Donald Tusk przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej

2019-11-20 19:30, akt.2019-11-21 07:36
publikacja
2019-11-20 19:30
aktualizacja
2019-11-21 07:36

Podczas kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu zdecydowano, że jej nowym przewodniczącym zostanie Donald Tusk. Jego kadencja potrwa trzy lata.

/ fot. ANTONIO BRONIC / U.S. Bureau of Economic Analysis

EPL to europejska partia polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej.

W jej skład wchodzą 73 partie członkowskie z 39 krajów, kilkunastu szefów państw i rządów Unii Europejskiej, 14 członków Komisji Europejskiej (w tym Przewodniczący Komisji Europejskiej) oraz Przewodniczący Rady Europejskiej.

Jestem bardzo zaszczycony i poruszony - mówił Donald Tusk tuż po tym, jak w środę w Zagrzebiu został wybrany na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. To dla mnie bardzo ważna chwila - podkreślił.

Tuska poparło 93 proc. delegatów, którzy przybyli do stolicy Chorwacji na kongres EPL. 491 oddało głos za, a 37 przeciw. Teoretycznie uprawnionych do głosowania było nieco ponad 700 osób, ale głosów oddano 540, w tym 12 nieważnych.

"Ulga? Nie, nie przesadzajmy. Konkurencja nie była jakaś wymagająca, biorąc pod uwagę, że byłem jedynym kandydatem" - żartował w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Zagrzebiu szef Rady Europejskiej.

"Jest mi bardzo miło" - zapewnił.

"Mam dość bycia głównym europejskim biurokratą"

Po pięciu latach mam dość bycia głównym europejskim biurokratą; jestem gotowy do walki i mam nadzieję, że wy też - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk do działaczy Europejskiej Partii Ludowej jeszcze przed głosowaniem.

W przemówieniu podczas kongresu EPL w Zagrzebiu Tusk przedstawił swoją wizję i zagrzewał polityków europejskiej centroprawicy do działania, apelując, by przeciwstawiali się populistom.

"Stańmy razem na tym najważniejszym polu politycznej bitwy, przeciwstawiając się nieodpowiedzialnym populistom, będąc partią odpowiedzialną i popularną. Po pięciu latach mam dość bycia głównym europejskim biurokratą. Jestem gotowy do walki, mam nadzieję, że wy też" - powiedział były polski premier.

Tusk zdradził też, jak doszło do wysunięcia jego kandydatury na przewodniczącego EPL. Jak mówił, rok temu obecny przewodniczący partii Joseph Daul podczas spotkania zasugerował mu, by został jego następcą. "Tak dobrze zająłeś się tym pomysłem, że jestem jedynym kandydatem" – powiedział były premier, zwracając się do francuskiego polityka. Przyznał, że jest młodszy niż Daul, ale – jak mówił – nie można udawać, że to zmiana pokoleniowa, bo jest w partii ponad 25 lat.

Polski polityk zaznaczył, że jako jedyny kandydat na szefa EPL nie będzie udawał, że prowadzi kampanię wyborczą, skupi się za to na jednym, najważniejszym jego zdaniem wyzwaniu dla tej rodziny politycznej. Jak tłumaczył, do niedawna wielu myślało, że wraz nowoczesnością potrzeby takie jak bezpieczeństwo i identyfikacja stracą na znaczeniu i w konsekwencji zmieni się rola państwa i władz publicznych.

"Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Dziś bardziej niż w przeszłości strach odgrywa w polityce największą rolę. Większość ludzi troszczy się bardziej o swoje bezpieczeństwo niż o cokolwiek innego, np. w takich momentach jak kryzys migracyjny czy nowa fala terroryzmu" – mówił Tusk.

Jak podkreślał, wsparcie opinii publicznej otrzymują ci, którzy najbardziej mogą odpowiedzieć na potrzebę bezpieczeństwa. "W czasach niepewności, a prawdopodobnie nie będzie innych czasów, gdy wszystko się zmienia wokół nas, ludzie chcą pewności, że ci u władzy ich nie porzucą, nie odwrócą się od nich. Gdy ludzie zostaną zostawieni sami sobie, zaczynają rozglądać się za tymi, którzy oferują im opiekę i uwagę" – przestrzegał Tusk.

Jak zaznaczył, ludzie chcą być częścią większej społeczności i być z niej dumni. Dlatego – przekonywał – "tak łatwo jest zdobyć ich serca tym, którzy głośno krzyczą +wstańcie z kolan+, +uczyńcie swój kraj znowu wielkim+, +odzyskajcie kontrolę+". Według szefa Rady Europejskiej, ci którzy znajdą właściwy kod, „kod godności”, otrzymają głosy.

„Ludzie mają potrzebę porządku, harmonii i zrozumienia świata wokół siebie. Dlatego wszyscy musimy być głęboko zakorzenieni w naszych tradycjach, zrozumiałych kodach kulturowych i miejscach, które nazywamy naszymi (…). Ludzie chcą być częścią większej społeczności, z którą wiedzą, jak się identyfikować: przez język, religię czy wspólne zrozumienie historii. Najczęściej to naród jest taką społecznością” – mówił Tusk.

Przestrzegał przed wyrzucaniem z politycznego słownika i aksjologii terminu "ojczyzna", bo – jak mówił – bez niego bardzo trudno wykonać kluczowe zadanie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa ludziom. „w żadnym razie nie możemy zrezygnować z tego zadania. Jest ono zakodowane w genach chrześcijańskiej demokracji” – przekonywał.

Nie wymieniając nikogo z nazwiska, Tusk podkreślał, że nie można oddawać sfery bezpieczeństwa i porządku politycznym populistom, manipulatorom i autokratom, którzy prowadzą ludzi do przekonania, że wolności nie da się pogodzić z bezpieczeństwem, a ochrony granic i terytorium nie da się pogodzić z liberalną demokracją, skutecznym zarządzaniem, rządami prawa.

„To jest istota naszej wewnętrznej debaty w Europejskiej Partii Ludowej. Chciałbym, abyśmy zakończyli ją jak najszybciej z oczywistym wnioskiem: nie poświęcimy wartości takich jak swobody obywatelskie, praworządność i przyzwoitość w życiu publicznym na ołtarzu bezpieczeństwa i porządku, ponieważ po prostu nie ma takiej potrzeby, ponieważ to się nawzajem nie wyklucza. Jeśli ktoś nie może tego zaakceptować, de facto stawia się poza naszą rodziną” – mówił.

Słowa te zostały odebrane jako wyraźna aluzja do działań premiera Węgier Viktora Orbana, którego partia Fidesz jest zawieszona w prawach członka EPL za działania krytykowane przez Brukselę.

Tusk apelował, by pamiętać, że w polityce wrażenia są czasem ważniejsze niż fakty. Przywoływał przy tym kryzys migracyjny, w czasie którego - jak mówił - niektórzy bardzo ciężko pracowali, aby powstrzymać falę nielegalnych migrantów z Turcji, a inni uciekali się do stawiania ogrodzeń i wieszania billboardów z antyimigracyjną propagandą.

Z Zagrzebia Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
jarunia
PO-dziwiam CiE Tusku, będziesz kontynuował tradycje Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej czy Armii Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (której byleś ag...em?)
-_balu_-
Matrona Merkel zadbała o poddanego aby nie poszedł na polityczny śmietnik historii, w PL bez szans bo każdy na niego pluje za nieudolność w zarządzaniu i OFE, taki Obama od handshakeow i tweetów, papierowy kolo. A tutaj będzie jak CCCP na zjeździe partii krzewił wartości, nie ma co ciepła posadzka,zero odpowiedzialności,Matrona Merkel zadbała o poddanego aby nie poszedł na polityczny śmietnik historii, w PL bez szans bo każdy na niego pluje za nieudolność w zarządzaniu i OFE, taki Obama od handshakeow i tweetów, papierowy kolo. A tutaj będzie jak CCCP na zjeździe partii krzewił wartości, nie ma co ciepła posadzka,zero odpowiedzialności,fajnie. Idealna dla pływaków.
33karol33
"Po pięciu latach mam dość bycia głównym europejskim biurokratą" jak to Panie Prezydencie Ojropy? To Pana stanowisko nie było najważniejszym w Unii, TVN pompował ten news jakby Pan wylądował na Marsie wraz ze swoim "gdańskim liberalizmem" :D
znawca_inwestor
Jak się PISowe trolle zawieruszyły. Wy nie macie takich polityków. Nie macie i mieć nie będziecie.
silvio_gesell
„EPL to europejska partia polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej.”

Proeuropejskie jeśli założyć, że nie chodzi o europejskie stołki.
Chadeckie jeśli założyć, że aborcja na żądanie jest chrześcijańska.
„EPL to europejska partia polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej.”

Proeuropejskie jeśli założyć, że nie chodzi o europejskie stołki.
Chadeckie jeśli założyć, że aborcja na żądanie jest chrześcijańska.
Konserwatywno-liberalne jeśli założyć, że był tam też Korwin-Mikke.
Demokratyczne jeśli założyć, że spełniają obietnice wyborcze.

Niech Tusk będzie przewodniczącym EPL, ale trzeba chyba poprawić wiki jakie tam są partie.
Autokratyczne, socjalistyczne, progresywno-nacjonalistyczne i oligarchiczne.
silvio_gesell odpowiada silvio_gesell
Jak dziennikarz może przeklejać bezmyślnie z wiki? Dostajecie pieniądze za przeklejanie, czy za niemyślenie? Ale bieda...
artur17
Byle tylko nie wracał do Polski.
newcommer
Donald jeszcze trzy latka i emerytura na Bahama. Gratuluję wyborcom Donalda, to jak wystrzelenie w kosmos Hermaszewskiego przez CCCP.
jacyna2017
Kandydat bez konkurencji - taka demokracje to nasi ‘walczacy o wolnosc’ to lubia! Zeby tylko zapalu do pracy mial choc 5% tego jakie na gadane!?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki