EBC może dostosować forward guidance, jeśli spowolnienie w strefie euro przedłuży się - Villeroy, EBC

EBC będzie gotowy na zmianę forward guidance w zakresie polityki pieniężnej, gdyby obecny kryzys trwał dłużej niż oczekiwano - powiedział w piątek w Lizbonie Francois Villeroy de Galhau z Rady Prezesów EBC.

(fot. Toru Hanai / Forum/Reuters)

Villeroy powiedział w przemówieniu w Lizbonie, że czynniki tymczasowe, takie jak spadek produkcji w Niemczech i protesty we Francji, wciąż oddziałują na perspektywy wzrostu. "Jeśli te czynniki znikną, a ryzyko geopolityczne zmniejszy się, wzrost PKB może odbić już od przyszłej wiosny lub lata" - powiedział Villeroy, który jest również prezesem Banku Francji. 

"Jeśli jednak spowolnienie przeciągnie się poza ten horyzont - co jest mniej prawdopodobnym scenariuszem, ale takim, którego nie można wykluczyć - będziemy gotowi dostosować nasz froward guidance dotyczący polityki pieniężnej" - dodał. 

W kwestii możliwości wprowadzenia kolejnej transzy TLTRO Villeroy powiedział, że EBC nie może dostosować polityki do konkretnych krajów lub banków, lecz "powinien przyjrzeć się całemu spektrum możliwych narzędzi, w tym też różnych form LTRO, aby zdecydować o rekalibracji warunków i terminów zapadalności". 

Bankier powiedział, że EBC powinien zachować ostrożność, jeśli utrzymuje ujemne stopy procentowe dłużej niż planowano, z obawy, że wpływ na zyski banków może wpłynąć negatywnie na skuteczność polityki pieniężnej. 

"Gdybyśmy musieli stosować ujemne stopy proc. przez dłuższy okres niż oczekiwano, powinniśmy zastanowić się, jak ograniczyć ich ewentualne negatywne skutki dla polityki pieniężnej" - powiedział Villeroy. 

Na posiedzeniu z 24 stycznia Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC utrzymał też forward guidance dla stóp procentowych i reinwestycji spłat kapitału. 

Według obecnego forward guidance podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca lata 2019 r. 

"(Bilans - PAP) ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro przechylił się w kierunku przeważania czynników ryzyka o charakterze negatywnym" - powiedział prezes EBC Mario Draghi na konferencji po posiedzeniu Rady Prezesów. "TLTRO zostały wspomniane przez niektórych członków Rady Prezesów, ale decyzja w ich sprawie nie została podjęta" - dodał Draghi na konferencji 24 stycznia. 

Kolejne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego odbędzie się 7 marca. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa prezesa banku, podczas której zostaną zaprezentowane kwartalne projekcje makroekonomiczne. (PAP Biznes) 

kkr/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,04% 3,8728
2019-12-10 14:16:00
EUR/PLN 0,07% 4,2900
2019-12-10 14:16:00
EUR/USD 0,11% 1,1077
2019-12-10 14:16:00
CHF/PLN 0,15% 3,9278
2019-12-10 14:16:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil