Dodatkowe 65 euro dziennie dla Polaków pracujących w Niemczech

Wschodnie landy RFN zaoferowały 65 euro dziennego dodatku dla Polaków, którzy pracują po niemieckiej stronie. Ma to ich przekonać do kontynuowania pracy pomimo wprowadzonych przez Polskę obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

(fot. Vincent Grebenicek / Shutterstock)

Władze Saksonii, Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego oferują pomoc finansową dla Polaków, którzy pracują na ich terenach. Jest to odpowiedź na decyzję polskich władz, które w środę nałożyły obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie także na osoby, które mieszkają w polsko-niemieckim obszarze przygranicznym i codziennie przekraczają granicę, by pracować po niemieckiej stronie.

Brandenburgia od piątku wprowadziła 65 euro dziennego dodatku dla polskich pracowników mających umowę z niemieckim pracodawcą na terenie landu. Ma to umożliwić wynajęcie tymczasowej kwatery i pozostanie na dłużej w Niemczech.

Każdy członek rodziny pracownika pozostający w Niemczech dostanie dodatkowe 20 euro – poinformowała w piątkowym oświadczeniu Katrin Lange, minister finansów i spraw europejskich. „Zostańcie tutaj” - zaapelowała.

Takie same dodatki wprowadziły władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Saksonia także oferuje pomoc finansową, ale tylko polskim pracownikom, którzy pracują w szpitalach, ośrodkach opieki specjalistycznej i hospicjach. Mogą oni liczyć na 40 euro dodatku dziennie dla samego pracownika oraz 20 euro dla każdego członka rodziny, który zostanie po niemieckiej stronie – poinformowały lokalne władze.

Władze wszystkich landów argumentują, że Polacy pracują m.in. w ich infrastrukturze krytycznej. Chodzi o szpitale. I z racji pandemii COVID-19 Polacy są aktualnie szczególnie potrzebni. Regionalna stacja MDR podała w piątek, że do pracy na terenie Saksonii dojeżdża regularnie ok. 10 tys. Polaków.

Łączna liczba zainfekowanych osób w Niemczech to 42 288. Z powodu koronowirusa zmarły już 253 osoby - przekazał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 2 karbinadel

Niech zostają, tu nie ma do czego wracać. Kaczystan

! Odpowiedz
1 6 ajwaj

Sprawa nieco ryzykowna:
_________

""W imieniu niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera niemieccy naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób epidemia koronawirusa może rozprzestrzeniać się w Niemczech.

W najgorszym przypadku, jeśli państwo nie podejmie wystarczających środków, autorzy badania zakładają, że w najbliższej przyszłości 70% populacji zostanie zainfekowane; ponad 80% osób wymagających intensywnej opieki medycznej nie będzie mogło udać się do szpitali, a liczba zgonów przekroczy MILION." (NDR, Spiegel, ZDF, SZ...)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 leoto

Przecież maja tyle emigrantów z Afryki i Azji. Tłumy stoją na granicy turecko-greckiej i chcą do mamy Merkel. Niech ich wezmą do pracy. W czym problem?

! Odpowiedz
29 19 anty12

W PiSie dotarlo do nich ze musi byc tragicznie skoro uwolnili mase trole. Ni etylko tu, na TT, FB, doslowie wszedzie. Boicie sie pisiorki zamieszek na ulicy ? Na pewno beda jka ludize straca prace a wy bezczelnie bedziecie dalej wyplacac 500+

! Odpowiedz
5 1 leoto

Czlowieku brejde jesz że tak brejdzisz?

! Odpowiedz
34 17 anty12

I co na to PiS ? Wielki dziad i zebrak ! I co teraz ?! Marzy wam sie nieudacznicy powrot Polakow do Polski ?! Ukraincy nawet nie wroca do Polski.

! Odpowiedz
36 22 jarekzbyszek

Na pisowskie trolle, co piszą”arbait mach frei„, kasy nie brakuje. Ale na testy to już jak najbardziej. Mniej przebadanych tym mniej chorych.

! Odpowiedz
12 24 karbinadel

Takiego wysypu inteligentnych inaczej nie było tu od dawna. Ciekawe, czy to Putin sypnął groszem, czy druga zmiana w ministerstwie odpaliła komputery?

! Odpowiedz
3 2 ajwaj odpowiada karbinadel

sprawdzaj w lodówce
Putin ci kaszane+jabol moze wyjesc

! Odpowiedz
19 34 bha

Pewnie niech się dla nich narażają za minimum brutto

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.