REKLAMA

Dziś rząd zajmie się płacą minimalną w 2022 r.

2021-06-15 08:04
publikacja
2021-06-15 08:04
Dziś rząd zajmie się płacą minimalną w 2022 r.
Dziś rząd zajmie się płacą minimalną w 2022 r.
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Dziś rząd zajmie się projektem propozycji wysokości płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej w 2022 r.

Jak (niemal) co roku, w połowie czerwca przyszłoroczna płaca minimalna trafia na nagłówki. Do dziś Rada Ministrów ma przedstawić swoją propozycję Radzie Dialogu Społecznego, w skład której wchodzą przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu. RDS na wypracowanie kompromisu ma 30 dni. Jeżeli do porozumienia nie dojdzie, ostatnie słowo i tak należy do rządu – niezależnie od przebiegu rozmów, wysokość płacy minimalnej oficjalnie ogłoszona zostanie najpóźniej za 3 miesiące, do 15 września.

Warto dodać, że po raz ostatni płaca minimalna przyjęta została w drodze konsensusu w 2010 r. Z kolei w 2020 r., w związku z pandemią, rząd wydłużył okres przedstawienia propozycji płacy minimalnej do 31 lipca, zaś RDS miała na negocjacje 10 dni.

Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi (od 1 stycznia 2020 r.) 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w 2019 r. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrosła z natomiast 17 do 18,30 zł brutto.

W ostatnich latach płaca minimalna zmieniana jest raz na rok, jednak nie zawsze tak było – w latach 90., gdy inflacja była wyraźnie wyższa, minimalne wynagrodzenie zmieniano nawet co kwartał. W najnowszej historii mamy też przykład roku bez podwyżki płacy minimalnej – mowa o 2002 r., za czasów rządu Leszka Millera, - kiedy najniższe wynagrodzenie pozostało na obowiązującym już w 2001 r. poziomie 760 zł. Jak łatwo się domyślić, było to związane z sytuacją na rynku pracy – stopa bezrobocia w tym okresie sięgała blisko 20 proc.

„Trójka Kaczyńskiego” coraz bliższa

Pandemia pokrzyżowała plany obozu rządzącego, który chciał, by na koniec 2020 r. płaca minimalna wynosiła 3000 zł. Relatywnie dobra postawa polskiej gospodarki sprawia, że wizja ta staje się obecnie ponownie bardziej realna.

"Na koniec 2020 roku - czyli za kilkanaście miesięcy - minimalna pensja będzie wynosiła 3 tys. zł. (...). Na koniec 2023 roku minimalna pensja będzie wynosiła 4 tys. zł" - powiedział Jarosław Kaczyński 7 września 2019 r. na konwencji wyborczej w Lublinie. Zobowiązanie to kilka dni później potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Tamte zapowiedzi składano oczywiście w zupełnie innych realiach gospodarczych. Obietnica podniesienia w ciągu 4 lat płacy minimalnej z 2250 zł do 4000 zł w „starej rzeczywistości” budziła emocje głównie ze względu na swój niespotykany charakter. Formułowane wówczas prognozy wskazywały, że realizacja obietnicy PiS doprowadziłaby do tego, że płaca minimalna stanowiłaby ponad 60 proc. średniego wynagrodzenia. Byłby to rekord wśród państw OECD.

O teoretycznych i praktycznych kontrowersjach związanych z płacą minimalną (wraz z listą argumentów za i przeciw) pisaliśmy w artykule „Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne”.

MZ

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (14)

dodaj komentarz
bha
Jakby nie rosła płacą minimalna to wielu, wielu wielu etc. pracujących mogłaby latami świetlny i jedynie liczyć na cud jakiego kolwiek podniesienia im płacy przez swoich tzw. dawców pracy niestety.
zosia3005
Jasne - lepiej niech przyjdą masowe bankructwa firm to ZZ będą sobie protestować przed firmą-bankrutem na styropianie jak to dawniej bywało. Przynajmniej gospodarka się szybciej oczyści.
jpelerj
Przed wyborami na pewno tak. Potem to będzie problem innego rządu, bo wszystko wskazuje na to, że PIS chce się ewakuować z tonącego okrętu na ostatniej szalupie mieszczącej kasę.
zosia3005
Dokładnie tak ! Powiedzą - jak my rządziliśmy było super a jak opozycja to same długi, dziura w kasie i państwo w ruinie a elektorat oczywiście uwierzy .. trzeba dać im rządzić do upadku !
zosia3005
To wkład w obniżenie inflacji ... przejściowej .. :-))
Rząd nakręca spiralę inflacyjną podwyżkami płac , cen energii i innych administrowanych a Prezes Glapiński jeszcze naciąga tę spiralę = sprężynę . Jak pęknie - wszyscy mocno oberwą .
demeryt_69
W latach 90. (gdy inflacja była wyraźnie wyższa) minimalne wynagrodzenie zmieniano nawet co kwartał? To chyba nieprawda, nie?
samsza
Płaca minimalna będzie taka, żeby fachowcom z zagranicy opłacało się przyjechać.
tomkooo
w sensie, ze beda bilety do tego cyrku kupowac, zeby sie posmiac... czy jak ?
mmmmooooo
"płaca minimalna stanowiłaby ponad 60 proc. średniego wynagrodzenia. Byłby to rekord wśród państw OECD" - niestety w naszym kraju politycy przez 30 lat "wolności" robili bardzo dziwne rzeczy i to są konsekwencje. Większość pracodawców to firmy z obcym kapitałem. Nasi nie mają za bardzo jak z nimi "płaca minimalna stanowiłaby ponad 60 proc. średniego wynagrodzenia. Byłby to rekord wśród państw OECD" - niestety w naszym kraju politycy przez 30 lat "wolności" robili bardzo dziwne rzeczy i to są konsekwencje. Większość pracodawców to firmy z obcym kapitałem. Nasi nie mają za bardzo jak z nimi konkurować bo są malutcy finansowo. Ponieważ korporacje płacą na niskich stanowiskach tylko tyle ile muszą to mamy taką patologię, że się tę pensję minimalną podnosi aby korporacje normalnie po ludzku płaciły. Niestety niedługo prywatny nasz biznes przestanie całkowicie istnieć bo oprócz opłacalnej dla pracowników budżetówki dojdą dobrze płatne miejsca pracy w np. dyskontach. I będzie się kręciło dla pracowników aż się całkiem nie zawali. Słabo to widzę. A nie można było po prostu dać ludziom działać? Inflacja sama by się uspokoiła po jakimś czasie, w Izraelu też w latach 80-tych sięgała kilkuset procent. Balcerowicz popiwkiem i zusem zgasił firmy i zatrzymał małą przedsiębiorczość i teraz gospodarczo mamy kraj potworek jakiego nie ma w normalnej gospodarce nigdzie na świecie.
demeryt_69
Przez te 30 lat robiono bardzo dziwne rzeczy to dość mało powiedziane. Np. Misiak przyuczał zredukowanych spawaczy stoczniowych do zawodu psich fryzjerów i sPOro na tym cyrku zyskał - $zalom :)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki