REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Dyrektywa metanowa z poparciem rządu. UE uwzględniła postulaty Polski

2024-05-08 12:24
publikacja
2024-05-08 12:24
Dodaj Bankier.pl w Google

Wobec przyjętych w trakcie unijnych negocjacji zmian w projekcie polski rząd planuje na posiedzeniu Rady UE zagłosować za przyjęciem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym - zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Dyrektywa metanowa z poparciem rządu. UE uwzględniła postulaty Polski
Dyrektywa metanowa z poparciem rządu. UE uwzględniła postulaty Polski
fot. Lane V. Erickson / / Shutterstock

"Skutkiem tej regulacji ma być ograniczenie (emisji metanu) w całym łańcuchu dostaw, a głównym sektorem, którego dotyczy ten projekt jest sektor gazu ziemnego i ropy naftowej, w odniesieniu do Polski większe znaczenie ma emisja metanu w sektorze węglowym, którego również dotyczy to rozporządzenie" - powiedział Motyka.

Dodał, że projekt przedstawiony w pierwszej wersji przez KE pozostawiał wiele do życzenia, nakładając obowiązki wykraczające poza to, co konieczne do osiągnięcia, jeśli chodzi o redukcję emisji metanu w europejskim sektorze energetycznym.

"Natomiast w wyniku negocjacji w Radzie, Parlamencie Europejskim oraz podczas rozmów trójstronnych (między Radą, PE i KE) udało się zmienić ten dokument. Wprowadzono do niego liczne zmiany, liczne zmiany zostały wprowadzone też w Parlamencie Europejskim przy zgodzie parlamentarzystów z Polski różnych opcji politycznych zasiadających w różnych grupach" - dodał.

Jak wyjaśnił, rząd analizując tekst kompromisowy uznał, że znacząca większość postulatów, które Polska zgłaszała, została w nim zawarta.

Wakacje na giełdzie

"Zgłaszane postulaty zostały uwzględnione w całości lub w zbliżonym do postulowanego brzmieniu (...), a projektowane przepisy maksymalizują możliwe do realizacji ograniczenia emisji metanu, ograniczając jednocześnie koszty związane z realizacją obowiązków nałożonych tym rozporządzeniem na naszą gospodarkę tak aby, wpływ na odbiorców końcowych (...) był absolutnie minimalny" - zaznaczył wiceminister.

"Wobec przyjętych w trakcie negocjacji zmian w ramach trilogu, rząd planuje na posiedzeniu Rady zagłosować za przyjęciem tego rozporządzenia" - zapowiedział. (PAP Biznes)

jz/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki