REKLAMA

Dworczyk: Celem rządu jest wykonanie 20 mln szczepień do końca II kwartału

2021-04-13 12:55, akt.2021-04-13 14:11
publikacja
2021-04-13 12:55
aktualizacja
2021-04-13 14:11
fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Celem jest wykonanie 20 mln szczepień przeciw Covid-19 do końca II kwartału - podkreślił we wtorek pełnomocnik rządu ds szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, zaszczepienie pierwszą dawką 100 proc. chętnych osób z całej populacji planowane jest do końca sierpnia.

Dworczyk zaznaczył, że na konferencji w KPRM, że "celem Narodowego Programu Szczepień, tym najbliższym, to jest wykonanie 20 milionów szczepień do końca II kwartału". Szef KPRM przeprosił przy okazji, że w poniedziałek podał niedokładne dane.

"Zaszczepienie pierwszą dawką, tu też nic się nie zmienia, 100 proc. chętnych osób z całej populacji planujemy do końca sierpnia" - poinformował Dworczyk. "To oczywiście będzie możliwe, kiedy wywiążą się producenci ze swoich deklaracji i szczepionki zostaną dostarczone w zapowiedzianym okresie" - dodał.

19 kwietnia otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu

19 kwietnia zostanie otwarty pierwszy punktu szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu. Kolejne w następnych tygodniach – powiedział we wtorek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Na konferencji prasowej Dworczyk powiedział, że 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych.

"19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu" – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Wskazał, że następne punkty – których będzie kilkaset – będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. "Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty" – wyjaśnił Dworczyk.

Zaznaczył, że "6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować".

Szczepienia w punktach drive-thru rozpoczną się 15 kwietnia

Szczepienia w punktach drive-thru rozpoczną się zgodnie z zapowiedziami 15 kwietnia - zapewnił szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że od połowy miesiąca takich punktów ma przybywać w całej Polsce.

Dworczyk został zapytany na konferencji prasowej o możliwość wcześniejszego uruchomienia np. w formie pilotażu punktów szczepień drive-thru. Pytanie zadano w kontekście zapowiedzi, że miasto Wałbrzych uruchomi w środę pierwszy punkt szczepień tego typu.

"Jest wiele punktów, które są gotowe do rozpoczęcia szczepień w formule drive-thru i one się rozpaczną zgodnie z naszymi zapowiedziami 15 kwietnia. Wtedy zostaną wydane też ostateczne wytyczne GIS-u i MZ dotyczące zasad funkcjonowania tych punktów. Jestem przekonany, że od 15 kwietnia będzie przybywać tego rodzaju funkcjonujących punktów" - odpowiedział Dworczyk.

Podczas konferencji zadano też pytanie o kontrole NFZ prowadzoną w Rzeszowie a dotyczącą szczepień w tym mieście. Na to pytanie odpowiedział Filip Nowak p.o. prezesa NFZ. Podkreślił on, że kontrola prowadzona w Rzeszowie jest "złożona".

"Sprawdzamy tam kilka obszarów. Kontrola prowadzona jest wspólnie z lokalną stacją sanepidu. Kontrola trwa. Wychodzimy z założenia, że tę kontrolę lepiej zrobić bardzo dokładnie, bez zastrzeżeń co do procedury, niż szybko" - odpowiedział. Zapewnił, że po zakończeniu kontroli NFZ poinformuje o jej wynikach.

Media donosiły o nieprawidłowościach w Rzeszowie dotyczących szczepień. Jak wynikało z informacji podawanych przez media wiele osób bez kolejki - w tym wieku 20, 30 lat - miało zostać zaszczepionych tam przeciw Covid-19. Media donosiły też, że w jednym z ośrodków do szczepień przeciw COVID-19 w Rzeszowie miały być wielokrotnie używane jednorazowe strzykawki.

Dworczyk: W czwartek informacja o liczbie i miejscach punktów szczepień

W czwartek zostanie przedstawiona informacja o liczbie i lokalizacji punktów szczepień powszechnych. Będą one dostosowane do potencjału szczepień i potrzeb na danym terenie – zapowiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dodał, że sieć punktów zostanie dostosowana do potencjału istniejących punktów, w których prowadzi się szczepienia przeciw COVID-19. Poinformował, że przedstawiciele NFZ, wojewodów i samorządów w całym kraju omawiają kwestię organizacji punktów szczepień powszechnych.

"Dzisiaj w całej Polsce odbywają się, w ramach poszczególnych województw, spotkania przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawicieli wojewodów i samorządowców. Te spotkania poświęcone są tworzeniu punktów szczepień powszechnych" – mówił Dworczyk we wtorek na konferencji prasowej. "Dziękujemy samorządowcom, że odpowiedzieli na apel rządu i wspólnie możemy takie punkty przygotowywać" – powiedział.

Dodał, że "powstało nieco nieporozumień i zupełnie niepotrzebnych emocji związanych z przygotowaniem tych punktów szczepień, pojawiły się deklaracje ze strony włodarzy niektórych miast" dotyczące utworzenia punktów, a także pytania o zasadność ograniczeń.

"Musimy tworzyć siatkę punktów szczepień, która będzie odpowiadała rzeczywistym potrzebom" – zadeklarował Dworczyk, dodając, że "mamy miejsca, gdzie potencjał do szczepień jest już bardzo duży i hamuje go wyłącznie brak szczepionek, na które czekamy, natomiast są takie miejsca, gdzie tych punktów jest mniej, tam w szczególności takie punkty szczepień powszechnych są potrzebne". "O tym wszystkim dzisiaj właśnie przedstawiciele NFZ rozmawiali z samorządowcami" – mówił.

Podał przykład Warszawy z 285 punktami szczepień, których jest "tak dużo, że jeżeli ktoś chce się zapisać na szczepienie, to może nawet zgłosić się na dzisiejszy wieczór". Dodał, że także w Łodzi terminy szczepień są dostępne na ten sam dzień. "Natomiast jeśli chodzi o Legnicę, to tam trzeba się zgłosić dopiero za 34 dni, dlatego w Legnicy będzie stworzony jeden z pierwszych punktów szczepień powszechnych" – powiedział. "W Białymstoku najbliższe szczepienia są proponowane za 28 dni" – dodał.

Według szefa KPRM tam, gdzie punktów szczepień jest wiele, "tworzenie dużej liczby nowych punktów nie ma sensu, wystarczy wypełnić szczepionkami ten potencjał, który został przez ostatnie trzy miesiące stworzony".

Zdaniem Dworczyka działania NFZ "można nazwać dostosowaniem do realiów i realnych potrzeb siatki punktów szczepień".

Zapowiedział przedstawienie w czwartek ostatecznej informacji, "jak to uzupełnienie będzie wyglądało, ile punktów szczepień i w jakich miejscowościach powstanie". Pierwszy taki punkt ma zostać uruchomiony 19 kwietnia, 16 kolejnych punktów rząd zamierza otworzyć w ramach pilotażu.

Według danych z wtorku w Polsce wykonano dotychczas blisko 7,8 mln szczepień. Ponad 2,2 mln osób otrzymało obie dawki. Dostarczono blisko 10 mln dawek szczepionek, prawie 8,8 mln trafiło do punktów szczepień. W magazynach jako zabezpieczenie drugiej dawki jest niemal 463 tys. szczepionek. Zamówienia w trakcie realizacji opiewają na ponad 660 tys. dawek.(PAP)

Autor: Jakub Borowski

brw/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki