciecia od reszty walut
~Le
Najpierw podali 50 mld $ ,a teraz 1,9 mld$ ? co to jest dla Rosji która Kubie umorzyła 30 mld$?
~Zdzicho
Jurysdykcja Europejskiego Trybunalu Praw Czlowieka ETPC w kierunku wschodnim konczy sie na linii rzeki Bug - Rosja nie jest czlonkiem EU . Karac to oni moga np. Polske za nadprodukcje mleka , albo za wedzenie miesa .W Rosji obowiazuje konstytucja FR wedlug ktorej Jukos zostal rozwiazany , za kradziez mienia narodowego / bagatela Jurysdykcja Europejskiego Trybunalu Praw Czlowieka ETPC w kierunku wschodnim konczy sie na linii rzeki Bug - Rosja nie jest czlonkiem EU . Karac to oni moga np. Polske za nadprodukcje mleka , albo za wedzenie miesa .W Rosji obowiazuje konstytucja FR wedlug ktorej Jukos zostal rozwiazany , za kradziez mienia narodowego / bagatela - miliardy dolarow /
~lel
a i Jaskinia Zbójców potrafi swoje dołożyć
~Karolek
Jak wyślą w ramach zapłaty 10 000 czołgów do Strasburga to może akurat wystarczy...
~d-bzdet
1,9mln$ to niewiele. 32 bln Euro lepiej brzmi. Wydatki zbrojeniowe samego Izraela to ponad 30% budgetu.
~42260421
insiderfx.pl polecam jeśli ktoś interesuje się forex'em i walutami
~hehe
A akcjonariusze CEDC tez na coś mogą liczyć?
~KLIN
oczywiście mogą dostać ... "w czapę".

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki