Duda zaprosił wszystkich byłych prezydentów i premierów na Święto Niepodległości

Prezydent Andrzej Duda zaprosił wszystkich byłych prezydentów i premierów na obchody Święta Niepodległości - dowiedziała się w piątek PAP ze źródeł w Kancelarii Prezydenta. W obchodach weźmie udział m.in. szef Rady Europejskiej Donald Tusk - potwierdził PAP współpracownik Tuska Paweł Graś.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Zaproszenie na uroczystość Święta Niepodległości w sobotę zostało jak co roku wystosowane przez prezydenta Andrzeja Dudę do wszystkich b. premierów i prezydentów; Donald Tusk przyjął je w tym roku po raz pierwszy - powiedział PAP Krzysztof Szczerski. Dodał, że Tusk zwrócił się o możliwość złożenia wieńca.

"Zaproszenie było jak co roku wysłane do wszystkich byłych premierów i prezydentów. W różnych latach różni politycy potwierdzali swoją obecność. W tym roku po raz pierwszy potwierdził Donald Tusk, ale zaproszenie wynikało z faktu, że jest byłym premierem Polski" - powiedział PAP Szczerski.

Według niego Tusk zwrócił się o możliwość złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Jak mówił Szczerski, jest to prośba wyjątkowa, nie wiadomo jeszcze, czy b. premier będzie mieć taką możliwość.

Szczerski dodał, że z instytucji unijnych zaproszenie otrzymali także obaj Polacy pełniący funkcje wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego: Ryszard Czarnecki (PiS) i Bogusław Liberadzki (SLD).

Według informacji PAP na uroczystości w tym roku nie będzie b. prezydentów: Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego oraz b. premiera Leszka Millera.

"Lech Wałęsa nie będzie uczestniczył w Warszawie w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości" - powiedział w piątek PAP dyrektor biura b. prezydenta RP, Adam Domiński. Potwierdził jednocześnie, że Wałęsa otrzymał zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy do udziału w sobotnich uroczystościach w stolicy. Wałęsa przebywa obecnie w jednym z ośrodków wypoczynkowych na południu Polski.

Były prezydent Bronisław Komorowski nie weźmie udziału w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości - powiedziała PAP Maria Belina Brzozowska z biura b. prezydenta.

Były premier Leszek Miller podkreślił w rozmowie z PAP, że co roku dostaje zaproszenie do udziału w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości, jednak w sobotę nie będzie mógł wziąć w nich udziału ze względów służbowych. "Wyjeżdżam w delegację zagraniczną i nie będzie mnie w Warszawie" - powiedział Miller.

Źródła zbliżone do Kancelarii Prezydenta poinformowały PAP, że w poprzednich latach zaproszeni na Święto Niepodległości b. premierzy i prezydenci nie zapowiadali z wyprzedzeniem swojej obecności, lecz pojawiali się na uroczystości. Dlatego też Kancelaria Prezydenta nie dysponuje listą b. prezydentów i premierów, którzy pojawią się na uroczystości.

W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Kulminacją obchodów Narodowego Święta Niepodległości będzie tradycyjnie uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Przemówienie na pl. Piłsudskiego wygłosi prezydent Duda. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

W centralnych obchodach Święta Niepodległości na pl. Piłsudskiego w sobotę udział weźmie ponad pół tysiąca żołnierzy. Po raz pierwszy uczestniczyć w uroczystości będzie pododdział wystawiony przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Autor: Magdalena Cedro, Robert Pietrzak, Mateusz Roszak, Marzena Kozłowska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 borma

A czy oddzialy WOT , czyli odpowiednik SS tez wezma udzial ? Do 2015 roku przykladnie dewastowaly Warszawe. Oczywiscie tainspirowane przez PiS.

! Odpowiedz
3 2 1as

A, to tak chcą go pojmać?

! Odpowiedz
3 3 samsza

Panie Adrianie, pan się nie boi, Angela Merkel za panem stoi...

! Odpowiedz
2 7 jkl777

Lepiej z madrym zgubic niz z glupim znalezc.

Oto powod.

! Odpowiedz
17 6 john-eire

Bądźmy szczerzy. Większość było Premiery i było Prezydentów nie weźmie udziału jutro w Warszawa bo nienawidzą Kaczyński.

! Odpowiedz
16 17 cest_la_vie

Powod jest bardziej banalny, bo maja w d... swoj kraj.

! Odpowiedz
13 5 john-eire odpowiada cest_la_vie

Nigdy nie brak szacunku dla Lech Wałęsa. On jest największe żyje Polski bohater i jutro nie istnieje bez niego.

! Odpowiedz
6 10 wybrany83 odpowiada john-eire

Największy bohater totolotka, zapomniałeś dodać :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil