Dyrektywa o pracownikach delegowanych przyjęta przy sprzeciwie Polski i Węgier

2018-04-11 14:50
publikacja
2018-04-11 14:50

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych, przy sprzeciwie Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu.

/ fot. Michal DyjukREPORTER /

Ambasadorowie UE zatwierdzili tekst kompromisowy, wynegocjowany przez reprezentującą kraje członkowskie bułgarską prezydencję z Parlamentem Europejskim. Ostateczne przyjęcie dyrektywy nastąpi po poparciu jej przez Parlament Europejski.

"W środę kompromisowy tekst poparły wszystkie państwa członkowskie z wyjątkiem Polski i Węgier. Wielka Brytania, Litwa, Łotwa i Chorwacja wstrzymały się od głosu" - powiedziało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli.

Dyrektywa jest niekorzystna dla Polski, bo jak argumentują polskie władze, spowoduje dodatkowe obciążenia dla polskich firm działających za granicą. Okres delegowania ustalono na 12 miesięcy z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy w określonych przypadkach. Po tym czasie pracownik delegowany zostanie objęty prawem pracy kraju przyjmującego.

Komisja podkreśliła, że nowa dyrektywa jest wyrazem poparcia dla nadrzędnej zasady Komisji - równego wynagrodzenia za tę samą pracę w tym samym miejscu pracy. Część krajów UE, w tym Polska, argumentowała, że za dążeniem do nowelizacji dyrektywy stoi w rzeczywistości protekcjonizm gospodarczy krajów Europy Zachodniej.

Pracownik delegowany jest czasowo wysyłany przez pracodawcę w celu wykonania usługi w innym państwie członkowskim UE. (PAP)

luo/ ulb/ mal/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
polak2
A Polska powinna domagać sie prawa ? by Firmy z Uni E gdy przeniosą firmę do kraju gdzie się płaci mniej niż np: Niemcy to muszą płacić tyle ile w Niemczech dość szukania Niewolników ? U nich nie ma komu robić i tak będą mieć firmy w Polsce .
wicius
Krzepicki do Prezesa Dyzmy "Panie Prezesie. Nie bylo jeszcze na swiecie takiego cwaniaka zeby nie znalazl sie wiekszy".

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki