Dokąd po kredyt mieszkaniowy w euro?

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2013-03-01 08:02redaktor Bankier.pl
publikacja
2013-03-01 08:02

Po wcześniejszych dramatycznych zawirowaniach kursu franka szwajcarskiego, ryzyko kursowe zyskało na znaczeniu. Dziś, zarówno banki, jak i sami klienci z rezerwą podchodzą do kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Kredyty w szwajcarskiej walucie w ubiegłym roku zniknęły z rynku. W przypadku ofert w pozostałych walutach, o ile są dostępne, kierowane są wyłącznie do wąskiego grona odbiorców. Sprawdzamy, które banki pożyczą dziś pieniądze na zakup mieszkania w euro.

kredyt w euro
SXC

Wśród 23 ankietowanych przez Bankier.pl banków w lutym 2013 r., 9 zadeklarowało skłonność udzielenie kredytu w EUR. Obecnie taką ofertę posiadają: Alior Bank, Bank Pekao, BOŚ Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Bank, mBank, MultiBank oraz Raiffeisen Polbank. Każda z tych instytucji wymaga przy takim finansowaniu spełnienia przez klientów określonych warunków.

Warunki udzielenia kredytu w EUR
Bank Warunki
Alior Bank Dochody w walucie indeksacji i/lub oferta dla klientów private banking osiągających dochody netto na minimalnym poziomie 15 000 zł.
Bank Pekao Jedynie dla klientów osiągających dochody w tej samej walucie. Maksymalne LTV 70%, natomiast maksymalny okres spłaty -20 lat.
BOŚ Bank Uzyskiwania dochodów w walucie, do której denominowany jest kredyt.
BZ WBK Większy dochód: - gdy o kredyt wnioskuje jedna osoba - minimalny dochód wynosi 10 000 zł; - gdy o kredyt wnioskuje więcej niż jedna osoba, wnioskodawcy pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym - minimalny dochód wynosi 15 000 zł.
Deutsche Bank Dochód na poziomie minimum 12 000 zł netto na gospodarstwo domowe. Kredyt w euro może być udzielony tylko w wyjątkowych przypadkach, na indywidualnych warunkach
Getin Bank Wkład własny min. 10%. Jeśli kredytobiorca zarabia w innej walucie niż wnioskowana waluta kredytu, to min. dochody muszą stanowić dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w kwartale poprzedzającym udzielenie kredytu (obecnie ok. 7 020,44 zł).
mBank Wymagane wyższe dochody niż w przypadku kredytu w PLN.
MultiBank Wymagane wyższe dochody niż w przypadku kredytu w PLN.
Raiffeisen Polbank Wymagany dochód w wysokości 8000 zł na aplikację.

Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych banków, stan: luty 2013 r.

Kredyty hipoteczne w euro najczęściej udzielane są osobom, które wykazują dochody osiągane w unijnej walucie. Dla zarabiających w złotych oferta kredytów hipotecznych w EUR jest dostępna, jeżeli dany klient jest wystarczająco zamożny. W wielu przypadkach banki określają poziom wymaganych miesięcznych dochodów. Na przykład w Raiffeisen Polbank o kredyt w euro mogą ubiegać się klienci zarabiający nie mniej niż 8 000 zł miesięcznie, w Deutsche Banku – co najmniej 12 000 zł, a w Alior Banku – minimum 15 000 zł.

Większe wymagania w przypadku kredytów udzielanych w euro w porównaniu z kredytami złotowymi dotyczą nie tylko poziomu uzyskiwanych dochodów. Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku finansowania nieruchomości kredytem we wspólnotowej walucie, kredytobiorca będzie musiał wnieść w zakup własnego M wyższy niż w przypadku kredytów w PLN wkład własny.Komentuje dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl
Michał Kisiel

Ostatnia chwila na walutowy kredyt

Kredyty walutowe to dziś margines rynku. W ostatnim kwartale 2012 r. zobowiązania we frankach i dolarach praktycznie się nie liczyły, a kredyty w euro odpowiadały za zaledwie 1,25% łącznej kwoty podpisanych umów. Wysokie wymagania stawiane przez banki spowodowały, że na pożyczkę we wspólnej walucie mogą sobie pozwolić nieliczni, najzamożniejsi klienci. Widać to wyraźnie, gdy porówna się średnią wysokość zobowiązania w euro (500 tysięcy zł) ze średnią kwotą zobowiązania w złotych (180 tysięcy zł).

Już wkrótce Polacy zarabiający w złotych mogą nie mieć wyboru. Planowana nowelizacja Rekomendacji S stawia sprawę jasno – walutowe zobowiązania będą dostępne tylko dla tych, którzy osiągają dochody w walucie. Jeśli zatem ktoś myśli o większej inwestycji w nieruchomości i gotów jest ponieść walutowe ryzyko, powinien się pospieszyć.


Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Bankier.pl

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~as
no to euro będzie zapitalać w górę jak tylko porozdawają minimum z puli gotowych już kredytów w euro. brawo ! frank reaktywacja w osobie euro właśnie się rozwija a w zasadzie to już trwa od miesięcy wielu.
~polak
Zapamiętajcie sobie raz na zawsze, że kredyt może być opłacalny tylko i wyłącznie na INWESTYCJE nigdy na kosumpcje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki