REKLAMA

Dolara najlepiej kupować za… kiwi

2017-09-18 22:20
publikacja
2017-09-18 22:20

Obstawiając umocnienie dolara amerykańskiego, najlepiej kupować go za jego nowozelandzkiego odpowiednika, uważają zarządzający.

/ YAY Foto

Dolar nowozelandzki, nazywany w żargonie traderów walutowych „kiwi”, osłabi się przed końcem roku wobec swojego amerykańskiego odpowiednika o 3 proc., zapowiada Nader Naemi, zarządzający AMP Capital Investors. Keith Dack, zarządzający singapurskiego Kit Trading Fund, zajął krótką pozycję na parze NZDUSD, dowiedziała się agencja Bloomberg. Traderzy opcji osłabienie „kiwi” obstawiają najchętniej wśród wszystkich środków płatniczych z krajów rozwiniętych, a na perspektywach waluty ciąży niepewność co do wyników wyborów parlamentarnych. Choć jeszcze niedawno za żelaznego faworyta uchodziła rządząca prawicowa Partia Narodowa, to w ostatnich sondażach niejednokrotnie wyprzedza ją opozycyjna Partia Pracy.

- W krótkim terminie notowania dolara amerykańskiego osiągnęły dno. Tymczasem „kiwi” wygląda na dobrego kandydata do skracania ze względu na niepewność związaną z wyborami – zauważa w rozmowie z Bloombergiem Keith Dack.

Za sprawą różnic w programach obu partii przedwyborcze sondaże stały się głównym czynnikiem poruszającym notowaniami „kiwi”. Mająca za sobą trzy kadencje rządów Partia Narodowa zapowiada obniżkę podatków, podczas gdy Partia Pracy chce ograniczyć napływ imigrantów zarobkowych, co zdaniem ekonomistów skutkowałoby spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pogłębieniem niedoboru wykwalifikowanych pracowników. W rezultacie wynikające z wycen opcji oczekiwania co do zmienności na parze NZDUSD w najbliższych dwóch tygodniach wzrosły najwyżej od okresu poprzedzającego listopadowe wybory w USA. Utrzymanie większości przez obecną koalicję wywoła rajd ulgi w notowaniach „kiwi”, jednak ewentualne przedłużające się negocjacje będą skutkować utrzymywaniem się rynkowej niepewności, przewidują specjaliści.

- W związku ze stabilnością rządu przez wiele lat dolar nowozelandzki cieszył się premią za niskie ryzyko polityczne. Teraz jednak to się zmienia – komentuje Nader Naemi.

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki