Dwa polskie miasta w rankingu najlepszych miast do życia

Dwa polskie miasta znalazły się w gronie 100 najlepszych miast do życia w najnowszej edycji dorocznego rankingu sporządzanego dla przedsiębiorstw i samorządów przez firmę Mercer. Wrocław zaliczył w tym zestawieniu symboliczny awans.

Wiedeń najlepszym miastem do życia w Europie
Wiedeń najlepszym miastem do życia w Europie (YAY Foto)

Bez zaskoczenia - można by powiedzieć o wynikach najnowszej edycji badania rankingu firmy doradczej Mercer, dotyczącego jakości życia w różnych częściach świata. Za najlepsze miasta do życia uznano w Europie Wiedeń i Zurych, a poza Europą - nowozelandzkie Auckland. W pierwszej dziesiątce ponownie znalazły się aż trzy niemieckie miasta: Monachium (4), Dusseldorf (6) i Frankfurt (7). Na tle całego świata dobrze wypadają również inne miasta Starego Kontynentu - Genewa czy Kopenhaga.

W najnowszej edycji rankingu, podobnie jak w roku poprzednim, znalazły się dwa polskie miasta. Warszawa zachowała swoją 79. pozycję, o włos wyprzedzając w tym roku Abu Dabi i Bratysławę. Wrocław nieznacznie awansował z 100. na 99. pozycję.

Lp.

Miasto

Kraj

1

Wiedeń

Austria

2

Zurych

Szwajcaria

3

Auckland

Nowa Zelandia

4

Monachium

Niemcy

5

Vancouver

Kanada

6

Dusseldorf

Niemcy

7

Frankfurt

Niemcy

8

Genewa

Szwajcaria

9

Kopenhaga

Dania

10

Sydney

Australia

11

Amsterdam

Holandia

12

Wellington

Nowa Zelandia

13

Berlin

Niemcy

14

Berno

Szwajcaria

15

Toronto

Kanada

15

Melbourne

Australia

17

Ottawa

Kanada

18

Hamburg

Niemcy

19

Luksemburg

Luksemburg

19

Sztokholm

Szwecja

21

Bruksela

Belgia

21

Perth

Australia

23

Montreal

Kanada

24

Stuttgart

Niemcy

24

Norymberga

Niemcy

26

Singapur

Singapur

Źródło: Mercer - badanie "Quality of Living", 2016

Firma doradcza Marcer przygotowuje badanie z przeznaczeniem dla przedsiębiorstw działających na międzynarodową skalę i wysyłających swoich pracowników za granicę, dla agencji rządowych i jednostek samorządowych. Jak podkreślają autorzy, wyniki badania nie powinny stanowić rekomendacji dla podejmowania inwestycji czy dla turystyki. Badaniu podlega 450 miast z całego świata, ocenie podlega 39 czynników pogrupowanych w 10 kategorii: warunki społeczno-polityczne, otoczenie ekonomiczne, warunki społeczno-kulturowe, opieka zdrowotna, edukacja, transport publiczny, warunki do rekreacji, oferta konsumencka, mieszkaniowa i środowisko naturalne.

W tegorocznym rankingu Mercer po raz pierwszy uwzględnił również osobiste bezpieczeństwo mieszkańców - kryterium istotne m.in. dla globalnych korporacji wysyłających swoich pracowników za granicę. Biorąc pod uwagę poziom przestępczości, ale też egzekwowanie prawa, najlepiej na tle innych miast na świecie wypada Luksemburg. Wysoko (2.) uplasowały się również Berno, Helsinki i Zurych.

Tegoroczny ranking miast pod względem jakości życia zamyka Bagdad.

Polak o życiu w Afryce: Gambia dziś trochę jak Polska lat 90. [Tam mieszkam]

Polak o życiu w Afryce: Gambia dziś trochę jak Polska lat 90. [Tam mieszkam]

Podróżował po całym świecie, wylądował w Gambii. Założył tam własny biznes, znalazł żonę i wierzy, że najlepsze w tym kraju dopiero się zdarzy. – Sytuacja tutaj przypomina trochę lata 90. w Polsce, więc myślę że ten, kto zaryzykuje teraz, na pewno skorzysta z tego w niedalekiej przyszłości – twierdzi w rozmowie z Bankier.pl Marek Król, jeden z nielicznych Polaków na stałe rezydujących w Gambii.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 5 ~Tomasz

Wrocław ?? Nie powinno go tu być dużo mu brakuje do miasta w którym dobrze się żyje przedewszystkim przez okropny smog który czasami przebija nawet Kraków który i tak walczy z tym na ostro a we Wrocławiu nic nikt nie robić . Wrocław miasto PRL-u dużo budynków w opłakanym stanie komunikacja miejska prawie zabytkowa w 85 procentach . I jeszcze te kiczowate budowle np. Sky tower chciało sie trochę mieć Warszawy a wyszło jak zwykle zwykły kicz !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~Don_Juan

To ja jako wieloletni mieszkaniec Wrocławia muszę stwierdzić, że całkowicie się z Tobą nie zgadzam. Flota autobusowa i tramwajowa ma się całkiem dobrze, no chyba, że komunikacja nocna, ale bądźmy szczerzy... nie ma sensu wysyłać nowych solarisów, volvo i mercedesów do obrzyganych studenciaków. Smog? o.O Może mieszkam w jakiejś "lepszej" dzielnicy, ale przemierzam całe krzyki, czyli de facto pół wrocławia i nie widzę tego problemu. Dużo budynków w opłakanym stanie, ale dużo nowych inwestycji, odrestaurowanych budowli, czy szklanych biurowców. Mieszkałem chyba w 10 różnych polskich miastach razem z Wawą, Krakowem i Poznaniem włącznie, ale we Wrocławiu znalazłem swój kąt bo idealnie łączy klasykę z nowoczesnością ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~bulba odpowiada ~Don_Juan

Większość ludzi nie widzi smogu, bo nie wie jak wygląda.
W listopadzie unosił się nad Wrocławiem wieczorami na wysokości drugiego piętra. Ot, zwykła mgła. Uwaga: TRUIZM - SMOG WYGLĄDA JAK MGŁA.
Radzę monitorować obecny poziom podawany przez aplikację, bo średnie wartości są często zakłamywane (z racji tego że są UŚREDNIANE).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wrocławianin

:) cytat: (...) a we Wrocławiu nic nikt nie robić.

Ty być jakaś rozżalony komentator. Może cię szef z robota wypierdzielić i ty nie kochać Wrocław, bo wracać na wiocha.

Najwyraźniej wiesz lepiej i masz więcej danych, niż ci z rankingu. Już drugi rok z rzędu Wrocław jest wysoko - pewnie się pomylili. A co do komunikacji i PRL-u, żal czytać. Wygląda to na wypociny skretyniałego ramola.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~darko31

Dusseldorf 6 !!! ???
Frankfurt 7 !!! ???

Przed czy po przybyciu - imigrantów

chyba że pytali tylko imigrantów ?

! Odpowiedz
9 3 ~Www

Polskie miasta nisko, bo nie ma tam murzynów malo homo oraz szczątkowa ilość muzułmanów... Rasistowskie miasta na wyżej liczyć nie moga musimy się więc ubogacic kulturowo

! Odpowiedz
32 11 ~Poirytowana

Wrocław? Za co ja się pytam? Najdroższa stawka minimalna w taksówkach, paskudna, uczulająca woda w kranie na Bartoszowicach, do tego ceny wynajmu mieszkania czy pokoju studenckiego są porównywalne z cenami nieruchomości w centrum Warszawy. Już nie wspominając o ich PRL-owskim standardzie... Ach, zapomniałabym wspomnieć o czekaniu na wizytę na NFZ do lekarza specjalisty na Klinikach, które trwa nawet 7 lat, bo nie ma wcześniej wolnych terminów :) zamiast Wrocławia bym widziała Gdańsk w tym rankingu :) co z tego, że Wrocław ładny, skoro zadłużony?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~Marcin

Halo? Czy tu Poznań? :D

#bóldupy

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne