Domagalski: 5 mld zł na organizację tzw. małego Expo w Łodzi

2016-09-20 12:38
publikacja
2016-09-20 12:38

Organizacja tzw. małego Expo w Łodzi w 2022 r. ma kosztować ok. 5 mld zł. Oznacza to, że będzie to najtańsze Expo w historii - mówił we wtorek w Łodzi wiceminister rozwoju Radosław Domagalski.

/ fot. Marian Zubrzycki / FORUM

Według Domagalskiego Łódź jest na razie jedyną kandydaturą do organizacji imprezy. "To jest optymistyczna informacja, choć nie zakładamy, że nikt się nie zgłosi" - powiedział minister na spotkaniu z mediami.

Polska w połowie czerwca zgłosiła kandydaturę Łodzi do organizacji tego wydarzenia. Wybór organizatora wystawy nastąpi pod koniec 2017 r.

Domagalski, pytany, ile może kosztować zorganizowanie wystawy, przypomniał, że do tej pory "operowano" szacunkami. Zwrócił uwagę, że przez ostatnie dwa miesiące pracowała grupa robocza z udziałem przedstawicieli spółek infrastrukturalnych, przedstawicieli ministerstwa rozwoju, ministerstwa infrastruktury i budownictwa. Jak mówił, weryfikowano wszystkie koszty, które były zawarte w studium wykonalności. Według niego całkowity koszt Expo zamknie się w kwocie nieznacznie ponad 5 mld zł.

"Oznacza to, że będzie to najtańsze Expo w historii. Chciałem też dodać, że z tych 5 mld zł, niemała część zostanie odzyskana w postaci komercjalizacji obiektów, które powstaną na wystawę. Oznacza to, że ostateczny koszt nie będzie większy niż 3 mld zł" - dodał.

Według pierwotnych planów, jakie w sierpniu przedstawiał wicepremier Piotr Gliński, szacunkowy koszt wystawy wraz ze wszystkimi inwestycjami (m.in. tunel między stacjami kolejowymi w Łodzi) do 2022 roku miał wynieść do 8 mld zł.

Jak mówił wówczas wicepremier, organizacja Expo wpisuje się w rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Zaznaczył, że koszty wystawy to "koszty normalnego rozwoju Łodzi i regionu".

Podczas wtorkowego spotkania Radosław Domagalski, który jest pełnomocnikiem rządu ds. Expo w Łodzi, poinformował, że niezależnie od tego, czy pojawi się jakiś kolejny kandydat, czy nie, trwają przygotowania do promocji miasta. Zapewnił, że zarówno placówki dyplomatyczne, jak i cała administracja publiczna i rządowa jest zobowiązana do promowania miasta. "Ministrowie, wiceministrowie jeżdżąc na zagraniczne wyjazdy służbowe mają wpisane do agendy swoich spotkań informacje o tym, że Łódź złożyła wniosek i będzie starać się o uzyskanie Expo w 2022 roku" - powiedział.

Expo to wystawa organizowana cyklicznie, prezentująca cywilizacyjny i techniczny dorobek świata. Mianem Expo określa się dwa rodzaje wystaw. Co pięć lat organizowane jest World Expo. Z kolei wystawy tematyczne, tzw. "małe Expo" International Expo, organizowane są pomiędzy wystawami światowymi. Trwają maksymalnie trzy miesiące i mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Małe Expo w Łodzi ma dotyczyć rewitalizacji miast.

Wiceminister rozwoju przyjechał do Łodzi w ramach prowadzonych przez resort konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak mówił, on sam odpowiada za część poświęconą wspieraniu polskich eksporterów, polskich inwestorów, którzy chcą zwiększyć swoje zaangażowanie poza granicami naszego kraju w postaci inwestycji zagranicznych. Domagalski zwrócił uwagę, że wspieranie eksportu i zagranicznych inwestycji jest jednym z filarów strategii. "Export może być i będzie jednym z najważniejszych czynników wzrostu gospodarczego w Polsce" - uważa.

Przypomniał, że rząd ma powołać Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAHiI) z budżetem wsparcia eksportu w wysokości 100 mln zł w 2017 roku.

"Agencja ma koordynować wszystkie programy operacyjne, misje gospodarcze, wsparcie przy organizacji za granicą naszego kraju targów, wystaw" - wyjaśnił. Podkreślił, że nowy model wspierania eksportu i zagranicznych inwestycji przez administrację publiczną ma być zorientowany na cele.

Powstaną nowe polskie przedstawicielstwa handlowe, tzw. trade office. W sumie ma być ich 69. Zostaną powołane w miejscu likwidowanych 49 Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, które obecnie funkcjonują przy ambasadach RP. Powstaną też nowe: w Iranie, USA, Kenii, Wietnamie i Singapurze. "W kolejnych latach, chcemy w większym stopniu angażować się w Azji i Afryce. Kolejne polskie przedstawicielstwa handlowe mają powstać w Bombaju, Meksyku i prawdopodobnie w Bangladeszu" - powiedział. (PAP)

jaw/ mww/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~qwqw
expo w lodzi to tak jak w sosnowcu otworzyc wystawe ppt piekne dzielnice

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki