REKLAMA
ZAGŁOSUJ

ECDC ostrzega, że omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy

2021-11-27 08:31
publikacja
2021-11-27 08:31
ECDC ostrzega, że omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy
ECDC ostrzega, że omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy
fot. Andrii Vodolazhskyi / / Shutterstock

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) omikron, stanowi "wysokie do bardzo wysokiego” ryzyko dla Europy.

W raporcie oceny ryzyka ECDC zauważa, że istnieje "znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu omikron".

Według ECDC "Ogólny poziom ryzyka dla UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) związany z wariantem Omikron jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki".

Centrum podkreśliło, że biorąc pod uwagę możliwość, iż obecne szczepionki nie chronią przed nowym wariantem oraz fakt, że może on być bardziej zaraźliwy od dotychczasowych, "uważamy za wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian i wariantów, wywołanych przez omikron w UE i EOG".

"W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu omikron może być bardzo duży" – dodano w raporcie.

W piątek WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery omikron.

Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści WHO określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant delta.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu omikron, głównie w RPA i Botswanie. AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (32)

dodaj komentarz
marekpoznan
Moim zdaniem tutaj może pomóc tylko wymieszanie wszystkich szczepionek w jeden wielki koktajl i regularne ćpanie co miesiąc.
the_mind_renewed
Pandemia Gra jak z nut zapraszam.
https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html
jenak
Wiele kryzysów. W każdym z nich widać dość wyraźnie, tu mniej, tam więcej, rękę człowieka. To nie są przypadki.
Uważam je wszystkie za przegięcie. Ale ten jeden za .... i tu pada słowo niecenzuralne.
majmun
Wchodzimy jako UE w coraz większe bagno, gospodarka prędzej czy później usiądzie. Pojawią się konflikty interesów, część krajów zbankrutuje, euro przestanie istnieć... Z takim podejściem nie mamy najmniejszych szans z Chinami.
xiven
ten cyrk się nie skończy dopóki my sami go nie zakończymy

kowidianizm, klimatyzm, bezpieczeństwo, to tylko kolejne neoreligie które trzeba odrzucić aby cywilizacja mogła iść dalej
bhaha
ojej a co na to macron? żeby przypadkiem nie pomylili go z micronem
bhahaha
jenak
kontynuując

Ta i inne przyszłe "innowacje" jakoś mnie nie szokują. Szokuje mnie może namolność. Ale patrząc na odbiorców innowacji, czyli poważne niezrozumienie tego, co jest dla niewielu zrozumiałe, mogę zrozumieć.

Kiedyś to pisałam, warte przytoczenia...

Eksperyment socjologiczny /
kontynuując

Ta i inne przyszłe "innowacje" jakoś mnie nie szokują. Szokuje mnie może namolność. Ale patrząc na odbiorców innowacji, czyli poważne niezrozumienie tego, co jest dla niewielu zrozumiałe, mogę zrozumieć.

Kiedyś to pisałam, warte przytoczenia...

Eksperyment socjologiczny / socjotechniczny z USA, z odległych lat.

Wszyscy goście w windzie stoją twarzą od drzwi.
Wsiadają następni. Tylko 15% staje twarzą do drzwi.
I właśnie imho TU zasadza się cały eksperyment.
Sztampa, lenistwo w myśleniu, zwłaszcza krytycznym. Ba, takie staje się kompletnie nieopłacalne. Przysparza jedynie problemów.

Niedobrze wróży to na przyszłość. Bliską. I to bardzo niedobrze.
janoz_lobolotorant
szacun, chylę foliowy kapelusz
janoz_lobolotorant
gdyby zaszczepione osoby miały na głowie foliowe hełmy ochronne, to Bill Gates i Soros nie przeprogramowaliby przez maszty 5G wirusa tak by uodpornił się na obecne szczepionki - a przypominam, w szczepionkach są koparki bitcoinów sterowane przez fale elektromagnetyczne 5G, które są transferowane do Gatesa, Maduro, Łukaszenki gdyby zaszczepione osoby miały na głowie foliowe hełmy ochronne, to Bill Gates i Soros nie przeprogramowaliby przez maszty 5G wirusa tak by uodpornił się na obecne szczepionki - a przypominam, w szczepionkach są koparki bitcoinów sterowane przez fale elektromagnetyczne 5G, które są transferowane do Gatesa, Maduro, Łukaszenki i Tuska

0 szczepionek, a jeżeli już to należy założyć foliowy kapelusz na głowę

pozdro dla kumatych

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki