REKLAMA

Dwóch Polaków zginęło w Ukrainie na froncie wojny z Rosją

2022-12-05 17:41, akt.2022-12-06 16:12
publikacja
2022-12-05 17:41
aktualizacja
2022-12-06 16:12

Dwóch obywateli Polski zginęło na froncie wojny Ukrainy z Rosją – poinformowano w poniedziałek w mediach społecznościowych. Jeden z nich to Janusz Szeremeta, pseudonim "Kozak" – potwierdziła PAP dziennikarka "Wprost" Karolina Baca-Pogorzelska.

Dwóch Polaków zginęło w Ukrainie na froncie wojny z Rosją
Dwóch Polaków zginęło w Ukrainie na froncie wojny z Rosją
/ Twitter

Szeremeta walczył w Ukrainie w szeregach składającego się z cudzoziemców Legionu Międzynarodowego. Baca-Pogorzelska utrzymuje stały kontakt z Polakami z tej formacji.

Śmierć Szeremety i jego towarzysza broni potwierdzono także na oficjalnym profilu "Kozaka" na Facebooku. „Niestety, Janusz Szeremeta, ps. +Kozak+ wraz z towarzyszem Krzysztofem zginęli na froncie” – przekazano.

Wiadomość o śmierci Polaków jako pierwszy podał na Twitterze korespondent Polsat News w Ukrainie Mateusz Lachowski.

„Dwóch Polaków: Janusz Szeremeta, ps. +Kozak+, i jego kolega Krzysztof z Legionu Międzynarodowego, poległo wczoraj na froncie. Cześć ich Pamięci!” – napisał.

W ubiegłym tygodniu w Żytomierzu odbył się pogrzeb obywatela Ukrainy polskiego pochodzenia Wiaczesława Kaurkina. Zginął on kilka miesięcy temu w okolicach okupowanego przez Rosję Chersonia, lecz jego ciało udało się sprowadzić do domu dopiero po wyzwoleniu części obwodu chersońskiego.

Na początku listopada na wojnie z Rosją zginął Marian Matusz, również obywatel Ukrainy polskiego pochodzenia, zamieszkały w Mościskach w obwodzie lwowskim na zachodzie kraju.

Pod koniec lipca organizacja MMA Polska poinformowała o śmierci Tomasza Walentka, polskiego zawodnika-amatora MMA (mieszanych sztuk walki), który był członkiem międzynarodowego legionu obrony Ukrainy. Mężczyzna poległ, pełniąc służbę ochotniczą na Ukrainie.

Przyjaciel polskiego ochotnika zabitego na Ukrainie: Nigdy nie usłyszałem z jego ust, że się boi

Nigdy nie słyszałem z ust Janusza, że się boi – tak o swoim przyjacielu, Januszu Szeremecie, który zginął na wojnie w Ukrainie, powiedział we wtorek PAP Jakub Piskorek.

Janusz Szeremeta, pseudonim „Kozak” to jeden z dwóch Polaków, którzy zginęli w ostatnich dniach na froncie wojny Ukrainy z Rosją.

Pochodzący z Dynowa (Podkarpackie) Janusz Szeremeta walczył w Ukrainie w szeregach składającego się z cudzoziemców Legionu Międzynarodowego. Zgłosił się na ochotnika. Jak powiedział PAP jego przyjaciel, Janusz nie miał żadnego doświadczenia wojskowego. Pojechał do Ukrainy kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Razem z Jakubem Piskorkiem Janusz założył profil w mediach społecznościowych „Janusztokozak”, na którym publikowali krótkie nagrania i wpisy z pobytu Janusza na froncie.

W rozmowie z PAP Jakub Piskorek wspomniał też, że wspólnie stworzyli w internecie wizerunek Janusza, który lubił występować na scenie, był świetnym aktorem. Fragmenty jego występów można znaleźć na YouTubie.

Jakub Piskorek zapytany przez PAP, czy było dla niego i znajomych zaskoczeniem, że Janusz jedzie na Ukrainę walczyć na front, zaprzeczył i zwrócił uwagę, że Janusz był człowiekiem czynu, działał, a nie gadał.

„Nie był nerwowym gościem. Był spokojny, ale działał tak, że miał dużo pomysłów. Myśmy się energetycznie zgadzali w stu procentach. Masę radości dawało mu niesienie innym pomocy. Człowiek czynu. Działał cały czas, nie gadał, tylko działał” – mówił o Szeremecie Piskorek.

Dodał, że z Ukrainy pochodzą partnerka i córka Janusza. I początkowo Janusz wybierał się na Ukrainę, by je ratować, zabrać w bezpieczne miejsce, ale gdy się okazało, że są bezpieczne, to zdecydował, że jedzie walczyć o wolność.

Piskorek zapewnił jednocześnie, że decyzja o wyruszeniu na Ukrainę i dołączenie do walki była bardzo przemyślana.

„Takie akcje były całkiem dla niego normalne. On potrzebował adrenaliny, ale też nie była to emocjonalna decyzja. On każdego dnia regularnie powtarzał, już po opadnięciu emocji, że tam jedzie. I ani razu nie widziałem w nim chwili zawahania. To była w pełni przemyślana decyzja” – opowiadał Piskorek.

Przekazał też, że cały czas mieli na kodowanych aplikacjach ze sobą stały kontakt, także wtedy, gdy Janusz już był na Ukrainie, na froncie.

„Tuż przed samym wyjazdem przyjechał do mnie do Krakowa. Wiadomo, ja byłem dobrej myśli, ale wiadomo, jak jest na wojnie: wróci lub nie wróci. Nikt nie wiedział, kiedy ona się zakończy, nikt się nie spodziewał, że będzie trwać tak długo. I ja wtedy nagrałem z Januszem wywiad, w którym opowiadał po co tam jedzie, jak się czuje jego córka. I on był cały czas uśmiechnięty” – wspominał Piskorek.

Dodał też, że uśmiech i pogoda ducha nie opuszczała Janusza i jego towarzyszy broni w najtrudniejszych chwilach. Jak tłumaczył - był to sposób na radzenie sobie z tragiczną rzeczywistością, taka wizualizacja lepszej teraźniejszości.

Zapytany przez PAP, czy Janusz Szeremeta się bał, zaprzeczył.

„Janusz się nie bał. Zupełnie niczego. Nigdy nie słyszałem z jego ust, że się boi. Ale być może nie potrafił nazwać tego strachu w sobie, ponieważ on lubił adrenalinę, więc może tak twierdził, że po prostu się nie boi. Ale co jest bardzo ważne – on tam był przez cały czas szczęśliwy” – wspominał przyjaciel Szeremety.

Dodał, że Janusz świetnie sobie radził psychicznie na froncie. Cieszył się ogromnym szacunkiem i zaufaniem wśród walczących, był dowódcą plutonu.

„Był bardzo, bardzo odważny, więc odpowiadając konkretnie na pytanie: z jego ust nigdy nie padło do mnie, że się boi czegokolwiek, ale że jest super i on się cieszy i że jest szczęśliwy, że jest w tym miejscu, w którym powinien być” – opowiadał Piskorek.

Przytoczył także słowa Janusza, które padły po pierwszym bombardowaniu Jaworowa. „Wtedy też nie mówił że się boi, ale że – cytuję: +spie…+ przed rakietami”.

Zapytany, czy wiadomo w jaki sposób zginął Janusz Szeremeta, odpowiedział, że od strzału z broni. Ze względów bezpieczeństwa nie jest podawane miejsce śmierci.

Piskorek zapewnił, że ciała obu Polaków są bezpieczne. I teraz bliscy będą zabiegać, aby sprowadzić ciało Janusza do Polski.

Na założonym wspólnie profilu społecznościowym „Janusztokozak” Jakub Piskorek napisał tak: Niestety, Janusz Szeremeta, ps. „Kozak” wraz z towarzyszem Krzysztofem zginęli na froncie. „Jest to najsmutniejsza informacja jaką kiedykolwiek dostałem. W imieniu Janusza dziękuje wszystkim za dotychczasową pomoc, za skrzynkę pełną słów wsparcia” – dodał.

Złożył bliskim Janusza i Krzysztofa Tyfela, najszczersze kondolencje.

„Janusz JESTEŚ WIELKI! Spoczywaj Bracie” – czytamy we wpisie. 

autorka: Agnieszka Pipała

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (41)

dodaj komentarz
kamikaze351
Mój komentarz "na-jemnicy to najgorszy sort l-udzi" został skazowany. Wolność i demokracja?
livermore
Czy wy nie znacie języka polskiego?
Od zawsze poprawną formą jest
na Ukrainie, na Białorusi, na Litwie itd.
Czy wasi dziennikarze skończyli jakaś konkretną szkołę?


zoomek
W Księżyc z poprawniakami!
marcin321
Napisz da Polskiej Agencji prasowej. Tfu, pisowkiej
vacarius
Sława prawdziwym Gierojom. Bez zaszczytów wcześniejszych emeryturek i medali tam walczyli o Wolność i Demokracje na świecie. To oddanie powinno się bardziej docenić niż śmierć polskich żołnierzy w Iraku. Gdy atakowaliśmy obcy kraj za nieistniejące rakiety i bron atomową. Ale niestety nie możemy tego finansowo docenić i dać co cokolwiek Sława prawdziwym Gierojom. Bez zaszczytów wcześniejszych emeryturek i medali tam walczyli o Wolność i Demokracje na świecie. To oddanie powinno się bardziej docenić niż śmierć polskich żołnierzy w Iraku. Gdy atakowaliśmy obcy kraj za nieistniejące rakiety i bron atomową. Ale niestety nie możemy tego finansowo docenić i dać co cokolwiek żonom i dzieciom. Bo naszych polskich wojsk tam nie ma a to byli cywile. Lecz możemy docenić tak po prostu. Brawo Oni!
vacarius
W sumie to możemy finasowo zrobić cywilną zrzutę dla rodzin i dzieci. Dla poległych cywilow z Polski na Ukrainie. Ukraina się przecież nie obrazi a ruskich tam przecież nie powinno być. Bo nie wypowiedzieli wojny Ukrainie.
marcin321 odpowiada vacarius
Jak zrobisz jakąś oficjalną zrzutę na jednych z potrali, to daj link. Dorzucę się
jbl_fan
A kto pamięta rewolucje francuską , październikową i solidarności . Czy rewolucjoniści sobie poprawili ?.
faramir_z_gondoru
Jakby nie patrzeć nie pojechali tam podziwiać widoki tylko zabijać za pieniądze czyichś synów, mężów i ojców. To jak z himalaistami, znają ryzyko, wiedzą na co się piszą, są świadomi że kiedyś nie wrócą do domu. Tyle w temacie.
stachsgh
Tego po Bankier-ze to się nie spodziewałem. Cenzura gorsza niż za Urbana. Myślicie, że Prawo Prasowe Was nie obowiązuje?
Wszyscy Polacy, którzy pojechali tam walczyć popełniają przestępstwo z Kodeksu Karnego i winni być ścigani.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki