REKLAMA

Duński "Herkules" poleci do Mali

2013-01-14 18:51
publikacja
2013-01-14 18:51
Duńskie lotnictwo wesprze czynnie operacje sił międzynarodowych oraz rządowych w Mali. Komisja sprawa zagranicznych duńskiego parlamentu - Folketingu- zaaprobowała wniosek rządu

wysłania na 3 miesiące do Mali samolotu transportowego typu "Herkules" wraz z 40-osobową ekipą

duńskich wojskowych.

Jutro w tej sprawie ma wypowiedzieć się ostatecznie Folketing.

Szef duńskiej dyplomacji Villy Soevndal poinformował, że maszyna będzie uczestniczyła w transportach wojsk i sprzętu na obszarze Afryki Zachodniej. Ponadto Dania przeznaczy około 17 milionów euro w ciągu najbliższych pięciu lat, na pomoc w rozwiązywaniu konfliktów i w stabilizacji sytuacji w Mali i w innych państwach położnych na południe od Sahary.

Lotnictwo duńskie wielokrotnie już brało udział w operacjach za granicą. Helikoptery duńskie uczestniczą w akcjach antypirackich na wodach somalijskich. W 2011 roku cztery duńskie maszyny F-16 brały udział w operacjach nad Libią. Od 2001 do 2012 roku działały nad Afganistanem duńskie helikoptery, samoloty transportowe i sześć F -16. Duńczycy uczestniczyli też w operacjach NATO w Serbii w latach 1998 - 2000, wysyłając tam dziewięć maszyn F- 16.

Zdaniem duńskich ekspertów, skierowanie do Mali "Herkulesa" nie zwiększy i tak sporego zagrożenia terrorystycznego Danii ze strony ugrupowań islamskich. .



Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Haykowski, Sztokholm/dyd



Źródło:IAR
Tematy
Darmowe konto firmowe na stałe? Sprawdzamy najlepsze oferty
Darmowe konto firmowe na stałe? Sprawdzamy najlepsze oferty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki