REKLAMA
PILNE

Doradca Putina proponuje, by biznes finansował "dekrety majowe"

2018-08-24 19:10
publikacja
2018-08-24 19:10

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Andriej Biełousow na spotkaniu w piątek z przedstawicielami biznesu wyjaśniał upublicznioną niedawno inicjatywę, która miałaby prowadzić do finansowania przez wielkie firmy kosztów tzw. dekretów majowych Putina.

fot. Sergei Karpukhin / / Reuters

Biełousow, doradca szefa państwa do spraw gospodarczych, zapewniał, że władze nie mają zamiaru zabierać dochodów tym firmom. Jak poinformował po spotkaniu, porozumiano się, iż wielki biznes będzie zwiększać inwestycje w projekty o znaczeniu socjalnym. Projekty te wybierze w ciągu najbliższego 1-1,5 miesiąca specjalna grupa robocza złożona z przedsiębiorców i wicepremierów. W jej skład wejdzie m.in. wicepremier i minister finansów Rosji Anton Siłuanow.

Doradca Putina ocenił, że konieczne są inwestycje w infrastrukturę, ekologię, cyfryzację i wdrażanie technologii. "Pytanie, jak zapewnić finansowanie tych kierunków. Nie jest słuszne, by czynić to poprzez podnoszenie podatków, jeśli firmy same są gotowe inwestować w projekty" - powiedział Biełousow. Ocenił, że maksymalna wysokość inwestycji to 500 mld rubli (ok. 7,4 mld USD), ale "jeśli znalezione zostaną dzięki tym firmom środki w wysokości 200-300 mld rubli (ok. 2,9 mld USD-4,4 mld USD), to już będzie dobrze".

"Nie ma mowy o żadnym wpychaniu biznesu do projektów" - zapewnił Biełousow.

Na początku sierpnia media poinformowały o liście Biełousowa do Putina z propozycją, by poprzez podwyższenie obciążeń podatkowych uzyskać na rzecz państwa od kilkunastu firm ponad 500 mld rubli. Chodziło o dodatkowe dochody tych firm uzyskane dzięki zmianom koniunktury na rynkach i osłabieniu rubla. Doradca Putina wymienił 14 firm z sektora metalurgicznego i chemicznego, od których - jak ocenił - można byłoby uzyskać te nadwyżki. Dziennik "RBK" podał, że Putin zaakceptował tę inicjatywę. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie potwierdził tych doniesień.

Ogłoszone po marcowych wyborach prezydenckich w Rosji, na początku kolejnej kadencji Putina, "dekrety majowe" to zestaw celów na najbliższe lata w polityce gospodarczej i społecznej. Dzięki zwiększeniu nakładów na infrastrukturę, ochronę zdrowia i edukację planowane jest zmniejszenie w Rosji poziomu ubóstwa i wydłużenie średniej długości życia obywateli. Koszt owych szeroko zakrojonych działań ekonomiści szacowali na 8 bln rubli (ok. 125 mld USD). Część tych środków rząd zamierza uzyskać dzięki podniesieniu podatku VAT z 18 proc. do 20 proc.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys w Rosji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki