REKLAMA

Dwóch byłych premierów chce kolejnego referendum ws. Brexitu

2016-11-26 14:27
publikacja
2016-11-26 14:27

Brytyjczycy nie wiedzą jeszcze, co w praktyce będzie dla nich oznaczać wyjście z Unii Europejskiej, a już słychać wezwania do kolejnego referendum unijnego. Wysuwa je dwóch byłych premierów: labourzysta Tony Blair i jego konserwatywny poprzednik John Major.

fot. BRIA WEBB / / FORUM

Obaj byli premierzy wystąpili z tą sugestią tego samego dnia, ale zapewniają, że to nie zmowa. Tony Blair chce, aby po wynegocjowaniu warunków Brexitu, o ich przyjęciu zadecydowało całe społeczeństwo. Jak uważa, byłaby to logiczna kontynuacja pierwszego głosowania w sprawie opuszczenia Unii. Tony Blair zakłada, że ewentualne odrzucenie warunków Brexitu unieważniłoby cały proces i Wielka Brytania automatycznie pozostałaby w Unii.

John Major dopuszcza albo referendum, albo głosowanie w parlamencie. Uważa też, że wystąpienia z Unii już się nie uniknie, a chodzi tylko o to, by zachować z nią jak najbliższy związek. Były premier określił twarde stanowisko zwolenników Brexitu jako "tyranię większości". Rozgniewał tym eurosceptyków, z którymi zmagał się przez lata jako premier. Inny były lider Partii Konserwatywnej, Iain Duncan Smith, powiedział: "Nie można być za demokracją, kiedy nam to odpowiada, a przeciw, kiedy nie. Dla mnie to absolutne odrzucenie demokracji".

/IAR/ Grzegorz Drymer, Londyn/em/wkrz

Źródło:IAR
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Z tego co rozumiem powinno być tyle referendów o Brexicie ile było referendów o akcesji - jedno. Po zakończeniu procedury wyjścia można rozpisać kolejne o akcesji.
~Max
Ha, ha, ha referendum aż do skutku. Powtórzcie wybory w USA.
~prawnik
Anglicy nawet nie wiedzą, że po złożeniu noty o wystąpieniu z UE - wystąpienie jest nieodwracalne. Nad czym chcą więc głosować w kolejnym referendum ?
~Mefisto
Tony Blair nic takiego nie powiedział, czytałem z nim wywiad na angielskim portalu i powiedział że jeśli wyjście z Unii miałoby sie odbyć w bólach dla Wielkiej Brytanii to lepiej pozostać w jej strukturach.
~Eskimos
Już referendum się raz odbyło.wystarczy.
Ja też chciałbym, żeby cofnąć czas i magistra Kwaśniewskiego zamiast na fotel prezydencki posadzić w innym miejscu, chociazby za fałszowanie tozsamosci.
Teraz Brytole kombinujcie jak wyjść z zaskakującej sytuacji.
~Dżejms
Nie bardzo rozumiem - a jakby to referendum było z wynikiem zostać w unii to potem kolejne żeby jednak wyjść? Czy takie to już nie? Jak nie to dlaczego?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki