REKLAMA
Tour de spółki

Prezydent: Liczę na współpracę z Danią w zakresie budowy farm wiatrowych na Bałtyku

2019-11-25 16:30, akt.2019-11-25 17:25
publikacja
2019-11-25 16:30
aktualizacja
2019-11-25 17:25

Mam nadzieję na współpracę z Danią w zakresie budowy farm wiatrowych na Bałtyku - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z duńskim następcą tronu księciem Fryderykiem.

Jak zaznaczył Duda, istotnym elementem miksu energetycznego, który chcemy stworzyć "na dziesięciolecia", jest energia odnawialna, w tym energia wiatrowa.

Ceremonia powitania duńskiej Pary Książęcej przez Prezydenta RP i Małżonkę, na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego; n/z Książę Danii Fryderyk, Księżna Maria Elżbieta, Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda. / fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

"I tutaj korzystanie z doświadczeń duńskich w zakresie budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, a więc offshore, jest dla nas elementem bardzo ważnym i współpraca z Danią nas bardzo interesuje" - powiedział. Wyraził nadzieję, że wraz z Danią zrealizujemy wspólne inwestycje.

Prezydent wskazał, że w Polsce "mieliśmy i mamy problem" niepokojów społecznych związanych z ustawianiem wiatraków na terenach zamieszkałych przez ludzi.

"Były i są protesty i zobowiązania wyborcze w tej sprawie, ale nie mam wątpliwości, że takie właśnie farmy wiatrowe mogą być realizowane na Morzu Bałtyckim, z dala od brzegu morskiego na polskich wodach terytorialnych" - powiedział. "Chcemy, żeby takie farmy powstawały i mam nadzieję, że współpraca z Danią w tym zakresie będzie się rozwijała. - powiedział prezydent.

Przy projektach morskich farm wiatrowych na Bałtyku z Duńczykami najbliżej współpracuje PGE - największa polska spóła energetyczna. Z firmą Oersted negocjuje sprzedaż połowy udziałów w dwóch swoich projektach morskich farm. Chodzi o udziały w spółkach Elektrownia Wiatrowa Baltica-3 oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2. W perspektywie 2030 r. ta pierwsza ma zbudować wiatraki o mocy rzędu 1 GW, ta druga - o mocy ok. 1,5 GW.

Oersted (dawniej DONG) to największy na świecie developer w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, w 50,1 proc. państwowy. Firma jest właścicielem lub współwłaścicielem farm i projektów w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, w USA oraz na Tajwanie. Oersted zapowiada, że w 2020 r. jego morskie farmy na całym świecie będą miały w sumie moc niemal 7,5 GW.

Współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał z kolei, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.

Jak wskazał prezydent, z Danią Polska współpracuje najściślej w dwóch obszarach - przy gazociągu Baltic Pipe i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Duda przypomniał, że Polska zdecydowała się na budowę terminala LNG i Baltic Pipe, ponieważ - także z powodów historycznych - była skazana na jednego dostawcę gazu. „Stawiało nas to w bardzo trudnej sytuacji, kiedy nie ma możliwości skorzystania z konkurencyjnej oferty” - mówił prezydent. Jak dodał, cieszy się, że w kwestii budowy gazociągu udało się przeprowadzić sprawy administracyjne i na ręce księcia Fryderyka złożył podziękowania dla duńskich władz.

Andrzej Duda przypomniał też, że ambicją Polski jest zbudowanie, również dzięki Baltic Pipe gazowego hubu i dostarczanie gazu sąsiadom. Wymienił tu Ukrainę. Jak mówił, to ważny sąsiad i chcielibyśmy, żeby zbliżał się do Zachodu, UE i wspólnych wartości państw demokratycznych. "Te wartości to także bezpieczeństwo energetyczne" - zauważył.

Prezydent podkreślił, że w przypadku polskiej energetyki, gaz daje dużą poprawę w zakresie ochrony klimatu i 60 proc. ograniczenie emisji w stosunku do węgla. To może być ok. 70 mln ton CO2 - podkreślił.

Książę Fryderyk podkreślał, że dziś Polska i Dania skupiają się na praktycznej współpracy i wspólnych wyzwaniach, a obszary energii i klimatu to właśnie takie wyzwania. Jak przypomniał, oba kraje wkrótce połączy Baltic Pipe, duńskie firmy już budują w Polsce elementy wiatraków, ale współpraca obejmuje też obszar biogazu i efektywności energetycznej.

Następca duńskiego tronu przypomniał ubiegłoroczny COP24 i przyjęcie tzw. Katowice Rulebook. Dziękował Polsce za zaangażowanie podczas szczytu klimatycznego. „Mam nadzieję, że polska transformacja energetyczna będzie przebiegać w duchu porozumienia z Katowic” - mówił. Jak dodał, marsz do dekarbonizacji jest trudny, ale wspólnie możemy osiągnąć sukces.

W poniedziałek jednodniową wizytę w Polsce składa duńska para książęca książę Fryderyk i księżna Maria Elżbieta. (PAP)

autorzy: Wojciech Krzyczkowski, Longina Grzegórska-Szpyt

wkr/ lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
forfun
a dunczycy raczej nie bo z wami nie da sie prowadzic powaznych interesow gdyz jestescie zmienni i niewiarygodni
talmud
cala nadzieja w tym ze za rok przewietrzy sie pałac belwederski.....& nasz "bohater" bedzie mogli sobie sam wybudować "duński wiatrak" ......LOL
chipek
Panie Duda przecież węgla mamy na 200 lat to po co nam farmy wiatrowe? Chyba chciał pan powiedzieć o farmie trolli! Ale to coś pan pomylił, ten obok pana to nie Piebiak od Ziobry
daniel_1
Szkoda, że musimy z Danią. No....ale cóż, na Vat nie wypada już przycinać....
jendreka
Poprawka, nie chce tylko muszę. To offset dla rurociągu gazowego PGNiG z Norwegii do Polski. I po co tak ściemniać.
awenturyn1
Jaki offset ??? Za pół Bałtyku mamy jeszcze ich firmy wpuscić do Polski ??? Ktoś tu w łapę dostał - to pewne.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki