REKLAMA

Donald Trump chwali w Davos gospodarcze sukcesy swego kraju

2020-01-21 13:03, akt.2020-01-21 14:51
publikacja
2020-01-21 13:03
aktualizacja
2020-01-21 14:51

Prezydent USA Donald Trump wykorzystał rozpoczęcie we wtorek Światowego Forum Gospodarczego na wychwalanie sukcesów gospodarczych swego kraju. W Davos przemawiał w dniu, w którym Senacie w Waszyngtonie rozpoczynają się wysłuchania w procesie ws. impeachmentu.

/ fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters

Trump, który uczestniczy po raz drugi w spotkaniu przywódców politycznych i biznesowych w Davos w Szwajcarii, oznajmił, że ostatnie porozumienia handlowe z Chinami i Meksykiem są wzorcowe dla XXI wieku.

"Czas na sceptycyzm zakończył się" - powiedział amerykański prezydent i podziękował biznesmenom za powrót inwestycji i zakładów przemysłowych do USA.

Trump przypomniał zebranym, co mówił w Davos przed dwoma laty, na początku swojej prezydentury. "Powiedziałem wam, że zapoczątkowaliśmy wielki powrót Ameryki. "Dziś z dumą ogłaszam, że Stany Zjednoczone przeżywają boom gospodarczy, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział" - oświadczył.

"Ameryka kwitnie i tak, Ameryka znów wygrywa, jak nigdy dotąd" - podkreślił. "Dla każdej firmy szukającej miejsca na osiągnięcie sukcesu - nie ma lepszego miejsca niż USA" - dodał.

Przypomniał, że Stany Zjednoczone były w znacznie lepszej sytuacji ekonomicznej, niż się spodziewał, obejmując urząd prezydenta przed trzema laty.

Trump mówił także o rekordowo niskim bezrobociu w USA, zyskach na giełdzie i milionach osób wydobytych ze stanu bezrobocia.

Amerykański prezydent ma się na marginesie Forum spotkać z przywódcami Iraku, Pakistanu, Szwajcarii i władz kurdyjskiej części Iraku. Po raz pierwszy spotka się też z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Zgromadzeni licznie w Davos dziennikarze zadawali prezydentowi Trumpowi pytania o jego proces parlamentarny w Waszyngtonie. Trump oskarżony jest przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie ma go w Waszyngtonie, prezydent odpowiedział: "Przyjechaliśmy na spotkanie ze światowymi liderami, najważniejszymi ludźmi na świecie i omawiamy wielkie sprawy gospodarcze". "Reszta to tylko farsa" - dodał. "To jest to samo polowanie na czarownice, które trwa od lat i, szczerze mówiąc, to wstyd". (PAP)

jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
mooooo
Przeciez to kryminał jak tego tłuką wpuścili do davos
bangladesznadwisla
Żaden zakład nie powrócił do USA. Wręcz przeciwnie. Cały ten boom i tak dotyczy głównie Kalifornii która nienawidzi takich pajaców jak trump i nic mu nie zawdzięcza
khh
uhuhu, znawca Stanow sie znalazl.
cek
ameryka jest wielka dzieki naszemu nie zbyt mądremu prezydenkowi ktory sprzedaje Polske i Polakow za sukces ameryki, nie ma to jak wydac mld dolarow na sprzet wojskowy i utrzymywac okupacyjne wojska w naszym kraju oraz kupowac drozszy gaz od nich, brawo dla trampa za umiejetnosc manipulowania naiwnymi ludzmi
dziki_losos
Ciekawe, że nikt nie relacjonuje wypowiedzi Winnie Byanyima (podsekretarz generalny ONZ). Według niej, połowa populacji światowej nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej, a podstawowym celem rozwoju gospodarczego powinna być poprawa sytuacji ludzkości ogółem. Czy teraz w Davos nic nikogo nie obchodzi poza Trumpem,Ciekawe, że nikt nie relacjonuje wypowiedzi Winnie Byanyima (podsekretarz generalny ONZ). Według niej, połowa populacji światowej nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej, a podstawowym celem rozwoju gospodarczego powinna być poprawa sytuacji ludzkości ogółem. Czy teraz w Davos nic nikogo nie obchodzi poza Trumpem, Chinami i Gretą Thunberg?
khh
No i co wg ciebie nalezaloby z tym zrobic? Pan Byanyima wspomnial tez, ze wiekszosc przywodcow tej polowy swiata nie jest zainteresowana tym, zeby poziom zycia ich mieszkancow sie podniosl i wogole, zeby cokolwiek sie zmienilo?
open_mind
Dopóty na świecie nie będzie szans na uspokojenie „nastrojów” zanim fundacje Typu Soros nie przestaną sponsorować osobników typu Greta Thunberg o zapatrywaniach młodej Komsomołki oraz banków drukujących pieniądze z powietrza.
Ps. „antydonald, sharkhunter” gdzie jesteście? Co wy na to i (Davos)
ajwaj
Skutki Trumpistów widac daleko i niespodziewane (przez wielu - choc bylo)

""Ukraina nie jest już zainteresowana unią celną z UE
Gabinet Ministrów nazwał priorytety, które zostaną omówione na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia.
Ukraina porzuciła pomysł utworzenia unii celnej z UE, ale polega na uproszczeniu
Skutki Trumpistów widac daleko i niespodziewane (przez wielu - choc bylo)

""Ukraina nie jest już zainteresowana unią celną z UE
Gabinet Ministrów nazwał priorytety, które zostaną omówione na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia.
Ukraina porzuciła pomysł utworzenia unii celnej z UE, ale polega na uproszczeniu procedur celnych. We wtorek 21 stycznia powiedział wicepremier ds. Integracji europejskiej Dmitrij Kuleba, informuje Europravda .""

https://korrespondent.net/ukraine/politics/4184819-ukraynu-bolshe-ne-ynteresuet-tamozhennyi-souiz-s-es
ajwaj
Jednoznacznie prez, Trump ma sukcesy gosp.
Kiedy bedzie mógl robic wszystko co zamierzal (bez Demsów Buraka O. & co. + NEOCONs), ma szanse przejsc pozyt. do historii.
ajwaj
Wazne, ze od dawna jako prez. USA Trump nie chce wojen (wielu podzegaczom wojennym przeszkadza:))

""Dobre stosunki z Chinami są dobre, a Rosja - i wiele innych krajów - dobre", powiedział Trump Kongresowi. "Ale nie chcemy, żeby ludzie nas wykorzystywali.""

https://www.contra-magazin.
Wazne, ze od dawna jako prez. USA Trump nie chce wojen (wielu podzegaczom wojennym przeszkadza:))

""Dobre stosunki z Chinami są dobre, a Rosja - i wiele innych krajów - dobre", powiedział Trump Kongresowi. "Ale nie chcemy, żeby ludzie nas wykorzystywali.""

https://www.contra-magazin.com/2020/01/trump-gute-beziehungen-zu-russland-und-china-sind-fuer-die-usa-von-vorteil/

Powiązane: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki