REKLAMA

Dostawy węgla przez Bogdankę dla Enei w 2016-207 nie zmienią się mimo wypowiedzenia umowy

2015-08-22 10:09
publikacja
2015-08-22 10:09

W okresie wypowiedzenia, czyli w latach 2016 i 2017, wolumeny dostaw węgla energetycznego dla elektrowni Enea Wytwarzanie nie zmienią się w stosunku do wolumenów zakontraktowanych dla tych lat w umowie przed złożeniem wypowiedzenia - poinformowała Bogdanka. Wartość umowy wynosi obecnie 5065 mln zł netto.

Enea Wytwarzanie wypowiedziała Bogdance umowę na dostawy węgla do Elektrowni Kozienice, z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z początkiem 2018 roku. Przedmiotem umowy były dostawy węgla energetycznego z Bogdanki do Enea Wytwarzanie od 4 marca 2010 roku do 31 grudnia 2025 roku.

"W związku z wypowiedzeniem umowy, ceny dostaw węgla energetycznego w latach 2016 i 2017 będą wyznaczane według formuły cenowej zawartej w umowie, opartej o ceny dostaw w kraju, na rynku międzynarodowym oraz o wskaźniki inflacyjne zmian cen towarów, usług i produkcji przemysłowej" - podano w komunikacie Bogdanki.

Wartość całej umowy wynosi obecnie 5065 mln zł netto.

W marcu Bogdanka podawała, że wartość całej umowy wieloletniej na dostawy do Elektrowni Kozienice wynosi ok. 10,6 mld zł netto. Szacowana wówczas wartość umowy na 2015 rok to 766 mln zł. Tymczasem w ubiegłym roku łączne przychody Bogdanki wyniosły 2,01 mld zł.

Enea uznała, że lubelski węgiel jest dla niej zbyt drogi, a obecny kontrakt i brak elastyczności negocjacyjnej partnera nie dają szans na konieczne, uwzględniające realia rynkowe, obniżki.

Bogdanka podała, że umowa została wypowiedziana przez Enea Wytwarzanie w wyniku braku ustalenia przez Bogdankę i Enea Wytwarzanie w drodze negocjacji ceny na kolejny rok kalendarzowy (2016) w trzech pierwszych, kolejnych terminach negocjacyjnych z czterech przewidzianych w umowie. (PAP)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Jimmy
Ciekawe od kogo teraz Enea będzie brała węgiel? ;|
~ted
jak dobrze czytam to za dwa lata(2016-2017) zarobią 5 mld, a za następne 8 lat zarobiliby tylko 5 mld.Czyli dwa tłuste lata dla Bogdanki
~qaz
proste
KW sprzedaje poniżej kosztów
żeby górnicza brać miała na "kredkowe"
~podatnicyzapłacą odpowiada ~qaz
Poniżej kosztów, ale ktoś musi te koszty pokryć i to będziesz ty biedny podatniku tego państwa i kliencie energetyki. Nic w przyrodzie nie ginie, zwłaszcza kiedy zakupy zamiast z firmy do której nikt nie dopłaca miałyby być z firmy dotowanej w ramach nielegalnej pomocy publicznej z kieszeni podatników.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki