REKLAMA

Donald Trump chwali w Davos gospodarcze sukcesy swego kraju

2020-01-21 13:03, akt.2020-01-21 14:51
publikacja
2020-01-21 13:03
aktualizacja
2020-01-21 14:51

Prezydent USA Donald Trump wykorzystał rozpoczęcie we wtorek Światowego Forum Gospodarczego na wychwalanie sukcesów gospodarczych swego kraju. W Davos przemawiał w dniu, w którym Senacie w Waszyngtonie rozpoczynają się wysłuchania w procesie ws. impeachmentu.

fot. DENIS BALIBOUSE / / Reuters

Trump, który uczestniczy po raz drugi w spotkaniu przywódców politycznych i biznesowych w Davos w Szwajcarii, oznajmił, że ostatnie porozumienia handlowe z Chinami i Meksykiem są wzorcowe dla XXI wieku.

"Czas na sceptycyzm zakończył się" - powiedział amerykański prezydent i podziękował biznesmenom za powrót inwestycji i zakładów przemysłowych do USA.

Trump przypomniał zebranym, co mówił w Davos przed dwoma laty, na początku swojej prezydentury. "Powiedziałem wam, że zapoczątkowaliśmy wielki powrót Ameryki. "Dziś z dumą ogłaszam, że Stany Zjednoczone przeżywają boom gospodarczy, jakiego świat nigdy wcześniej nie widział" - oświadczył.

"Ameryka kwitnie i tak, Ameryka znów wygrywa, jak nigdy dotąd" - podkreślił. "Dla każdej firmy szukającej miejsca na osiągnięcie sukcesu - nie ma lepszego miejsca niż USA" - dodał.

Przypomniał, że Stany Zjednoczone były w znacznie lepszej sytuacji ekonomicznej, niż się spodziewał, obejmując urząd prezydenta przed trzema laty.

Trump mówił także o rekordowo niskim bezrobociu w USA, zyskach na giełdzie i milionach osób wydobytych ze stanu bezrobocia.

Amerykański prezydent ma się na marginesie Forum spotkać z przywódcami Iraku, Pakistanu, Szwajcarii i władz kurdyjskiej części Iraku. Po raz pierwszy spotka się też z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Zgromadzeni licznie w Davos dziennikarze zadawali prezydentowi Trumpowi pytania o jego proces parlamentarny w Waszyngtonie. Trump oskarżony jest przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

W odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie ma go w Waszyngtonie, prezydent odpowiedział: "Przyjechaliśmy na spotkanie ze światowymi liderami, najważniejszymi ludźmi na świecie i omawiamy wielkie sprawy gospodarcze". "Reszta to tylko farsa" - dodał. "To jest to samo polowanie na czarownice, które trwa od lat i, szczerze mówiąc, to wstyd". (PAP)

jo/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
mooooo
Przeciez to kryminał jak tego tłuką wpuścili do davos
bangladesznadwisla
Żaden zakład nie powrócił do USA. Wręcz przeciwnie. Cały ten boom i tak dotyczy głównie Kalifornii która nienawidzi takich pajaców jak trump i nic mu nie zawdzięcza
khh
uhuhu, znawca Stanow sie znalazl.
cek
ameryka jest wielka dzieki naszemu nie zbyt mądremu prezydenkowi ktory sprzedaje Polske i Polakow za sukces ameryki, nie ma to jak wydac mld dolarow na sprzet wojskowy i utrzymywac okupacyjne wojska w naszym kraju oraz kupowac drozszy gaz od nich, brawo dla trampa za umiejetnosc manipulowania naiwnymi ludzmi
dziki_losos
Ciekawe, że nikt nie relacjonuje wypowiedzi Winnie Byanyima (podsekretarz generalny ONZ). Według niej, połowa populacji światowej nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej, a podstawowym celem rozwoju gospodarczego powinna być poprawa sytuacji ludzkości ogółem. Czy teraz w Davos nic nikogo nie obchodzi poza Trumpem,Ciekawe, że nikt nie relacjonuje wypowiedzi Winnie Byanyima (podsekretarz generalny ONZ). Według niej, połowa populacji światowej nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej, a podstawowym celem rozwoju gospodarczego powinna być poprawa sytuacji ludzkości ogółem. Czy teraz w Davos nic nikogo nie obchodzi poza Trumpem, Chinami i Gretą Thunberg?
khh
No i co wg ciebie nalezaloby z tym zrobic? Pan Byanyima wspomnial tez, ze wiekszosc przywodcow tej polowy swiata nie jest zainteresowana tym, zeby poziom zycia ich mieszkancow sie podniosl i wogole, zeby cokolwiek sie zmienilo?
open_mind
Dopóty na świecie nie będzie szans na uspokojenie „nastrojów” zanim fundacje Typu Soros nie przestaną sponsorować osobników typu Greta Thunberg o zapatrywaniach młodej Komsomołki oraz banków drukujących pieniądze z powietrza.
Ps. „antydonald, sharkhunter” gdzie jesteście? Co wy na to i (Davos)
ajwaj
Skutki Trumpistów widac daleko i niespodziewane (przez wielu - choc bylo)

""Ukraina nie jest już zainteresowana unią celną z UE
Gabinet Ministrów nazwał priorytety, które zostaną omówione na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia.
Ukraina porzuciła pomysł utworzenia unii celnej z UE, ale polega na uproszczeniu
Skutki Trumpistów widac daleko i niespodziewane (przez wielu - choc bylo)

""Ukraina nie jest już zainteresowana unią celną z UE
Gabinet Ministrów nazwał priorytety, które zostaną omówione na posiedzeniu Rady Stowarzyszenia.
Ukraina porzuciła pomysł utworzenia unii celnej z UE, ale polega na uproszczeniu procedur celnych. We wtorek 21 stycznia powiedział wicepremier ds. Integracji europejskiej Dmitrij Kuleba, informuje Europravda .""

https://korrespondent.net/ukraine/politics/4184819-ukraynu-bolshe-ne-ynteresuet-tamozhennyi-souiz-s-es
ajwaj
Jednoznacznie prez, Trump ma sukcesy gosp.
Kiedy bedzie mógl robic wszystko co zamierzal (bez Demsów Buraka O. & co. + NEOCONs), ma szanse przejsc pozyt. do historii.
ajwaj
Wazne, ze od dawna jako prez. USA Trump nie chce wojen (wielu podzegaczom wojennym przeszkadza:))

""Dobre stosunki z Chinami są dobre, a Rosja - i wiele innych krajów - dobre", powiedział Trump Kongresowi. "Ale nie chcemy, żeby ludzie nas wykorzystywali.""

https://www.contra-magazin.
Wazne, ze od dawna jako prez. USA Trump nie chce wojen (wielu podzegaczom wojennym przeszkadza:))

""Dobre stosunki z Chinami są dobre, a Rosja - i wiele innych krajów - dobre", powiedział Trump Kongresowi. "Ale nie chcemy, żeby ludzie nas wykorzystywali.""

https://www.contra-magazin.com/2020/01/trump-gute-beziehungen-zu-russland-und-china-sind-fuer-die-usa-von-vorteil/

Powiązane: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki