REKLAMA

Soboń: Dopłaty dla ogrzewających pelletem, olejem opałowym czy gazem już obowiązują. Są w tarczy antyinflacyjnej

2022-08-04 08:55
publikacja
2022-08-04 08:55
Soboń: Dopłaty dla ogrzewających pelletem, olejem opałowym czy gazem już obowiązują. Są w tarczy antyinflacyjnej
Soboń: Dopłaty dla ogrzewających pelletem, olejem opałowym czy gazem już obowiązują. Są w tarczy antyinflacyjnej
fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / / FotoNews

Jeśli mamy różne paliwa, to oczywiście musi być zróżnicowanie - mówił wiceminister finansów Artur Soboń, pytany, czy dodatki dla gospodarstw ogrzewających się innym paliwem niż węgiel będą zróżnicowane. Jak dodał, nie ma żadnych przesłanek, by mówić, że czeka Polskę recesja.

Wiceszef MF, pytany w czwartek na antenie PR1 o wsparcie dla gospodarstw ogrzewających się innym paliwem niż węgiel, czyli np. pelletem, olejem opalowym czy gazem, powiedział, że to wsparcie już jest, ponieważ mamy funkcjonujący dodatek osłonowy od 400 do ponad 1400 zł, z którego skorzystało 6,8 mln Polaków.

"Mamy funkcjonująca tarczę antyinflacyjną" - podkreślił i wyjaśnił, że chodzi o obniżone stawki VAT i akcyzy na ciepło. "To rozwiązanie będzie przedłużone na pewno do końca roku" - zaznaczył. "Analizujemy też możliwość jej rozszerzenia o inne surowce, takie jak np. drewno czy LPG. Ostateczne decyzję podejmiemy po konsultacjach z premierem" - powiedział.

Minister, zapytany, czy dodatki dla gospodarstw ogrzewających się innym paliwem niż węgiel będą zróżnicowane, odpowiedział: "Jeśli mamy różne paliwa to oczywiście musi być zróżnicowanie".

W drugiej połowie lipca Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Artur Soboń mówił też o sytuacji budżetowej i czy starczy środków finansowych na dopłaty do paliw. "Ostrożnie planujemy wydatki, ale to nie znaczy że nie jesteśmy w stanie sfinansować tego rodzaju świadczeń" - powiedział Soboń.

"Dzisiaj jest sytuacja, w której mamy dobrze wyglądające wskaźniki, jeśli chodzi o dochody budżetowe" - zaznaczył. Jak powiedział, oczywiście są obniżone wpływy z tytułu tarczy inflacyjnej, ale z drugie strony rosną wpływy z CIT, który jest o 44 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku 2021. "A rok 2021 to rok z rekordowym wzrostem gospodarczym, co świadczy o tym, że gospodarka w pierwszym półroczu tego roku rozwijała się w dobrym tempie i tym samym sytuacja budżetowa jest stabilna" - podkreślił.

"Jest prognozowane spowolnienie gospodarcze, szczególnie w roku 2023, ale nie ma żadnych przesłanek, żeby mówić, że czeka nas recesja" - dodał. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (18)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
Hahhaahah to jest właśnie wygaszanie oczekiwań.
trolley
Mam nieodparte wrażenie jakbym się przeniósł w czasie dwa lata do tyłu do początku covida. Jest świetnie, jest super, nic nam nie grozi, wszystko mamy, jesteśmy przygotowani i wszystko pod kontrolą... pół roku później: O K! O BOŻE! XD
szprotkafinansjery
Coś w tym jest :)
dermanka
" dodał, nie ma żadnych przesłanek, by mówić, że czeka Polskę recesja." - poważnie?
..dzieci we mgle.
ziom80
Ja chce dopłatę do chleba i bułek. aaa i chce dopłatę do masła i mleka.
inflacjakiedysbedziespadac
Panie Soboń jakos tego nie zauważyłem o czym pan dywaguje widzę że jest dokładnie odwrotnie . Rachunek za gaz wzrósł o ok 50%. Dlatego kabarety mają z was ubaw. Obudźcie sie towarzyszu. Okradacie nas i wmawiacie nam że to wina wszystkich tylko nie was. MY W WASZE BREDENIE NIE WIERZYMY!!
m34
Rachunek za ekogroszek wzrósł o 300-400%.
Rachunek za gaz wzrósł o 50%, a "rynkowo" również powinien o 300-400%. Intrygujące, że praktycznie nikt nie protestuje przeciwko dopłatom do rosyjskiego gazu.
andregru
Wszelkie dopłaty , programy PLUS powinny być powiązane z dochodem obywatela , rodziny . Nie jesteśmy Arabią Saudyjską i nie mamy pieniędzy z ropy mamy coraz większe długi .

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki