REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Droższe leki dla pacjentów po przeszczepach. Cena wzrośnie nawet o kilkaset złotych

2015-12-29 13:49
publikacja
2015-12-29 13:49

Nawet o kilkaset złotych zdrożeją leki dla pacjentów po przeszczepach. To wynik zmian przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia na liście refundacyjnej, która wejdzie w życie od 1. stycznia.

fot. / / ingimage

Według resortu, preparaty, których cena wzrośnie, mają tańsze odpowiedniki. Zamienniki te nie były jednak przebadane u dzieci i ich stosowanie jest obciążone ryzykiem odrzucenia przeszczepu - mówi profesor Ryszard Grenda - kierownik Kliniki Nefrologii i Transplantacji Nerek Centrum Zdrowia Dziecka.

Profesor Grenda dodaje, że zamienniki leków oryginalnych są rejestrowane na podstawie prostych badań u zdrowych dorosłych, więc nie wiadomo jak zareaguje na dany lek dziecko. Z chemicznego punktu widzenia substancja zawarta w leku oryginalnym i odpowiedniku jest taka sama, ale medykamenty te nie były nigdy stosowane u małych pacjentów.

Według profesora Grendy chorzy mogą już mieć problemy z kupieniem oryginalnych leków, bo pacjenci boją się i robią zapasy.

Lekarze podkreślają, że leków immunosupresyjnych nie można zmienić z dnia na dzień, ale trzeba wykonywać dodatkowe badania. Pacjenci po przeszczepach takie preparaty muszą przyjmować do końca życia.

IAR Joanna Stankiewicz/magos

Źródło:IAR
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~BZ
A tak miało być lepiej a zaczynają od najsłabszych.Dziękujemy.Tylko idiota może uwierzyć w obiecanki PIS,bo żeby dać to co naobiecywali muszą komuś zabrać. Jak poumieramy nie będą musieli płacić za nasze leczenie , że o rentach nie wspomnę i wtedy znajdzie się kasa na darmowe leki dla osób starszych.
~aniołek
Panie Premierze, Prezydencie jestem po przeszczepie, nie stać mnie na zakup leków. Będą Panowie winni śmierci wielu niewinnych, bezbronnych osób :( nigdy nie życzę Państwa rodzinie czegoś takiego. Pozdrawiam
~Anzelm
Popierajcie apel osób po przeszczepie - TO NIE SĄ TABLETKI NA GRYPĘ - stosowanie leków immunosupresyjnych to ŻYĆ bądź NIEŻYĆ - tu nie mam miejsca na eksperymenty https://www.facebook.com/Leki-po-przeszczepach-musz%C4%85-by%C4%87-darmowe-1705058519780387/?fref=ts
~bugunknown
bzudra. zamienników nie powinno się stosować. generalnie jest tak, że jakiś koncern ma patent na substancję aktywną zawartą w danym leku na ileś lat. potem ona wygasa i inne koncerny mogą jej użyć, jednak z innymi substancjami łączącymi, otoczką itd. i nie są one testowane w taki sposób, w jaki były oryginalne bzudra. zamienników nie powinno się stosować. generalnie jest tak, że jakiś koncern ma patent na substancję aktywną zawartą w danym leku na ileś lat. potem ona wygasa i inne koncerny mogą jej użyć, jednak z innymi substancjami łączącymi, otoczką itd. i nie są one testowane w taki sposób, w jaki były oryginalne leki. przed kupieniem jakiegokolwiek zamiennika należy skonsultować się z lekarzem. w innym wypadku objawy mogą się wręcz nasilić.
~YKW
Zamiennik ma udowodnioną biorównoważność, tzn. profil stężenia substancji aktywnej we krwi jest zbliżony dla leku oryginalnego i zamiennika. Są to wystarczające badania, i nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem. Proszę zapoznać się z ulotką Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych: http://www.urpl.gov.pl/system/files/Downloads/20140609133552/broszura_pacjent.Zamiennik ma udowodnioną biorównoważność, tzn. profil stężenia substancji aktywnej we krwi jest zbliżony dla leku oryginalnego i zamiennika. Są to wystarczające badania, i nie ma potrzeby konsultacji z lekarzem. Proszę zapoznać się z ulotką Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych: http://www.urpl.gov.pl/system/files/Downloads/20140609133552/broszura_pacjent.pdf?1402313770
~Adam odpowiada ~YKW
może sam będziesz potrzebował zamienników jak ci przeczepią wreszcie nerkę czego ci pisowski specu życzę.
~YKW
Pan profesor opowiada jakieś brednie. Zamienniki, czyli leki generyczne, są identyczne w swoim działaniu w stosunku do leków oryginalnych. Opierając się właśnie na tej logice są zwolnione z badań pediatrycznych przed rejestracją. Słyszałem kiedyś opinie lekarzy, jakoby Tamoxifen miał mniej skutków ubocznych niż jego Pan profesor opowiada jakieś brednie. Zamienniki, czyli leki generyczne, są identyczne w swoim działaniu w stosunku do leków oryginalnych. Opierając się właśnie na tej logice są zwolnione z badań pediatrycznych przed rejestracją. Słyszałem kiedyś opinie lekarzy, jakoby Tamoxifen miał mniej skutków ubocznych niż jego zamienniki, ale wyniki badań klinicznych nie potwierdzają tego. Takie wypowiedzi to są zwyczajne "widzimisię", niepoparte wynikami żadnych badań.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki