REKLAMA

Donos sąsiada może przekreślić rządowe wsparcie z tarczy

2021-03-04 06:52
publikacja
2021-03-04 06:52
fot. bestjeroen / Shutterstock

Wystarczy podejrzenie naruszenia zakazów pandemicznych, by stracić pomoc antykryzysową; donos sąsiada może przekreślić rządowe wsparcie - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że otwarcie restauracji czy hotelu wbrew zakazom ustanowionym w stanie epidemii to złamanie prawa, a kto tak postępuje, nie powinien korzystać z różnych form pomocy publicznej, przewidzianej dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem. Takie cele - jak wskazuje - ma przepis art. 23 ustawy antycovidowej, obowiązującej od listopada 2020 r.

Jednak złamanie zakazu nie zawsze jest ewidentne, o czym świadczy zdarzenie z Wrocławia z grudniu 2020 r., tuż przed Bożym Narodzeniem. Jak informuje gazeta, wówczas jedna z tamtejszych restauracji pod koniec dnia pracy zamknęła wejście, a wewnątrz jej pięciu pracowników urządziło sobie "śledzika". W tym czasie nie sprzedawano żadnych posiłków na wynos ani nie przyjmowano klientów w lokalu, jednak widok biesiady zwrócił uwagę "życzliwych" sąsiadów, którzy zawiadomili policję, a ta przyjechawszy na miejsce, stwierdziła że złamano zakaz działalności gastronomicznej i wlepiła właścicielce mandat.

Restauratorka podkreśliła w rozmowie z gazetą, że udało się wówczas przekonać funkcjonariuszy, że nie było tam zakazanego zgromadzenia, bo było ich tylko pięcioro. "Ale naruszenie zakazu stwierdzono, choć przecież nie obsługiwaliśmy klientów" – opowiada.

"W tym przypadku nie było dalszych konsekwencji dla firmy prowadzącej restaurację. Jednak według ustawy antycovidowej, co do zasady policja lub sanepid powinny poinformować o +naruszeniu+ organy udzielające pomocy. Przepis art. 23 jest tak sformułowany, że nie jest wymagane formalne udowodnienie złamania zakazu" - zaznacza "Rzeczpospolita". Cytuje adwokata i eksperta Business Centre Club, który mówi gazecie, że przepis ten pozwala wstrzymać pomoc dla przedsiębiorcy, nawet tylko przy podejrzeniu naruszenia zakazów pandemicznych.

"W sytuacjach podobnych do tej z Wrocławia pomoc może być cofnięta natychmiast. Dotyczy to – jak to głosi ów fatalny art. 23 – pomocy publicznej. Chodzi zatem o wsparcie udzielane w gotówce przez Polski Fundusz Rozwoju, ale też o rozmaite świadczenia i ulgi, udzielane np. przez urzędy pracy czy urzędy skarbowe. Jak zauważa w rozmowie z gazetą Leszek Rydzewski, adwokat i partner w kancelarii Andersen Tax & Legal, w takiej sytuacji przedsiębiorca musi zwrócić uzyskaną pomoc, a decyzja organu udzielającego pomocy będzie egzekwowana w trybie egzekucji administracyjnej. Zwraca uwagę, że gdy pomoc pochodzi z PFR, sytuacja może być szczególnie trudna" - czytamy w "Rzeczpospolitej".(PAP)

wni/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
niedorzeczny
"Wystarczy podejrzenie" - ach, więc to tak działa nasze demokratyczne państwo prawne urzeczywistniające zasady sprawiedliwości społecznej? O domniemaniu niewinności należy zapomnieć?
pn300
Nazwali się "Prawo i Sprawiedliwość", a krzewią bezprawie i oszustwa. Wszyscy co do jednego praktykujący katolicy, co niedzielę muszą pokazać się w kościele, bo tak wypada, jak ministrant-zero-ziobro. Chcą stworzyć państwo narodowosocjalistyczne w połączeniu z wyznaniowym, a więc karykaturalny twór nienadający Nazwali się "Prawo i Sprawiedliwość", a krzewią bezprawie i oszustwa. Wszyscy co do jednego praktykujący katolicy, co niedzielę muszą pokazać się w kościele, bo tak wypada, jak ministrant-zero-ziobro. Chcą stworzyć państwo narodowosocjalistyczne w połączeniu z wyznaniowym, a więc karykaturalny twór nienadający się do życia dla zwykłych ludzi. Należy ich powstrzymać za wszelką cenę.
jes
Oczywiście, że tak. Wystarczy podejrzenie natomiast gdy będzie to pisowiec lub jego rodzina to nawet twarde dowody niczego nie przekreślą.
Wróciliśmy do czasów gdzie towarzyszom można było więcej.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki