Dwóch byłych premierów chce kolejnego referendum ws. Brexitu

Brytyjczycy nie wiedzą jeszcze, co w praktyce będzie dla nich oznaczać wyjście z Unii Europejskiej, a już słychać wezwania do kolejnego referendum unijnego. Wysuwa je dwóch byłych premierów: labourzysta Tony Blair i jego konserwatywny poprzednik John Major.

(fot. BRIA WEBB / FORUM)

Obaj byli premierzy wystąpili z tą sugestią tego samego dnia, ale zapewniają, że to nie zmowa. Tony Blair chce, aby po wynegocjowaniu warunków Brexitu, o ich przyjęciu zadecydowało całe społeczeństwo. Jak uważa, byłaby to logiczna kontynuacja pierwszego głosowania w sprawie opuszczenia Unii. Tony Blair zakłada, że ewentualne odrzucenie warunków Brexitu unieważniłoby cały proces i Wielka Brytania automatycznie pozostałaby w Unii.

John Major dopuszcza albo referendum, albo głosowanie w parlamencie. Uważa też, że wystąpienia z Unii już się nie uniknie, a chodzi tylko o to, by zachować z nią jak najbliższy związek. Były premier określił twarde stanowisko zwolenników Brexitu jako "tyranię większości". Rozgniewał tym eurosceptyków, z którymi zmagał się przez lata jako premier. Inny były lider Partii Konserwatywnej, Iain Duncan Smith, powiedział: "Nie można być za demokracją, kiedy nam to odpowiada, a przeciw, kiedy nie. Dla mnie to absolutne odrzucenie demokracji".

/IAR/ Grzegorz Drymer, Londyn/em/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~silvio_gesell

Z tego co rozumiem powinno być tyle referendów o Brexicie ile było referendów o akcesji - jedno. Po zakończeniu procedury wyjścia można rozpisać kolejne o akcesji.

! Odpowiedz
1 8 ~Max

Ha, ha, ha referendum aż do skutku. Powtórzcie wybory w USA.

! Odpowiedz
1 11 ~prawnik

Anglicy nawet nie wiedzą, że po złożeniu noty o wystąpieniu z UE - wystąpienie jest nieodwracalne. Nad czym chcą więc głosować w kolejnym referendum ?

! Odpowiedz
0 2 ~Mefisto

Tony Blair nic takiego nie powiedział, czytałem z nim wywiad na angielskim portalu i powiedział że jeśli wyjście z Unii miałoby sie odbyć w bólach dla Wielkiej Brytanii to lepiej pozostać w jej strukturach.

! Odpowiedz
4 14 ~Eskimos

Już referendum się raz odbyło.wystarczy.
Ja też chciałbym, żeby cofnąć czas i magistra Kwaśniewskiego zamiast na fotel prezydencki posadzić w innym miejscu, chociazby za fałszowanie tozsamosci.
Teraz Brytole kombinujcie jak wyjść z zaskakującej sytuacji.

! Odpowiedz
3 14 ~Dżejms

Nie bardzo rozumiem - a jakby to referendum było z wynikiem zostać w unii to potem kolejne żeby jednak wyjść? Czy takie to już nie? Jak nie to dlaczego?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil