Dostałeś e-mail ZUS? To oszustwo

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysyłają e-maile z informacją o braku opłaconych składek lub o tym, że zawierają błędach. Oszuści dążą do przejęcia kontroli nad rachunkiem bankowym i kradzieży pieniędzy.

Oszustwo na ZUS
Oszustwo na ZUS (fot. Marek Kuwak / FORUM)

Klienci ZUS w ostatnim czasie dostali e-maile z informacją o błędnie zapłaconych składkach lub całkowitym braku wpłat. Oszuści podszywający się pod instytucję wysyłali wiadomości z adresów:

 • kancelaria.zus@wp.pl,
 • zus-skladki@wp.pl, 
 • zus._kontakt@wp.pl,
 • ZUS@gov.pl zus_info@wp.pl.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika – przeczytamy w oficjalnym komunikacie Zakładu.

ZUS przestrzega żeby nie odpowiadać na otrzymane fałszywe wiadomości oraz nie otwierać załączników dołączonych do e-maila. Oszuści mogą zainfekować urządzenie złośliwym oprogramowanie lub wirusem. Odbiorca wiadomości może stać się ofiarą kradzieży tożsamości lub/i stracić pieniądze, jeżeli wyłudzający uzyskają dostęp do rachunku bankowego.

Klienci ZUS, którzy mają wątpliwości co do prawdziwości otrzymanej wiadomości, mogą skontaktować się z instytucją pod numerem 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl, lub udać się do najbliższej placówki Zakładu.

DF

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.