REKLAMA

Dolar mocny i czeka na korektę?

2014-09-22 11:45
publikacja
2014-09-22 11:45
Amerykańska waluta wciąż jest traktowana, jako bardzo ciekawa alternatywa inwestycyjna i przy każdej okazji jest to przez rynek podkreślane - widać to było chociażby w piątek po południu. O ile długoterminowy trend dla dolara będzie zachowany, to w krótkim okresie pole do korekty może się pojawić, zwłaszcza, że argumenty zwolenników amerykańskiej waluty są powszechnie znane. Tymczasem FED nie dał rynkom nowych konkretnych "wytycznych" na 2015 r. po ubiegłotygodniowym posiedzeniu.
* EUR/USD: Pozycjonowanie się przed jutrzejszymi PMI i niemieckim Ifo w środę
* NZD/USD: Wybory nie dały pozytywnego impulsu dla NZD

Zerkając na analizę techniczną koszyka BOSSA USD widać, że wsparciem stają się naruszone w ubiegłym tygodniu okolice szczytu z lipca ub.r na 71,58 pkt. Dopóki nie dojdzie do ich wyraźnego złamania, dopóty większe będzie prawdopodobieństwo ataku na nowe maksima powyżej 71,77 pkt. Zejście poniżej 71,58 pkt. da szanse na cofnięcie w okolice 71,21 pkt., a później może i niżej.

bossausdweekly-2.png

Wykres tygodniowy BOSSA USD
* EUR/USD: Pozycjonowanie się przed jutrzejszymi PMI i niemieckim Ifo w środę

W opinii jednego z członków Europejskiego Banku Centralnego (Coeure) na spotkaniu G-20 nie był poruszany temat polityki Europejskiego Banku Centralnego - chociaż to jest oczywiste i nie ma sensu tego komentować. Ewentualnie tzw. rozmowy kuluarowe, ale te z założenia nigdy nie ujrzą światła dziennego. Dzisiaj o godz. 15:00 zaplanowane jest wystąpienie szefa ECB w Parlamencie Europejskim. Draghi ma "zeznawać" nt. stanu gospodarki i jej perspektyw. Można spodziewać się, że powtórzy, że zbyt niska inflacja jest problemem i bank centralny jest gotów do dalszych działań. Czy to osłabi euro? Niewykluczone, chociaż tutaj rynek raczej będzie pozycjonował się pod jutrzejsze publikacje wstępnych wskaźników PMI ze strefy euro za wrzesień, oraz indeks IFO z Niemiec. Im słabsze odczyty, tym potencjalnie większa determinacja ECB do wprowadzenia niestandardowych działań - chociaż teoretycznie kluczowe w tej materii będą wstępne dane nt. inflacji HICP za wrzesień, które poznamy 30.09.

Analiza techniczna EUR/USD pokazuje cały czas słabość euro. Nowe minima, jakie zostały wybite w niedzielę wieczorem (1,2825) to sygnał rosnącego prawdopodobieństwa testowania kluczowej strefy wsparcia 1,2750-1,2800, wraz ze zniesieniem Fibo na 1,2790. Zwłaszcza, że rynek nie ma zbytnio ochoty na powrót ponad 1,2880-1,2900, co mogłoby zmienić krótkoterminowy układ sił.

eurusddaily-2.png

Wykres dzienny EUR/USD
* NZD/USD: Wybory nie dały pozytywnego impulsu dla NZD

Reakcja na wyniki wyborów parlamentarnych w Nowej Zelandii, jakie miały miejsce w weekend była pozytywna, ale bardzo krótkotrwała. Zwłaszcza, że są one utrzymaniem status quo w tamtejszej polityce - tekę premiera najpewniej utrzyma John Key. Tymczasem ostatnia słabość NZD nie była tylko wynikiem obaw natury politycznej. To bardziej efekt zmiany oczekiwań rynku, co do przyszłej polityki RBNZ - zakłada się jednak dłuższą pauzę przed kolejnymi podwyżkami stóp.

W efekcie NZD solidarnie traci dzisiaj do większości walut, może z wyłączeniem AUD/NZD - chociaż AUD też radzi sobie słabo i jest to sygnał, że inwestorzy podobnie traktują obie pary - pytanie ile też w tym obaw o perspektywy dla chińskiej gospodarki, która zaczyna spowalniać.

Na wykresie NZD/USD widać, że zmierzamy do testu minimów z ubiegłego tygodnia na 0,8076. W zasadzie kluczowa jest cała strefa, którą od dołu zaznacza minimum z lutego b.r na 0,8250. Dzienne wskaźniki zaczynają pomału rysować pozytywne dywergencje z kursem, chociaż to może nie wystarczyć. Kluczowa linia trendu, oparta jeszcze o minima z listopada 2011 r. przebiega w okolicach 0,7945.

nzdusddaily-2.png

Wykres dzienny NZD/USD

Opracował:

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego
kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki