REKLAMA

"Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia". RPO domaga się wyjaśnień

2020-10-16 14:40
publikacja
2020-10-16 14:40
fot. David Cerny / Reuters

Na brak wolnych miejsc w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem, niedostatki sprzętu medycznego i doniesienia o kolejkach karetek przed szpitalami wskazuje RPO Adam Bodnar, zwracając się do MZ i NFZ z pytaniem o rozwiązania dla "dramatycznej sytuacji w służbie zdrowia".

W wystąpieniu rzecznika praw obywatelskich do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że "rzecznik z narastającym niepokojem odbiera sygnały napływające w skargach obywateli, z doniesień medialnych, jak i portali społecznościowych o dramatycznej sytuacji w publicznej służbie zdrowia, zwłaszcza w szpitalach w czasie pandemii COVID -19".

W związku z tym Bodnar skierował do MZ i NFZ pytania o informacje związane z:

  • brakiem wolnych miejsc w szpitalach dla pacjentów covidowych oraz cierpiących na inne choroby,
  • brakiem sprzętu medycznego – respiratorów,
  • niewystarczającą liczbą stanowisk intensywnej terapii i personelu zdolnego do leczenia najciężej chorych
  • występującymi brakami środków ochrony osobistej, tj. kombinezonów czy maseczek.

"Nierozwiązana pozostaje również kwestia niedofinansowania ochrony zdrowia i znacznych braków kadrowych. Dochodzi do niepokojących sytuacji – jeżeli ktoś z personelu medycznego ma wynik dodatni, pozostali członkowie personelu nie są wysyłani na kwarantannę. Testy są u nich wykonywane dopiero, gdy rozwiną się objawy (testowanie w momencie rozwoju objawów dotyczy również samych pacjentów, w szczególności dzieci)" – czytamy w piśmie Bodnara.

RPO wskazał, że "w takiej sytuacji lekarze, pielęgniarki czy technicy sprawują opiekę nad pacjentem bez pewności, czy sami nie staną się źródłem zakażenia". I ocenił, że "stanowi to zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia personelu medycznego, ale również dla samych pacjentów".

Zdaniem Bodnara, "sygnały te świadczą o niewystarczającym przygotowaniu systemu ochrony zdrowia na pogłębiającą się pandemię".

RPO zwrócił także uwagę na doniesienia o kolejkach karetek przed szpitalami, zgonach pacjentów w karetkach, wyłączaniu oddziałów i szpitali z działalności leczniczej i tworzeniu oddziałów covidowych niejednokrotnie bez sprawdzenia, czy w danym miejscu występują właściwe warunki techniczne (np. czy pozwala na to system wentylacji).

"Chaos w funkcjonowaniu publicznej służby zdrowia pogłębia odwoływanie planowych wizyt i operacji. Pacjenci cierpiący na choroby przewlekle skarżą się na brak możliwości uzyskania recept na niezbędne im lekarstwa" – przekonywał.

Adam Bodnar przypomniał również, że już na początku pandemii sygnalizował pewne problemy ministrowi zdrowia. Wskazywał wtedy m.in. na konieczność zapewnienia opieki zdrowotnej pacjentom w stanie nagłym w innych podmiotach niż szpitale zakaźne czy też na mogące wyniknąć z braku pieniędzy problemy kadrowe. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

dst/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
darius19
witamy tow."ajwaj"klasyczny troll.Zamet,dezinformacja,opluwanie.Nie moge sie doczekac info o wyprobowania na sobie zachwalanej rosyjskiej szczepionki?Piewca rezimow Wschodnik i bezlitosny dla demokracji Zachodnich.Adwokat Putina
grab
A gdzie te maski, respiratory itp zakupione przez poprzedniego ministra zdrowia?
A to świetne przygotowanie Służby Zdrowia, która porozumiewa się z pacjentami NFZ przez telefon?
Ale jak zapłacisz , to nie ma problemu na spotkanie bezpośrednie.
artureg
To nie jest problem ubezpieczonych, którzy płacą składki, tylko ubezpieczalni. Skoro nie wywiązują się z umowy to czy mogę przestać płacić składki?
jes
No jak to??? Przecież towarzysz premier ewangelista Mateusz Morawiecki mówił, że najlepiej na świecie radzimy sobie z epidemią !!! Nie słuchaliście ???
Zresztą wirus już nie taki groźny, nie ma się co jego bać, promienie UV go osłabiły.
ajwaj
No to wyjasniam:
- szczepionek nie ma, zamówienia nie zlozone
- leków (nawet trujacach) tez nie ma
-lózek niema
-personelu nie ma
-respiratorów wystarczajaco nie ma itd

A jest infantylna propaganda z Groty Neandertala PISy > jest cacy, bedzie bardzej cacy
karbinadel
Teraz dopiero widać, jakimi ignorantami jest większość partyjnych namiestników w terenie, zwanych wojewodami.
lelo1949
Znów mielony piszesz od rzeczy,już zamykają twoich idoli
jes odpowiada lelo1949
Żałujesz, że ty już nie możesz. Odświeżyłbyś sobie swoje wyczyny w SB.
jarekzbyszek
Polska najlepiej w Europie radzi sobie z COVID. Szumowski właśnie testuje respiratory zakupione respiratory.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki