Dolar w odwrocie. Złoty znów się umacnia

Zawirowań na rynku walutowym ciąg dalszy. Po wczorajszym słabszym dniu złotego i lepszym dolara, dziś pary walutowe powracają do wcześniejszych trendów. 

Euro, które wczoraj umocniło się względem złotego o 0,77%, dziś tanieje o 0,33%. Jeszcze mocniejszy ruch obserwowany jest na parze złotego z dolarem. USD/PLN wczoraj wzrósł o 1,34%, by dzisiaj tracić 1,11%. Złoty po krótkiej przerwie powraca więc do trendu, który można obserwować od początku roku - umacniania się. 

Złoty znów się umacnia
Złoty znów się umacnia (Bankier.pl)

Ciekawie dzieje się także na eurodolarze. Po wczorajszej przecenie o 0,57% dziś euro umacnia się względem "zielonego" o 0,86%. EUR/USD zbliżył się więc do poziomu 1,12 - na rynku niewidzianego od listopada, a więc miesiąca amerykańskich wyborów. 

Dolar w odwrocie
Dolar w odwrocie (Bankier.pl)

Amerykańskie wybory prezydenckie nie są tu przytaczane zresztą bez powodu. To właśnie z Donaldem Trumpem utożsamia się ostatnie zawirowania na rynku walutowym. Rozgrywka polityczna z odwołaniem szefa FBI, przecieki do Rosji, taśmy w Białym Domu i inne tego typu kwestie powodują, że wizerunek prezydenta ulega pogorszeniu. Od razu pojawiają się więc wątpliwości, o zdolność przeforsowywania kolejnych ustaw przez Kongres. W tym m.in. obniżek podatków, których wizja napędzała "hossę Trumpa". 

Zamieszanie jednak powoli cichnie. Dodatkowo dziś prezydent poinformował, że wybiera się w pierwszą oficjalną podróż poza Amerykę - odwiedzi Izrael, Włochy, Belgię oraz Arabię Saudyjską. Dolarowi nie sprzyjały jednak wypowiedzi szefa Fed z St. Louis - Jamesa Bullarda. Zasugerował on, że być może proces podnoszenia stóp procentowych - zważywszy na dane z gospodarki - jest przeprowadzany zbyt szybko. Przekonywał także, że Rezerwa powinna być gotowa do ponownego użycia QE, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Takie stanowisko stanowiło wsparcie dla głodnych gotówki giełd, nie pomogło jednak w odbudowywaniu siły dolara.

W Polsce z kolei ciężko szukać makroekonomicznych przesłanek do obserwowanego dziś umocnienia złotego. Dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wypadły słabiej od oczekiwań. Dodatkowo RPP wciąż stoi na stanowisku, że stopy w Polsce są na odpowiednim poziomie i nie zamierza ich w najbliższym czasie podnosić.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 9 ~foka

wybor jest prosty rosja sojusznik ameryki i obrona cywilizacji bialego czlowieka

czy zydo-lewackie bagno ,
roznej masci cudacy zboczency i ciapaki upadek cywilizacji bialego czlowieka

! Odpowiedz
15 9 ~ciapaty

cywilizacja bialego czlowieka to Hitler i Stalin to Inkwizycja i masowe mordy przez nią milionow niewinnych ludzi to wymordowanie przez "cywilizację' bialego czlowieka prawie wszystkich Indian w Ameryce Płd to mordowanie obecnie przez "cywilizację' bialego czlowieka cywili w Syrii ,Iraku,Jemenie i Afganistanie a wcześniej w Wietnamie i Korei taka to ci jest ta "cywilizacja" bialego czlowieka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 8 ~ciapaty odpowiada ~ciapaty

dodałbym jeszcze do "cywilizacji" bialego czlowieka mordy dziesiatek milionow czarnej ludnosci Afryki i grabiez ich ziem i bogactw przez "cywilizowanych"kolonizatorów

! Odpowiedz
4 4 ~foka odpowiada ~ciapaty

napisz cos o "swojej cywilizacji" i jej osiagnieciach sic!!!

! Odpowiedz
1 0 ~sisio odpowiada ~ciapaty

@ ciapaty
Dobrze, że muzułmanie nikogo nie mordują, w szczególności chrześcijan w Syrii, Egipcie i Sudanie. Wszystkie obecne kraje muzułmańskie (za wyjątkiem Arabii Saudyjskiej) to są dawne kraje chrześcijańskie podbite ogniem i mieczem przez muzułmanów. Ostatnio, jednak muzułmanów bardzo ciągnie do cywilizacji białego człowieka i przyjeżdżają tutaj masowo. Dlaczego?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 20 ~foka

misie to jest tylko kwestia czasu jak prezydent trump rozprawi sie z lewackimi mediami i wyzssanymi z palca bredniami idzie potezna zmiana sil
w grudniu bedzie pozamiatane

! Odpowiedz
11 2 ~foka_to_agent

Nie trzeba być lewackim medium, żeby widzieć promoskiewską politykę tego pajaca. I na odwrót - wystarczy stwierdzić, że Trump to promoskiewski pajac, żeby zostać uznanym przez kretyna za lewaka. Kremlowskie buractwo i ich agentura nie opanuje Waszyngtonu. W grudniu będzie pozamiatane, ale po Trumpie. Przy okazji, fokom ich kolesiom też ukręci się łby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 3 ~masz_rację

w grudniu bedzie pozamiatane dobiegnie wtedy agonia pisiej III RP przemysł juz się wali a w grudniu zawali się budżet a ty zamiast pisać swoje wypociny ruszysz na podbój okolicznych smietników hahaha

! Odpowiedz
6 10 ~Polak

To co panowie kupujemy papier czy jeszcze czekamy na 3,60? A może jednak w złoto uciec bo jest coraz taniej w zł. Jak radzicie ?

! Odpowiedz
3 7 ~Krzysztof

Grube ryby musza "ubrac" leszczy w Eurosmieci, a potem bedzie jazda z powrotem w okolice parytetu. Nie wydaje mi sie, ze osiagnie Eur wiecej niz 1,14 do Usd. PLN to jeszcze trudniej prognozowac, bo to czysta spekula, ale raczej bedzie to oscylacja przy 4,20, to dawoloby 3,69zl za usd, ale, jak nie gra sie na forexie, tylko kupuje fizyczna walute, to zawsze mozna ja przetrzymac, bo oprocentowanie w USD juz szybko dogania to w PLN.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
EUR/USD -0,07% 1,1154
2019-05-22 22:35:00
USD/PLN 0,09% 3,8597
2019-05-22 22:35:00
EUR/PLN 0,06% 4,3050
2019-05-22 22:30:00
CHF/PLN 0,23% 3,8224
2019-05-22 22:35:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil