REKLAMA

Odciski palców i podpisy w dowodach osobistych. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

2021-02-16 14:40, akt.2021-02-16 18:16
publikacja
2021-02-16 14:40
aktualizacja
2021-02-16 18:16
Odciski palców i podpisy w dowodach osobistych. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy
Odciski palców i podpisy w dowodach osobistych. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy
fot. daily_creativity / / Shutterstock

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw. Regulacja ma dostosować przepisy krajowe do rozporządzenia PE, które zobowiązuje państwa członkowskie m.in. do wprowadzenia do dowodów odcisków palców. W sierpniu zniknie możliwość składania online wniosków o dowód osobisty - poinformował we wtorek resort cyfryzacji.

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, projekt przedłożony przez resort spraw wewnętrznych i administracji dostosowuje prawo krajowe do prawa UE. Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

"Wśród unijnych państw występują znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się" - wskazał w przesłanym komunikacie CIR. Jak dodano, unijne rozporządzenie nakłada na państwa członkowskie nowe obowiązki dotyczące niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości, w tym m.in. obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej czyli odcisków palców. Zaznaczono ponadto konieczność dostosowania wzoru dowodu osobistego do specyfikacji i minimalnych norm dotyczących bezpieczeństwa.

W projekcie przewidziano obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej - odcisków palców. Ich pobieranie będzie się odbywać podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Jak wskazuje CIR, w warstwie elektronicznej dowodu osobistego wydanego osobie, która nie ukończyła 12. roku życia oraz osobie, od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe, nie będą zamieszczane odciski palców.

Regulacja określa również maksymalny okres przechowywania odcisków palców w Rejestrze Dowodów Osobistych – tj. do dnia odbioru dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż do 90 dni od dnia wydania, tj. personalizacji dowodu osobistego.

Zgodnie z projektowanymi przepisami dzieciom do 12. roku życia wydawane będą dowody osobiste z pięcioletnim okresem ważności, zaś obywatelom po ukończeniu 12. roku życia wydawane będą dowody osobiste z dziesięcioletnim okresem ważności.

"W przypadku, gdy czasowo niemożliwe jest fizycznie pobranie odcisków palców osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, np. z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek, przewidziano dwunastomiesięczny okres ważności dokumentu" - poinformował CIR.

Według projektu zmieni się zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego – dodany zostanie podpis posiadacza dokumentu. W projekcie wskazano także przypadki, w jakich możliwy jest brak podpisu – chodzi o dzieci do 12. roku życia i osoby powyżej 12. roku życia, jeśli nie mogą złożyć podpisu.

Obowiązek zamieszczania w dowodzie odcisków palców spowoduje, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w organie gminyW sierpniu zniknie możliwość składania online wniosków o dowód osobisty - poinformował we wtorek resort cyfryzacji. Zatem jeśli ktoś chce skorzystać z tej popularnej e-usługi, musi to zrobić do tego czasu.

"Możliwość składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną pozostanie wyłącznie w przypadku dokumentu dla osób do 12. roku życia, od których nie będą pobierane odciski palców" - zaznaczono w komunikacie CIR.

Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś ma dowód z długą datę ważności będzie musiał go wymienić. Z dotychczasowego dowodu możesz korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe regulacje zaczną obowiązywać w sierpniu tego roku. "Dlatego, jeśli od pewnego czasu planowaliście złożenie online wniosku o dowód – nie warto z tym czekać" - podkreśla resort cyfryzacji.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
qart
Europa kolebka demokracji...
Teraz mamy zamordyzm, promowanie jedynie słusznych (lewicowych) poglądów, zniewolenie.
Walkę z resztkami rozsądku w Polsce, na Węgrzech.
bankster-kreator
Znakują jak świnie w zagrodzie. Hitler to się w grobie śmieje jaki był głupi, że rozpoczynał w ogóle wojnę. Aktualne UE to jego pomysł. Ktoś kto czytał jego książkę ten widzi podobieństwo. W większości krajów tą książka zakazana jest chyba tylko dlatego by nikt nie dowiedział się prawdy, że jego dzieło Znakują jak świnie w zagrodzie. Hitler to się w grobie śmieje jaki był głupi, że rozpoczynał w ogóle wojnę. Aktualne UE to jego pomysł. Ktoś kto czytał jego książkę ten widzi podobieństwo. W większości krajów tą książka zakazana jest chyba tylko dlatego by nikt nie dowiedział się prawdy, że jego dzieło jest nadal sukcesywnie kontynuowane...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adam.1983
Zaraz znajdą się spece co zeskanują odcisk z dowodu i go podrobią, teraz przynajmniej było to trudniejsze bez fizycznej obecności. Następny krok to chip w mózg zaraz po urodzenia dla każdego obywatela
wic
a kredyty na dowody kolekcjonerskie dalej będą w modzie. Więc po kiego te kombinacje? To tylko wyciąganie kasy z budżetu przez firemki ubeków które pozyskują kontrakty na te gadżety
niezastapiony
Hitler byłby dumny, wszak on pierwszy na ziemiach polskich wprowadził dokument z odciskiem palca.
mkx
Hitler nie był pierwszy. Są paszporty (z odciskiem palca) z czasów I wojny światowej z okresu, kiedy armia II Rzeszy okupowała tereny Wileńszczyzny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki