REKLAMA

Pułapki czyhające na przedsiębiorców, którzy zmienią formę opodatkowania

Ewelina Czechowicz2022-07-05 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-07-05 06:00
Pułapki czyhające na przedsiębiorców, którzy zmienią formę opodatkowania
Pułapki czyhające na przedsiębiorców, którzy zmienią formę opodatkowania
fot. fran_kie / / Shutterstock

Zmiany wprowadzone do "Polskiego ładu" obowiązują od 1 lipca 2022 r. To na ich podstawie przedsiębiorcy będą mogli w trakcie roku lub w rozliczeniu rocznym dokonać zmiany formy opodatkowania. Nie zawsze jednak będzie to dla nich korzystne.

Te wakacje nie pozwolą na odpoczynek księgowym, pracownikom biur rachunkowych czy doradcom podatkowym. Coraz częściej przedsiębiorcy zwracają się do nich z zapytaniem o możliwość zmiany formy opodatkowania. Niektórzy mają czas na decyzję do 22 sierpnia, pozostali będą mogli dokonać zmian, składając zeznanie roczne (do 2 maja 2023 roku).

Zgodnie z nowymi regulacjami z uwagi na zmiany w zakresie rozliczeń, w tym obniżkę PIT, ustawodawca zdecydował o wprowadzeniu przepisów, które pozwalają na zmianę formy opodatkowania prowadzącym działalność gospodarczą, którzy zdecydowali się w "Polskim ładzie" na opodatkowanie na zasadach ryczałtu lub podatek liniowy.

Przedsiębiorcy mieli możliwość wyboru do 20 lutego 2022 roku. Teraz, tak jak zapowiadał wiceminister finansów Artur Soboń, będzie możliwa zmiana formy rozliczeń z fiskusem przez tych, którzy uznają, że zasady ogólne są dla nich lepsze. Kto i kiedy będzie mógł zmienić formę opodatkowania? Sprawdzamy.

Zmiana formy opodatkowania – pułapki czyhające na przedsiębiorców

Rozważając zmianę formy opodatkowania, trzeba dokładnie przekalkulować plusy i minusy każdego rozwiązania. Przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu i rozliczający się liniowo będą mogli rozliczyć cały rok na zasadach ogólnych. Czasu na przeliczenie zeznania będzie sporo, bowiem wszystkie deklaracje będą składane do 30 kwietnia roku następnego, a z uwagi na dni wolne przypadające 30 kwietnia 2023 i 1 maja 2023, deklaracje podatkowe trzeba będzie złożyć do 2 maja 2023 r.

Dotychczasowi liniowcy będą składać zeznanie PIT-36 zamiast PIT 36L. Podobnie ryczałtowcy – będą musieli złożyć PIT-36, a nie jak dotychczas PIT-28. Trzeba jednak pamiętać, by wybrać dobrze. Złożenie PIT-u według aktualnej formy, np. ryczałtu, nie pozwoli na korektę i rozliczenia na zasadach ogólnych. Trzeba też pamiętać, że zmiana formy opodatkowania ma skutki wyłącznie do 2022 r. Przejście na skalę podatkową za rok 2022 wraz ze złożeniem zeznania PIT-36 nie będzie równoznaczne ze zmianą formy opodatkowania na przyszły rok. Jeśli podatnik zechce zmienić formę opodatkowania, będzie musiał o tym poinformować fiskusa do 20 lutego 2023 roku. Tylko taka deklaracja będzie uznana jako wiążąca dla formy opodatkowania na rok 2023 oraz na kolejne lata.

Zmiana ryczałtu na skalę podatkową

Podatnicy, którzy aktualnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych, mają możliwość zmiany opodatkowania pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to, że mogą przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę według skali podatkowej. Ci, którzy zdecydują się na zmianę ryczałtu na skalę, będą zobowiązani do tego, aby do 22 sierpnia 2022 roku złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Decyzję o zmianie należy podjąć i udokumentować zmianą wpisu w CEIDG między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku. Dodatkowo rozliczenie połowy roku na ryczałcie i połowy na skali nie da możliwości skorzystania z preferencji podatkowych. Poza tym trzeba będzie złożyć też dwie deklaracje podatkowe za 2022 r. W przypadku zmiany formy opodatkowania dla całego roku podatnik będzie mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Składki ZUS a zmiana formy opodatkowania

W związku ze zmianami w zasadach opłacania składki zdrowotnej od stycznia 2022 r. przy zmianie formy opodatkowania przedsiębiorcy muszą uważać na dopłaty do ZUS-u.

Ci, którzy aktualnie rozliczają się ryczałtowo, opłacają składkę zdrowotną w zależności od kwoty przychodu. Z kolei przedsiębiorcy będący na „liniówce” płacą niższą składkę od tych na zasadach ogólnych. Dlatego też ci z przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zmianę formy opodatkowania, będą musieli na nowo przeliczyć składkę zdrowotną i dokonać ewentualnych dopłat.

Przykład I

Pan Andrzej jest liniowcem, opłaca składkę zdrowotną w wysokości 4,9 %. W sytuacji kiedy zmieni formę rozliczenia z fiskusem na zasady ogólne, będzie musiał przeliczyć składkę zdrowotną, bowiem w tej formie opodatkowania wynosi ona 9 % od dochodu, dlatego też pan Andrzej będzie musiał dopłacić do ZUS-u różnice. Trzeba będzie dokonać tego w kwietniu 2023 r., dlatego też może się okazać, że skumuluje się podatnikom dopłata do urzędu skarbowego i do ZUS-u.

Przykład II

Pan Marcin uzyskuje ok. 20 tys. zł przychodu miesięcznie i płaci 559 zł składki zdrowotnej. Podatnik rozważa zmianę formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne. Przyjmując, że ma ten sam przychód i 4000 zł kosztów miesięcznie, będzie musiał w przypadku przejścia na skalę podatkową zapłacić prawie 1500 zł składki zdrowotnej - prawie o 1000 zł więcej niż w przypadku pozostania na ryczałcie. W przypadku zmiany formy opodatkowania będzie musiał wyrównać w ZUS-ie różnice w opłacanej dotąd składce zdrowotnej, a to może oznaczać nawet 12 000 złotych dopłaty.

Przedsiębiorcy, którzy zmienią formę opodatkowania, mogą spotkać się z sytuacją nadpłaty lub niedopłaty w ZUS-e. Niedopłatę trzeba uregulować do 20 maja 2023 roku. Podobnie będzie z nadpłatą, o jej zwrot będzie można wystąpić w maju 2023 r.

Podatnicy rozliczający się ryczałtowo mogą dokonać zmiany formy opodatkowania na zasady ogólne w okresie od 1 lipca do 22 sierpnia. Jeżeli zdecydują się na to, aby lipiec rozliczać na nowych zasadach, składkę zdrowotną za ten miesiąc zapłacą również na nowych zasadach.

Składka za czerwiec płatna do 20 lipca zostanie opłacona jeszcze na dotychczasowych zasadach. Z kolei składka zdrowotna za lipiec, którą będą płacić w sierpniu, wyniesie 270,90 zł. W kolejnych miesiącach będzie ona zależna od dochodu.

Czy warto zmienić formę opodatkowania?

Podatnik musi samodzielnie przeanalizować swoją sytuacje. Nie dla każdego zmiana formy opodatkowania będzie opłacalna. Trzeba pamiętać że 12-proc. stawka PIT obowiązuje tylko w przypadku I progu podatkowego. Osoby rozliczające się liniowo płacą 19-proc. PIT, ale zwykle są to osoby, którzy przekraczają I próg. Obniżka PIT-u do 12 proc. mogłaby się wydawać kusząca, jednak podatnicy na podatku liniowym płacą niższą składkę zdrowotną niż ci opodatkowani według zasad ogólnych. W tym przypadku mając na uwadze, że podatnicy liniowi uzyskują duże dochody, nowa składka zdrowotna może być dla nich większym obciążeniem. 

W przypadku zmiany formy opodatkowania trzeba wziąć pod uwagę korzyści płynące z rozliczania się na zasadach ogólnych. Korzystając z tego sposobu, można skorzystać ze wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy skorzystania z ulg podatkowych, których nie można zastosować w PIT-36L. 

Jak wyjaśnia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy: "Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. opłacali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli do 22 sierpnia 2022 r. złożyć oświadczenie o rezygnacji z tej formy opodatkowania przychodów osiągniętych od 1 lipca do końca 2022 roku. Złożenie takiego oświadczenia będzie równoznaczne z utratą prawa do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i obowiązkiem opodatkowania dochodów osiągniętych w drugiej połowie 2022 r. według skali podatkowej. W konsekwencji podatnik obowiązany będzie m.in. zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz sporządzić spis z natury na dzień 1 lipca 2022 r. Zmiana może okazać się opłacalna przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy szacują, że w drugiej połowie 2022 r. nie przekroczą pierwszego progu podatkowego. Niemniej jednak, aby podjąć świadomą decyzję, każdy przedsiębiorca powinien dokonać samodzielnej kalkulacji swoich rozliczeń. Może okazać się bowiem, że dla ryczałtowców na niskiej stawce korzystniejsze będzie pozostanie na dotychczasowej formie opodatkowania. Swego rodzaju pułapką może okazać się, że rezygnacja z ryczałtu w trakcie roku, podobnie jak utrata prawa do ryczałtu, oznaczać będzie dla podatnika brak możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko".

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mul_roboczy
A pożyteczni .... z dostępem do TVP, dalej myślą, że PIS obniża i upraszcza podatki :))
newcommer
Jak nie widzę ceny to nie kupuje. Ta zasada obowiązuje też w przypadku podatków.
inwestor.pl
Polski system podatkowy to pole minowe. Jest to celowe, bo jak reżim będzie chciał to znajdzie na każdego przedsiębiorcę parafgraf.
kacz-jong-un
Przecież chcą zdławić wolny rynek, dlatego wszystko upaństwawiają. Jak już złotówka będzie niewiele warta, wprowadzą kartki na zakupy w państwowym konglomeracie spożywczym.
jaaaa
"Zmiana ryczałtu na skalę podatkową" - czy dobrze rozumiem, że chcąc rozliczyć cały rok wg skali podatkowej, muszę do końca roku rozliczać się wg ryczałtu, a dopiero później złożyć PIT i przeliczyć wszystko wg skali? W przeciwnym razie - jeżeli zdecyduję się teraz na zmianę formy opodatkowania - będę musiał rozliczyć pierwszą "Zmiana ryczałtu na skalę podatkową" - czy dobrze rozumiem, że chcąc rozliczyć cały rok wg skali podatkowej, muszę do końca roku rozliczać się wg ryczałtu, a dopiero później złożyć PIT i przeliczyć wszystko wg skali? W przeciwnym razie - jeżeli zdecyduję się teraz na zmianę formy opodatkowania - będę musiał rozliczyć pierwszą połowę roku wg ryczałtu, a dopiero drugą wg skali. ????
and00
Dobrze rozumiesz
Jak chcesz zmienić od początku roku to dopiero w Picie
jaaaa odpowiada and00
Dzieki za odpowiedź. To trochę mało logiczne - zdecydowałem się wrócić na skalę, ale do końca roku mam się rozliczać wg ryczałtu...
carlito1
I o to chodziło, to ma być pokręcone i niezrozumiałe, dzięki takim zabiegom można ludzi wywalić na etaty gdzie są one maksymalnie opodatkowane i w końcu odpadnie troche tak nielubianej klasy średniej i bandytów drobnych przedsiębiorców

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki