REKLAMA
WAŻNE

Dodatkowe 65 euro dziennie dla Polaków pracujących w Niemczech

2020-03-27 11:32
publikacja
2020-03-27 11:32

Wschodnie landy RFN zaoferowały 65 euro dziennego dodatku dla Polaków, którzy pracują po niemieckiej stronie. Ma to ich przekonać do kontynuowania pracy pomimo wprowadzonych przez Polskę obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

/ fot. Vincent Grebenicek / Shutterstock

Władze Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oferują pomoc finansową dla Polaków, którzy pracują na ich terenach. Jest to odpowiedź na decyzję polskich władz, które w środę nałożyły obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie także na osoby, które mieszkają w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym i codziennie przekraczają granicę, by pracować po niemieckiej stronie.

Brandenburgia od piątku wprowadziła 65 euro dziennego dodatku dla polskich pracowników mających umowę z niemieckim pracodawcą na terenie landu. Ma to umożliwić wynajęcie tymczasowej kwatery i pozostanie na dłużej w Niemczech.

Każdy członek rodziny pracownika pozostający w Niemczech dostanie dodatkowe 20 euro – poinformowała w piątkowym oświadczeniu Katrin Lange, minister finansów i spraw europejskich. „Zostańcie tutaj” - zaapelowała.

Takie same dodatki wprowadziły władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Saksonia także oferuje pomoc finansową, ale tylko polskim pracownikom, którzy pracują w szpitalach, ośrodkach opieki specjalistycznej i hospicjach. Mogą oni liczyć na 40 euro dodatku dziennie dla samego pracownika oraz 20 euro dla każdego członka rodziny, który zostanie po niemieckiej stronie – poinformowały lokalne władze.

Władze wszystkich landów argumentują, że Polacy pracują m.in. w ich infrastrukturze krytycznej. Chodzi o szpitale. I z racji pandemii COVID-19 Polacy są aktualnie szczególnie potrzebni. Regionalna stacja MDR podała w piątek, że do pracy na terenie Saksonii dojeżdża regularnie ok. 10 tys. Polaków.

Łączna liczba zainfekowanych osób w Niemczech to 42 288. Z powodu koronowirusa zmarły już 253 osoby - przekazał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać z kartą kredytową nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021?

Jak zyskać z kartą kredytową nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021?

Komentarze (30)

dodaj komentarz
karbinadel
Niech zostają, tu nie ma do czego wracać. Kaczystan
ajwaj
Sprawa nieco ryzykowna:
_________

""W imieniu niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera niemieccy naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób epidemia koronawirusa może rozprzestrzeniać się w Niemczech.

W najgorszym przypadku, jeśli państwo nie podejmie wystarczających środków, autorzy
Sprawa nieco ryzykowna:
_________

""W imieniu niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera niemieccy naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób epidemia koronawirusa może rozprzestrzeniać się w Niemczech.

W najgorszym przypadku, jeśli państwo nie podejmie wystarczających środków, autorzy badania zakładają, że w najbliższej przyszłości 70% populacji zostanie zainfekowane; ponad 80% osób wymagających intensywnej opieki medycznej nie będzie mogło udać się do szpitali, a liczba zgonów przekroczy MILION." (NDR, Spiegel, ZDF, SZ...)
leoto
Przecież maja tyle emigrantów z Afryki i Azji. Tłumy stoją na granicy turecko-greckiej i chcą do mamy Merkel. Niech ich wezmą do pracy. W czym problem?
anty12
W PiSie dotarlo do nich ze musi byc tragicznie skoro uwolnili mase trole. Ni etylko tu, na TT, FB, doslowie wszedzie. Boicie sie pisiorki zamieszek na ulicy ? Na pewno beda jka ludize straca prace a wy bezczelnie bedziecie dalej wyplacac 500+
leoto
Czlowieku brejde jesz że tak brejdzisz?
anty12
I co na to PiS ? Wielki dziad i zebrak ! I co teraz ?! Marzy wam sie nieudacznicy powrot Polakow do Polski ?! Ukraincy nawet nie wroca do Polski.
jarekzbyszek
Na pisowskie trolle, co piszą”arbait mach frei„, kasy nie brakuje. Ale na testy to już jak najbardziej. Mniej przebadanych tym mniej chorych.
karbinadel
Takiego wysypu inteligentnych inaczej nie było tu od dawna. Ciekawe, czy to Putin sypnął groszem, czy druga zmiana w ministerstwie odpaliła komputery?
ajwaj odpowiada karbinadel
sprawdzaj w lodówce
Putin ci kaszane+jabol moze wyjesc
bha
Pewnie niech się dla nich narażają za minimum brutto

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki