REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Dramatyczny spadek zysku TPSA, kurs pikuje

2013-02-12 08:29
publikacja
2013-02-12 08:29
Kurs TPSA traci na początku notowań 30 proc spadając do poziomu 8,12 zł. Inwestorzy pozbywają się akcji spółki telekomunikacyjnej po publikacji raportu za czwarty kwartał 2012 r.

TPSA poinformowała w raporcie, że zysk netto spadł do zaledwie 51 mln złotych wobec 358 mln złotych raportowanego w analogicznym okresie 2011 roku. Prognozy zakładały wynik na poziomie 133 mln złotych.

»Czytaj więcej: Zysk netto Grupy TP SA spadł o 55%

Spółka telekomunikacyjna spodziewa się powiększenia trudności w najbliższej perspektywie, prognozując dotkliwy spadek przychodów. Zarząd TPSA planuje wypłacić dywidendę wielkości 50 groszy na akcję.Kurs TPSA. Źródło: Bankier.pl

Na początku sesji kurs TPSA został przeceniony o około 30 proc. do poziomu 8,12 złotego przy obrotach bliskich 10 mln złotych. Tak nerwowa reakcja inwestorów jest dowodem silnego rozczarowania.

Telekomunikacja Polska przewiduje głęboki spadek przychodów w 2013 r., który będzie spowodowany obniżkami stawek MTR oraz wojną cenową w segmencie komórkowym - poinformowała TP SA w komunikacie. W 2013 roku grupa wyda na inwestycje poniżej 2 mld zł.


»TP SA spodziewa się spadku rynku usług moblinych w '13 i '14, stabilizacja w '15

Zysk netto grupy TP SA w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 51 mln zł wobec 358 mln zł raportowanego wyniku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się średnio 133 mln zł zysku w IV kw. 2012 roku.

"Na podstawie obecnie dostępnych informacji przewidujemy głęboki spadek przychodów Grupy w 2013 roku, w wyniku obniżek stawek MTR oraz niekorzystnego wpływu trwającej w segmencie komórkowym wojny cenowej" - powiedział, cytowany w komunikacie, Jacques de Galzain, członek zarządu TP SA ds. finansów.

12577

Dodał, że grupa zamierza znacząco przyspieszyć działania oszczędnościowe.

"Nie wykluczamy outsourcingu części aktywności podmiotom zewnętrznym i zbycia składników majątku jako środków do poprawy efektywności" - wyjaśnił.

TP SA wyda w 2013 roku na inwestycje mniej niż 2 mld zł, a w przyszłości ograniczy nakłady inwestycyjne do około 12-13 proc. przychodów.


»Grupa TP miała 1,82 mld zł przychodów z telefonii komórkowej w IV kw. '12

"Planujemy przeznaczyć środki na nabycie pasma częstotliwości, które ma kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości" - podał Jacques de Galzain.

"Jesteśmy w pełni zdeterminowani, by zachować silną strukturę finansową poprzez utrzymanie wskaźnika zadłużenia netto poniżej 40 proc. oraz wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA poniżej 1,5" - dodał.

Zarząd TP SA poinformował, że przyjął nowy średniookresowy plan działań. Grupa planuje m.in. objąć usługami konwergentnymi około 50 proc. klientów w segmencie post-paid, wobec około 1 proc. obecnie.


»TP SA uruchomiła proces sprzedaży portalu Wirtualna Polska

"Usługi te będą dostarczane klientom za pośrednictwem nowoczesnej sieci sprzedaży i dystrybucji, która zapewni jednolitą obsługę we wszystkich kanałach kontaktu z klientem" - napisano w komunikacie.

Ponadto grupa dokona przeglądu alokacji zasobów w celu wypracowania bardziej efektywnego i elastycznego modelu biznesowego, lepiej dostosowanego do otoczenia rynkowego.


»Zarząd TP SA zaproponuje wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję za 2012 rok

Telekomunikacja Polska ma zaplanowaną na 2013 roku redukcję zatrudnienia o 1.700 osób. Proces łączenia TP SA i PTK Centertel będzie się wiązął z dalszymi zwolnieniami - poinformował podczas telekonferencji prezes TP SA, Maciej Witucki.

"Proces połączenia PTK Centertel i TP SA będzie się wiązał z dalszą redukcją zatrudnienia. Kontynuujemy proces odejść dobrowolnych, w tym roku mamy wynegocjowaną redukcję 1.700 pracowników. Na pewno nastąpi dalsza redukcja zatrudnienia w kolejnych latach" - powiedział Witucki.

We wtorek TP SA poinformowała, że Telekomunikacja Polska połączy się ze swoją spółką zależną Polską Telefonią Komórkową - Centertel. Jak napisano w komunikacie, planowane połączenie ma na celu zintegrowanie w ramach jednego podmiotu głównych atutów, którymi dysponuje obecnie Orange Polska.

W październiku 2011 roku Telekomunikacja Polska podpisała ze związkami zawodowymi umowę społeczną na lata 2012-2013, w ramach której z odejść dobrowolnych może skorzystać maksymalnie 2.300 pracowników w zamian za odszkodowanie.


»TP SA oraz PTK Centertel połączą się w jedną spółkę

Spółka podawała wtedy, że wartość pakietu przypadająca na odchodzącego pracownika będzie zależała od stażu pracy w TP i będzie kształtować się w przedziale od 4 do 15 miesięcznych wynagrodzeń zasadniczych i będzie powiększona w roku 2012 o 8 tys. zł, a w 2013 roku o 6 tys. zł świadczenia dodatkowego. Dla pracowników o ponad 20 letnim stażu pracy, przewidziane zostały dodatkowe odszkodowania, których wartość (na pracownika) nie przekroczy 20 tys. zł.

W styczniu PAP podała, że Orange Costumer Service, spółka zależna grupy TP, zmniejszy zatrudnienie o 540 osób. Wszyscy pracownicy OCS mają otrzymywać takie same odprawy jak te, które są wypłacane pracownikom TP w ramach programu dobrowolnych odejść. (PAP)

Komentuje Marcin Świerkot, analityk Bankier.pl

Konkurencja wymiata TP SA

Były monopolista na rynku telekomunikacyjnym obecnie znajduje się w tarapatach. Rosnąca konkurencja doprowadza do spadku cen i przejmuje coraz większą rzeszę klientów, co wpływa na znaczny spadek przychodów. Koszty są niestety dużo mnie elastyczne i ich ograniczenie trwa znacznie dłużej – utrzymanie wcześniejszej rentowności biznesu było więc niemożliwe.

Dawniej, uznawana przez inwestorów za stabilną lokatę kapitału TP SA obecnie jest wyprzedawana – pierwsza fala spadku kursu spółki miała miejsce przy ogłoszeniu zmniejszenia proponowanej dywidendy i gorszych prognozach. Teraz inwestorzy dowiadują się, że przyszłość będzie jeszcze gorsza, a zysk netto na akcję spadł o 55% z 1,44zł w 2011 do 0,65zł w 2012 roku.

To, że biznes TP SA psuł się z roku na rok, nie było żadną tajemnicą – mało kto spodziewał się jednak tak dużego załamania wyników. Inwestorzy liczyli raczej na kilka kolejnych lat, w których Telekomunikacja będzie dzielić się swoim zyskiem w postaci dywidendy, co w obecnych warunkach nie jest już takie pewne.

jow/ kuc/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki