REKLAMA

E-doręczenie zastąpi tradycyjny list polecony z urzędu

2020-10-07 21:26
publikacja
2020-10-07 21:26

Prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją a obywatelem to cel przygotowanej w resorcie cyfryzacji ustawy o doręczeniach elektronicznych, którą w środę uchwalił Sejm.

E-doręczenie zastąpi tradycyjny list polecony z urzędu
E-doręczenie zastąpi tradycyjny list polecony z urzędu
fot. Kite_rin / / Shutterstock

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 442 posłów, przeciw było czterech, wstrzymało się pięciu parlamentarzystów.

Według MC, głównym założeniem zmian jest prawo obywatela do prostej i przejrzystej komunikacji elektronicznej z organami państwa. W ocenie resortu zmiany są przełomowe, m.in. dlatego, że wprowadzają tzw. domyślność cyfrową, czyli prymat rozwiązań cyfrowych nad rozwiązaniami tradycyjnymi.

Osoby, które chcą kontaktować się z urzędami przez internet będą mogły skorzystać z możliwości otrzymywania i wysyłania korespondencji drogą elektroniczną, bez konieczności wizyty na poczcie. E-doręczenie będzie prawnie równe z wysłaniem tradycyjnego listu poleconego za potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Usługa doręczenia elektronicznego będzie dobrowolna i darmowa.

Ustawa przewiduje, że obywatel będzie miał jeden adres dla całej komunikacji z administracją, skrzynkę e-doręczeniową, która będzie nam służyła do wymiany elektronicznej korespondencji z urzędami. W praktyce będzie ona działać podobnie jak skrzynka mailowa, będzie jednak odpowiednio zabezpieczona.

Korespondencja – co do zasady – będzie nadawana i odbierana przez podmiot publiczny w postaci elektronicznej, co oznacza, że taki podmiot będzie musiał posiadać adres do doręczeń elektronicznych. Na potrzeby realizacji doręczenia elektronicznego zostanie stworzony nowy rejestr publiczny, tzw. baza adresów elektronicznych. Wpis adresu do doręczeń elektronicznych do tej bazy – zobowiązuje podmiot publiczny do doręczania pism na ten adres.

Usługa doręczenia elektronicznego będzie świadczona na polskim rynku przez operatora wyznaczonego, którym do końca 2025 r. będzie Poczta Polska. Następny operator zostanie wyłoniony w przetargu.

Dla obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych przewidziano wprowadzenie tzw. publicznej usługi hybrydowej, która - jak napisano w uzasadnieniu przepisów - umożliwi całkowitą cyfryzację procesu nadania/odbioru korespondencji po stronie podmiotów publicznych i przedsiębiorców, pozostawiając obywatelom wybór formy nadania/doręczenia (papierowa lub elektroniczna). Ma ona polegać na przetworzeniu korespondencji nadanej elektronicznie do postaci papierowej oraz jej doręczeniu w takiej postaci, lub na nadaniu korespondencji w postaci papierowej, przetworzeniu jej do postaci elektronicznej i doręczeniu w takiej postaci.

Teraz ustawa trafi do Senatu. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
mocarz
Krok w dobrym kierunku. Natomiast z artykułu wynika, że ta ustawa reguluje komunikację tylko z urzędami. A co z listami do i od sądów? Dlaczego nie uregulowali również takiej korespondencji? Obecnie nie można wyjechać na dłużej niż dwa tygodnie aby nie przegapić pisma. Poczta Polska niestety nie wysyła e-awizo (powiadomienie SMS Krok w dobrym kierunku. Natomiast z artykułu wynika, że ta ustawa reguluje komunikację tylko z urzędami. A co z listami do i od sądów? Dlaczego nie uregulowali również takiej korespondencji? Obecnie nie można wyjechać na dłużej niż dwa tygodnie aby nie przegapić pisma. Poczta Polska niestety nie wysyła e-awizo (powiadomienie SMS lub email) w przypadku zwykłych przesyłek sądowych, a tych dotyczących spraw karnych nawet pełnomocnik nie może odbierać.

Ostatnio jak wysłałem pismo ePUAP-em do wydziału gospodarczego sądu rejonowego podczas zakładania spółki, to pismo odrzucili i kazali wysłać w formie papierowej. :) Dobrze że sową nie kazali doręczyć. :D
kryzysio
Raz urząd skarbowy wysłał mi żółtą zwrotkę żółwiem. 56 dni upłynęło między nadaniem poleconego a otrzymaniem potwierdzenia odbioru.
etaurus1747
Ciekawe czy PeŁo kuma o co chodzi
???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki