REKLAMA

Dolar niemal zrównał się z euro. Złoty jest bardzo słaby

2022-08-19 09:33
publikacja
2022-08-19 09:33
Dolar niemal zrównał się z euro. Złoty jest bardzo słaby
Dolar niemal zrównał się z euro. Złoty jest bardzo słaby
fot. Maciej Dubel / / Shutterstock

Notowania dolara amerykańskiego prawie zrównały się z euro, co zaszkodziło polskiej walucie. Kurs europejskiej waluty zbliżył się do poziomu 4,74 zł, powracając do stanu z początku sierpnia.

Coraz wyższa inflacja w strefie euro przy wciąż bardzo ospałej reakcji Europejskiego Banku Centralnego wzmaga presję na euro. Po najnowszych odczytach inflacyjnych (HICP w eurolandzie i PPI w Niemczech) kurs euro do dolara spadł do poziomu 1,0080. W ten sposób kurs EUR/USD powrócił do notowań z połowy lipca, gdy po raz pierwszy od 20 lat jeden dolar wart był więcej niż jedno euro.

Umocnienie dolara uderza w złotego jako walutę rynku wschodzącego. Do tego nasz kraj jest postrzegany jako swoista „przybudówka” eurolandu i problemy strefy euro po części stają się problemami Polski (bo trafia tam ponad połowa polskiego eksportu). W rezultacie coraz niższe notowania pary euro-dolar przekładają się na coraz wyższy kurs euro do złotego.

W piątek o 9:31 kurs euro wynosił 4,7434 zł i był o prawie dwa grosze wyższy niż dzień wcześniej. Polski złoty ma za sobą ciężki tydzień. Od zeszłego piątku euro podrożało już o 9 groszy, a złoty oddał wszystko to, co zdołał zyskać od początku sierpnia.

- Obawy o perspektywy globalnej gospodarki będą sprzyjały napływowi kapitału do bezpiecznych przystani, czego beneficjentem będzie dolar amerykański, który jest najmocniejszy od połowy lipca br. Sile polskiej walut nie będą też sprzyjać publikowane dane z krajowej gospodarki, które zapewne potwierdzą schładzanie koniunktury w polskim przemyśle - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

W piątek rano za dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić ponad 4,70 zł, czyli o dwa grosze więcej niż dzień wcześniej. Tylko w tym tygodniu „zielony” zyskał 16 groszy i jest najdroższy od lipca.

Wraz z dolarem umacniał się frank szwajcarski, o poranku wyceniany na 4,9047 zł. A zatem powoli zbliżamy się do historycznego rekordu z marca, gdy frank kosztował niemal 4,99 zł. Funt brytyjski był wymieniany po kursie 5,6005 zł, czyli już o 10 groszy drożej niż tydzień temu.

KK

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
sterl
Propaganda robi z $ bezpieczną przystań, a tymczasem długi rządowe przekroczyły 31 bln $ i tylko dzięki odsetkom na pewno wzrosną o kilka bln $ wzrost wartości ostatecznie zabija eksport a deficyt handlowy od wielu lat stale rośnie i jeszcze wrośnie . To puste pieniądze, została tylko farba..
polonu
przypomnijcie sobie od czego się zaczęło , od momentu jak Amerykanie ruszyli ze szczepionkami do Europy już wtedy zaczęło się tango z bolcem w bucie , później już poszło jak po sznurku i trwa do dziś ,to nie koniec przedstawienia , dolar sztucznie kreowany , i nie ważne jak się zaczęło ważne jak się skończy . .
hotei
tak właśnie Polacy patrioci miłośnicy złotówki stają się biedakami europy, EUR w góre, CHF w górę, USD w góre. Nawet rubel droższy od PLNa. HA HA. Co na to Pan Morawiecki? "to dla nas lepiej bo gospodarka jest bardziej konkurencyjna", czytaj: "sprzedajemy to co mam za bezcen" A pozniej sie dziwić że u nas tak tak właśnie Polacy patrioci miłośnicy złotówki stają się biedakami europy, EUR w góre, CHF w górę, USD w góre. Nawet rubel droższy od PLNa. HA HA. Co na to Pan Morawiecki? "to dla nas lepiej bo gospodarka jest bardziej konkurencyjna", czytaj: "sprzedajemy to co mam za bezcen" A pozniej sie dziwić że u nas tak drogo i "nic nie ma" - bo wszystko w Reichu dawno. No ale chce się własnej waluty i utrzymywać darmozjadów z NBP to proszę.
bha
Cóż...Zachłanna nienasycona,bez skrupułów coraz bezwzględniejsza rynkowo-finansowo-zadłużeniową po uszy gra trwa. Trwa na rynkach surowców windując na nich ceny, trwa na rynkach walut podnosząc je jak w obłędzie krótkowidztwa i trwa na rynkach wewnętrznych gdzie winduje się ceny non stop jak w kalejdoskopie szczególnie w Detalu.Cóż...Zachłanna nienasycona,bez skrupułów coraz bezwzględniejsza rynkowo-finansowo-zadłużeniową po uszy gra trwa. Trwa na rynkach surowców windując na nich ceny, trwa na rynkach walut podnosząc je jak w obłędzie krótkowidztwa i trwa na rynkach wewnętrznych gdzie winduje się ceny non stop jak w kalejdoskopie szczególnie w Detalu. Niczego dobrego ten obłęd wzrostowy cen nie przyniesie tylko coraz szybciej skieruje wiele krajów na bocznicę spowolnienia, marazmu, zapaści wzrostów zadłużeń ogólnych i w końcu kryzysu.Brak słów na ten rynkowy obłęd zachłanności bez umiaru!!!!!!!!!!!!.
anty12
Jas2 dostanie więcej w kantorze po wymianie bo sprzedaż kartofelki Niemcowi.
kch002
"Jaszczomb" musi sciagnac z rynku wykreowane podczas pandemii 200-300mld PLN oraz podciagnac stopy procentowe powyzej 8%. Realna stopa procentowa nie moze byc tak mocno ujemna, jak obecnie. Nie robiac nic idziemy do wariantu tureckiego, czyli inflacja powyzej 20% oraz USD powyzej 5zl.
jas2
Słaby złoty powoduje wzrost eksportu i spadek importu.
Eksport dodaje się do PKB a import się odejmuje.
piotr76
Ze spadkiem importu to akurat bzdura, bo nie dla większości gotowych towarów i surowców nie ma krajowych alternatyw, więc niezależnie od ceny muszą być importowane. Pogarsza się tylko bilans handlowy.
daniel_1
Złoty jest słaby?
Chyba żart!
Przecież pieczarki najlepiej robimy na całym świecie i palety tez dobrze zbijamy,,,,niestety z samochodami nam trochę nie wychodzi, nie wspominając o innych, bardziej zaawansowanych rozwiązaniach technicznych.
Szkoły publiczne to dno totalne....od tego się zaczyna oglądanie seriali i kupowanie
Złoty jest słaby?
Chyba żart!
Przecież pieczarki najlepiej robimy na całym świecie i palety tez dobrze zbijamy,,,,niestety z samochodami nam trochę nie wychodzi, nie wspominając o innych, bardziej zaawansowanych rozwiązaniach technicznych.
Szkoły publiczne to dno totalne....od tego się zaczyna oglądanie seriali i kupowanie popkornu na obiad.
Złoty Polski- MOCNY!!!!
zops
Kurs złotego zrówna się z kursem dolara. Istnieją przesłanki...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki