REKLAMA

Duńczycy zbudują sztuczną wyspę w Kopenhadze. Powstanie dzielnica dla 35 tys. mieszkańców

2021-06-04 18:42
publikacja
2021-06-04 18:42
Duńczycy zbudują sztuczną wyspę w Kopenhadze. Powstanie dzielnica dla 35 tys. mieszkańców
Duńczycy zbudują sztuczną wyspę w Kopenhadze. Powstanie dzielnica dla 35 tys. mieszkańców
fot. RITZAU SCANPIX / / Reuters

Duński parlament Folketinget przyjął w piątek ustawę umożliwiającą budowę sztucznej wyspy Lynetteholm w porcie w Kopenhadze. Na usypywanej stopniowo przez 30 lat ziemi ma powstać dzielnica dla 35 tys. mieszkańców.

Mający ruszyć jesienią projekt, nazywany największym przedsięwzięciem budowlanym Danii, poparła większość parlamentarzystów z rządzącej socjaldemokracji oraz opozycyjnych partii liberalnych i prawicowych.

Wyspa, której koszt powstania oszacowano na 80 mld koron, ma być połączona z miastem linią metra oraz tunelem drogowym, a także pełnić funkcję tamy na wypadek sztormów i podniesienia się poziomu morza. Na powierzchni trzech kilometrów kwadratowych ma powstać również m.in. oczyszczalnia ścieków.

Przeciwny uchwaleniu specustawy zwanej L220 był m.in. deputowany Sojuszu Czerwono-Zieloni, który uważa, że projekt powstaje z naruszeniem prawa. "Przygotowano raport oddziaływania na środowisko samej wyspy, a nie wzięto pod uwagę budowy osiedli i całej infrastruktury. Obawiam się, że sprawa trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - mówił podczas debaty Rasmus Vestergaard.

Według parlamentarzysty rząd powinien liczyć się z protestami państw regionu Morza Bałtyckiego, a przede wszystkim bezpośredniego sąsiada Szwecji. Władze Skanii obawiają się negatywnego wpływu na środowisko cieśniny Sund w związku z "nagromadzeniem ziemi, w której mogą być metale ciężkie".

Przed Folketingiem w piątek odbył się protest grypy mieszkańców Kopenhagi, którzy obawiają się uciążliwości związanych z usypywaniem ziemi. Ma to się odbywać za pomocą ciężarówek.

Reprezentujący rząd socjaldemokratyczny Thomas Jensen z Partii Socjaldemokratycznej zapewniał w parlamencie, że projekt poprzedzono szerokimi konsultacjami.

Wizja sztucznej wyspy w Kopenhadze została po raz pierwszy zaprezentowana jesienią 2018 roku przez ówczesnego premiera Danii Larsa Lokke Rasmussena i byłego burmistrza miasta Franka Jensena. Jak wtedy podkreślano, powstanie nowej dzielnicy przyczyni się do zwiększenia dostępności mieszkań. (PAP)

zys/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
valk
Dostępność mieszkań rozwiązuje się poprzez wysokie budynki mieszkalne a nie usypywanie wyspy
101249
"protest grypy mieszkańców Kopenhagi, którzy obawiają się uciążliwości związanych z usypywaniem ziemi. Ma to się odbywać za pomocą ciężarówek." - a śmieci kto wam wywozi świry, dorożki?
qwertas
Taka sztuczna wyspa jest przeciw środowisku naturalnemu i ekologii.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki