REKLAMA
BADANIE

Dopłaty do fotowoltaiki. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już wnioskować o granty na OZE

2023-02-01 12:27, akt.2023-02-01 15:04
publikacja
2023-02-01 12:27
aktualizacja
2023-02-01 15:04

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o granty na OZE, czyli dofinansowanie fotowoltaiki w wysokości do 50 proc. wartości instalacji - poinformował w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dopłaty do fotowoltaiki. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już wnioskować o granty na OZE
Dopłaty do fotowoltaiki. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już wnioskować o granty na OZE
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Wprowadzenie tzw. prosumenta lokatorskiego, czyli dopłat do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe, szef MRiT zapowiedział w grudniu ub.r.

Panele na blokach

Podczas środowej konferencji prasowej Waldemar Buda ogłosił uruchomienie w BGK naboru wniosków dla spółdzielni i wspólnot o granty na OZE. Zaznaczył, że do tej pory fotowoltaika rozwijała się przede wszystkim na budynkach jednorodzinnych, natomiast barierą w jej rozwoju na dachach budynków wielorodzinnych był - w jego ocenie - brak programu dofinansowującego te instalacje i zasady rozliczeń.

Wskazał, że dotychczas, żeby postawić instalację na bloku, można było uzyskać dofinansowanie z programu "Mój Prąd" w wysokości do 6 tys. zł, jednak w przypadku budynków wielorodzinnych były to zbyt niskie kwoty. "Ponadto były dość trudne zasady rozliczeń polegające na tym, że wyprodukowana energia była tylko w części rozliczana przez operatora" - zauważył minister.

Zaznaczył, że uruchomiony właśnie program obie te bariery znosi. Poinformował, że zarządzający budynkiem wielolokalowym (spółdzielnią czy wspólnotą) będzie mógł się ubiegać o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. wartości instalacji OZE. Będzie miał też korzystniejsze zasady rozliczeń. "Dziś prosument indywidualny w domku jednorodzinnym ma rozliczany nadmiar energii tylko w 20 proc. W przypadku prosumenta lokatorskiego wszystko, co nie zostanie zużyte w częściach wspólnych budynku, będzie rozliczane poprzez zwrot na rachunek wspólnoty mieszkaniowej" - oznajmił Buda.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Poinformował, że budżet na dopłaty do fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych to ponad 448 mln zł.

Resort spodziewa się dużego zainteresowania

Dodał, że resort spodziewa się dużego zainteresowania ze strony spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. "Prawdopodobnie w pierwszych dniach wniosków będzie bardzo dużo, ale uspokajam, tych środków przez długie miesiące nie powinno zabraknąć. Równolegle prowadzimy procedurę legislacyjną, by w Prawie energetycznym zmienić zasady rozliczeń dla prosumenta lokatorskiego, czyli zbiorowych odbiorców w blokach wielorodzinnych" - ogłosił Buda.

Wskazał, że zainteresowani zarządcy budynków wielorodzinnych powinni najpierw przygotować dokumentację. "Wpierw zaprosić wykonawcę, który przeliczy, ile energii można zainstalować na danym budynku, następnie złożyć wniosek na przewidywaną wartość inwestycji z prośbą o zwrot 50 proc. W ciągu 14 dni od zrealizowania inwestycji środki będą przekazywane na rzecz inwestora" - wyjaśnił.

Granty są elementem Krajowego Planu Odbudowy. Będą prefinansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju. "Uruchamiamy jedną z pierwszych inwestycji zapisanych w KPO. (..) Nie czekamy na konkretne przelewy, które wcześniej czy później będą, ale zgodnie z harmonogramami uruchamiamy inwestycje. To jest dowód na to" - podkreślił minister rozwoju.

Według wyliczeń resortu przykładowy budynek z 64 mieszkaniami na wspólne potrzeby zużywa rocznie 4 MWh, co oznacza koszt 2800 zł. Instalacja fotowoltaiczna produkuje do 30 MWh na rok, pokrywa więc zużycie wspólne i daje przychody dla budynku w wysokości 19 tys. 600 zł na rok. W efekcie - według MRiT - lokatorzy nie zapłacą za energię w części wspólnej i obniży się ich własny koszt zużycia - w podanym przykładzie średnia obniżka na lokal wyniesie 328 zł rocznie przez kolejnych 15 lat. Przy dotacji w wysokości 50 proc. przewidywany zwrot z inwestycji to około 5 lat - oszacowano. (PAP)

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ministerprawdy
A te dotacje do OZE i napędzenie tym cen energii, aut, domów etc czyli inflacji to co mają wspólnego z odbudową? Przecież to ruinowanie gospodarki a nie "odbudowa" po covidowych wyczynach polityków.
jas2
Rzeczywiście w miastach panele fotowoltaiczne są mało popularne.
Pewnie dlatego, że mieszka tam głównie biedota, to wysokie dotacje może pomogą.
najmadrzejszy
Kultura dopłat do wszystkiego ?
zoomek
to soo rzeczy niepojęte że czeba dopłacać do darmowey energii
sterl
Dopłata dotyczy prosumentów ? a co z właścicielami domków ,którzy muszą inwestować w psu na budę potrzebne baterie żeby dostać zwrot mniejszy od zapłaconego watu cła akcyzy itp? a i to tylko pod warunkiem że wstawią stary piec węglowy? do wymiany? i mają zarobki mniejsze od bezrobotnego? i będą sprzedawać swój prąd 5 razy taniej Dopłata dotyczy prosumentów ? a co z właścicielami domków ,którzy muszą inwestować w psu na budę potrzebne baterie żeby dostać zwrot mniejszy od zapłaconego watu cła akcyzy itp? a i to tylko pod warunkiem że wstawią stary piec węglowy? do wymiany? i mają zarobki mniejsze od bezrobotnego? i będą sprzedawać swój prąd 5 razy taniej niż kupować?
jas2 odpowiada sterl
1. Nie ma obowiązku.
2. kot-Beł.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki