REKLAMA

Duterte zapowiada jeszcze 20-30 tys. ofiar kampanii antynarkotykowej

2016-10-28 20:03
publikacja
2016-10-28 20:03

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiedział, że w jego kampanii antynarkotykowej może jeszcze zginąć 20 do 30 tysięcy ludzi. Oświadczył też, że Pan Bóg go upomniał i postanawia jako prezydent nie używać więcej publicznie przekleństw i brzydkich słów.

fot. Lean Daval Jr / / Reuters

Jak przypomniały w piątek filipińskie media, od początku mandatu Duterte i ogłoszenia przezeń walki z handlem narkotykami i narkomanami, tj. od 30 czerwca tego roku, kampania ta kosztowała już życie 4 726 handlarzy i narkomanów.

"Możecie oczekiwać jeszcze 20 do 30 tysięcy śmierci, abyśmy mogli skończyć z problemem narkotyków w naszym kraju" - powiedział prezydent - według relacji lokalnej stacji telewizyjnej ABS-CBN - na tradycyjnym spotkaniu z mieszkańcami Davao, miasta na południu Filipin, w którym przez 22 lata był burmistrzem.

Duterte zapowiadał w toku swej kampanii prezydenckiej, że zwycięstwo w walce z narkomanią w jego kraju będzie wymagało zabicia 100 000 osób.

Dotychczasowe ofiary walki z narkomanią na Filipinach to 1 725 osób, które zginęły w toku obław policyjnych, i 3 001 ofiar samosądów dokonywanych na wezwanie prezydenta państwa.

Ponadto przeprowadzono 32 000 aresztowań, a dobrowolnie oddało się w ręce policji 750 000 osób.

Ogólnonarodowa kampania przeciwko narkomanii, będącej jedną z największych plag kraju, jest prowadzona na wezwanie Duterte równolegle z kampanią przeciwko skorumpowanym urzędnikom. W sierpniu rząd ogłosił listę 160 sędziów, polityków i wojskowych, na których ciążą zarzuty korupcyjne.

Jak poinformowały w piątek filipińskie media, Duterte po powrocie z oficjalnej podróży do Japonii - w czasie której potwierdził nowy kurs filipińskiej polityki mający polegać na zdystansowaniu się od USA i zbliżeniu z Chinami - obiecał, że nie będzie więcej publicznie przeklinał ani używał wulgarnych słów.

"Lecąc tu - opowiadał dziennikarzom na konferencji prasowej - spoglądałem w niebo ... i usłyszałem głos: +Jeśli nie przestaniesz, strącę samolot+". "Zapytałem, kto mówi? I odpowiedź brzmiała oczywiście: Bóg. Odpowiedziałem więc Bogu, że nie będę więcej używał żargonu ani brzydkich słów" - dodał prezydent.

"Obietnica dana Bogu jest obietnicą wobec narodu filipińskiego" - zapewnił dziennikarzy Rodrigo Duterte. (PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Ph
Pinoje to dzieci w skórze dorosłego.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki