REKLAMA

Nowy e-dowód musi zostać zmieniony z powodu unijnych regulacji

2019-08-08 08:06
publikacja
2019-08-08 08:06

Choć dokument z czipem jest w obiegu dopiero od marca, już musimy pracować nad jego zmianą. Powodem są nowe unijne regulacje - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

fot. / / MSWiA
"Z początkiem sierpnia weszło w życie rozporządzenie PE i Rady 2019/1157, które wprowadza nowe standardy związane z tym, jak powinien wyglądać blankiet dowodu osobistego. Widoczny będzie musiał być np. dwuliterowy kod państwa członkowskiego wydającego dokument na tle unijnych symboli (12 żółtych gwiazd na białym tle). Nasz obecny wzór dowodu tego elementu nie zawiera" - podaje gazeta.

"W warstwie elektronicznej dokumentu (w czipie) będą musiały być zawarte również dwa odciski palców posiadacza w formatach cyfrowych. Takich danych w naszym e-dowodzie nie ma i - jak słyszymy od osób znających temat - +dogranie+ ich do obecnego blankietu jest niemożliwe z uwagi na to, jak skonstruowana jest warstwa elektroniczna" - pisze "DGP".

Gazeta dodaje, że "MSWiA potwierdza, że wstępne prace (nad dostosowaniem e-dowodów do unijnych regulacji - PAP) już się zaczęły".

Autor: Radosław Jankiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (18)

dodaj komentarz
karbinadel
Kolejny bezsensowny tytuł, sugerujący, że obywatele posiadający nowe dowody będą je musieli wymienić - co oczywiście nie jest prawdą
glos_rozsadku
zamiast zniewalać normalnych obywateli niech się zainteresują "dowodami kolekcjonerskimi". Wg obecnych przepisów możesz posiadać podrobiony dowód (tylko nie wolno Ci go używać).
adamstowik
nic się nie da zrobić drukarnie są za granicą, więc jak ktoś będzie chciał sobie kupić to kupi (w Polsce już jest ponad 1 mln taki dowodów) jedynym sposobem jest rozpoczęcie stosowania warstwy elektronicznej e-dowodu, tego nikt nie podrobi.. na chipie są wypalone dane podpisane cyfrowo nie do zmiany.. Więc jak ktoś chce sprzedać nic się nie da zrobić drukarnie są za granicą, więc jak ktoś będzie chciał sobie kupić to kupi (w Polsce już jest ponad 1 mln taki dowodów) jedynym sposobem jest rozpoczęcie stosowania warstwy elektronicznej e-dowodu, tego nikt nie podrobi.. na chipie są wypalone dane podpisane cyfrowo nie do zmiany.. Więc jak ktoś chce sprzedać samochód albo wziąć kredyt to powinien się okazać cyfrowymi danymi a nie tymi nadrukowanymi i skończy się eldorado ale to trzeba przystosować wszystkie systemy a to trochę potrwa..
dziki_losos
Już się zainteresowali - wynikiem jest "Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych", która weszła w życie w lipcu tego roku:

Art. 58. Kto wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
adamstowik odpowiada dziki_losos
no i co z tego zobacz ile jest stron z dowodami kolekcjonerskimi wszyscy w najlepsze drukują już widzę jak na podstawie tego art. aresztują chinczyka albo obywatela Kataru..
adamstowik
Ale spokojnie wydawane od niedawna e-dowody będą ważne 10 lat i nie trzeba ich znowu wymieniać. Więc jak komuś nie podoba się pobieranie odcisków palców to niech szybko wyrobi sobie nowy dowód i będzie miał spokój na długie lata. Jak się spóźni to będzie zmuszony do oddania odcisków bez gadania.....
marcin321
Tak też uczynię. I tak mi się ważność kończy
adamstowik odpowiada marcin321
zgodnie z prawem każdy może wymienić za darmo stary dowód na e-dowód, także przed upłynięciem terminu ważności wiec nie ma na co czekać... jak zwykle tuż przed wprowadzeniem nowej wersji dowodu unijnego będą dzikie kolejki..
marcin321
Chyba ich pogięło. Niech sobie zbierają odciski swoich przybyszy zza morza
andregru
"dwa odciski palców posiadacza w formatach cyfrowych" będziemy sprawdzani w każdej sprawie policyjnej bez świadomości tego .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki