EC Będzin zawarła z Grupą Altum umowę sprzedaży 51 proc. udziałów w spółce zależnej ECB Wytwarzanie za łącznie 16,2 mln zł - poinformowała EC Będzin w komunikacie. Spółki zawarły także umowę wspólników.


Jak podano, cena sprzedaży została rozliczona poprzez umowne potrącenie z wierzytelnościami Grupy Altum względem spółki o częściowy zwrot udzielonych pożyczek wraz z odsetkami.
Ustalone warunki współpracy zakładają m.in. zasady i warunki dostarczania węgla energetycznego przez spółkę do ECB Wytwarzanie po zrealizowaniu zawartych już umów na rok 2024 oraz 2025. Od 1 stycznia 2026 r. ECB Wytwarzanie będzie kupował od EC Będzin, na podstawie odrębnych umów, węgiel energetyczny o parametrach jakościowych wymaganych przez instalacje spalania ECB Wytwarzanie w celu wytwarzania energii i ciepła, w liczbie stanowiącej co najmniej 49 proc. rocznego zapotrzebowania ECB Wytwarzanie oraz po cenach rynkowych.
Zarząd spółki poinformował, że utrata kontroli nad ECB Wytwarzanie będzie skutkowała brakiem obowiązku konsolidacji przez spółkę jej wyników i spodziewa się, że dekonsolidacja wyników ECB Wytwarzanie będzie miała istotny jednorazowy pozytywny wpływ na wyniki spółki w ujęciu księgowym.
"Zarząd spodziewa się, że w wyniku dekonsolidacji zamiast skonsolidowanej skumulowanej straty spółki w ujęciu jednostkowym powstanie istotny zysk, przy czym powyższe jest jedynie wynikiem operacji księgowej (niegotówkowej)" - dodano.
Grupa Altum otrzymała 12 grudnia 2023 r. bezwarunkową zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad ECB Wytwarzanie. (PAP Biznes)
doa/ ana/