Donald Trump bez zaproszenia na szczyt klimatyczny w Paryżu

Kancelaria prezydenta Francji Emmanuela Macrona poinformowała we wtorek, że "na razie" prezydent USA Donald Trump nie został zaproszony na grudniowy szczyt klimatyczny w Paryżu. Trump wcześniej ogłosił wycofanie się USA z porozumienia paryskiego.

Stany Zjednoczone mają "specjalny status", jeśli chodzi o grudniowy szczyt - oświadczyła kancelaria Macrona, zapewniając, że do Paryża zostaną zaproszeni przedstawiciele USA, jednak niższego szczebla niż prezydent.

Na spotkanie, które odbędzie się 12 grudnia, zaproszono przywódców ponad 100 krajów. Pałac Elizejski podkreślił, że zaproszone osoby są "wyjątkowo zaangażowane" w realizację porozumienia paryskiego.

Na początku czerwca Trump ogłosił decyzję o wycofaniu się USA z paryskiego porozumienia klimatycznego. Jego zdaniem jest ono niekorzystne dla Stanów Zjednoczonych, działa natomiast na korzyść innych krajów. Jak tłumaczył, amerykańscy pracownicy płacą wysoką cenę za przestrzeganie porozumienia. Wśród negatywnych skutków wymienił utratę miejsc pracy i ograniczenia produkcji w niektórych sektorach gospodarki.

Porozumienie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Umowa zakłada działania na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu niższego niż 2 stopnie, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną. Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych, w której udział USA wynosi - według porozumienia paryskiego - 17,89 proc. Wyprzedzają je pod tym względem tylko Chiny z udziałem rzędu 20,09 proc.

ndz/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 silvio_gesell

Ogólnie emisja CO2 jest wtórna do ocieplenia klimatu, bo im cieplejsze oceany tym więcej wydzielają CO2. Wiele danych świadczy o tym, że ocieplenie klimatu wyprzedza wręcz wzrost temperatur. Tak naprawdę nie znamy przyczyny ocieplenia klimatu, ale nie przekroczyliśmy temperatur z ostatniego maksimum ocieplenia 120tyś lat temu. Najstarsze szczątki homo sapiens datowane są na 300tyś lat temu, więc i obecne maksimum do którego się zbliżamy nie powinno nas zabić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 24 ajwaj

No i OK..

Businessmanowi-miliarderowi jak Trump, szacunek dla wlasnego IQ nie pozwala brac pozytywnego udzialu w imprezie pt. redukcja CO2 :)
Nastepnym etapem walki z CO2 musi byc konsekwentnie zatykanie wulkanów, bo emituja wiecej niz CO2 wytworzone netto przez ludzi (nie wlaczajac bonczków)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil