REKLAMA
WAŻNE

Dobry moment na kredyt we franku, ale ofert mało

Michał Kisiel2011-06-29 07:00analityk Bankier.pl
publikacja
2011-06-29 07:00
Bijący rekordy kurs szwajcarskiego franka to powód do zmartwień dla osób spłacających zaciągnięte kilka lat temu kredyty. Zupełnie inaczej na te same okoliczności patrzeć mogą osoby myślące dziś o kupnie mieszkania na kredyt. Opinie o przewartościowanym franku, mogą skłonić odważniejszych do spojrzenia na helwecką walutę nieco łaskawszym okiem.

Po okresie nikłej popularności walutowych kredytów, dziś kredytobiorcy znowu coraz chętniej wybierają franka. Z opublikowanych ostatnio danych Open Finance wynika, że niemal 15% wniosków składanych przez tego pośrednika to właśnie kredyty denominowane w szwajcarskiej walucie. Chętnych, liczących na długoterminowe umocnienie się złotówki, nie brakuje. Gorzej z kredytodawcami – jest ich niewielu, a proponowane przez nich warunki mogą ostudzić zapał potencjalnych kredytobiorców.

Gdzie po kredyty we franku?


Oferta kredytów denominowanych we frankach jest dziś zdecydowanie węższa niż kilka lat temu. Poszukując takiego produktu, mamy dziś do odwiedzenia zaledwie kilka instytucji. W swojej ofercie kredyty w szwajcarskiej walucie mają: Alior Bank, Bank BPH, mBank, Multibank, Deutsche Bank PBC, Bank Nordea i PKO BP. Deutsche Bank, PKO BP traktują kredyt we frankach jako „danie specjalne”, przygotowywane na indywidualne zamówienie i nie podają do publicznej wiadomości szczegółów swoich propozycji.

Kredytobiorcę, obcującego na co dzień z reklamami kredytów hipotecznych w złotych, zaskoczyć może wysokość marż proponowanych przez banki. Standardem jest 3-, 4-procentowa marża. Jednak w połączeniu z obecnym poziomem wskaźnika LIBOR CHF 3M (0,17%), który jest drugim składnikiem oprocentowania, daje to nadal bardzo atrakcyjne wartości. Tak popularny w przypadku złotowych kredytów cross selling, czyli sprzedaż dodatkowych produktów w zamian za obniżkę kredytowej marży, nie jest w walutowych ofertach przesadnie rozbudowany. Koszt pożyczanego pieniądza obniży aktywne korzystanie z ROR oraz zakup ubezpieczeń i programów inwestycyjnych. Teoretycznie na najniższy poziom marży, po spełnieniu wszystkich dodatkowych warunków, może liczyć klient zamożny w banku Nordea, gdzie dolna granica wynosiłaby 1,9%.

Zestawienie warunków oprocentowania kredytów denominowanych w CHF
Bank Stawka referencyjna Częstotliwość aktualizacji stawki bazowej Standardowa marża Warunki obniżenia marży
Alior Bank LIBOR 3M CHF Co trzy miesiące
Podstawą jest stawka z przedostatniego dnia roboczego poprzedzającego początek nowego okresu obrachunkowego
4,2% - 4,6% Obniżenie marży o 0,5 p.p. – wykupienie ubezpieczenia na życie z jednorazową składką płatną z góry
Bank BPH LIBOR 3M CHF Co trzy miesiące
Podstawą jest stawka z przedostatniego dnia roboczego poprzedzającego początek nowego okresu obrachunkowego
2,3% - 3,4% Obniżenie marży o 0,3 p.p. – w przypadku przystąpienia do programu Inwestor, marża nie może być niższa niż 2,5%
Deutsche Bank PBC Warunki ustalane indywidualnie
mBank,
Multibank
LIBOR 3M CHF Co miesiąc
W przypadku zmiany stawki bazowej o co najmniej 0,10 punktu procentowego.
3,2% - 4,3% Możliwość obniżenia marży przy: otwarciu i zasilaniu wynagrodzeniem ROR przez 5 lat, skorzystaniu z ubezpieczenia spłaty rat kredytu
Nordea Bank LIBOR 3M CHF Co trzy miesiące 3,3% - 5,5% Obniżenie marży o 1 p.p.– korzystanie z ROR i karty debetowej, ubezpieczenie nieruchomości w banku
Obniżenie marży o 1,2 p.p. – jw. i dodatkowo Plan Systematycznego Oszczędzania
Dla klientów zamożnych spełniających powyższe warunki marża obniżona dodatkowo o 0,2 p.p.
PKO BP LIBOR 3M CHF - Warunki ustalane indywidualnie


Źródło: Banki, stan na 20.6.2011 r.

Ostrożnie z optymizmem


Potencjalni kredytobiorcy zastanawiający się nad zaciągnięciem kredytu we franku na pewno zwrócą uwagę na sporą różnicę w całkowitym koszcie kredytu pomiędzy zobowiązaniem w złotych i w szwajcarskiej walucie. Teoretycznie wiele przemawia za pożyczaniem w helweckiej walucie, zwłaszcza jeśli zakładamy, że jej kurs wkrótce się obniży.

Pamiętajmy jednak, że zaciąganie kredytu w obcej walucie zawsze wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Kredytobiorca musi bowiem martwić się nie tylko o poziom swoich dochodów w przyszłości, zmieniającą się stopę procentową, która z czasem najprawdopodobniej będzie rosnąć, ale także o podlegający wahaniom kurs waluty. Kurs ten nie poddaje się precyzyjnym przewidywaniom i jeszcze nie raz może nas w przyszłości zaskoczyć.

Michał Kisiel
Analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.pl
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~franek
No i właściwie już nie ma ofert żadnych, nawet nordea się wycofała http://kredytwefrankach.net/
~Marecki
Tutaj też poruszono ten wątek: http://www.kredytforum.pl/temat/64/kredyt-w-pln-czy-w-innej-walucie/ i okazuje się, że opinii jest bardzo wiele.
~Wiśnia
Chcesz placić mniejsze raty nawet do 100 zł miesięcznie. Kupuj waluty w kantorach on-line. Wklej poniższy link i zaloguj się w 5 minut, a będziesz miał dostęp do kantoru on line z małymi spreadami.


https://www.cinkciarz.pl/baner/cinkciarz_baner_300x60.swf?click=https://www.cinkciarz.
Chcesz placić mniejsze raty nawet do 100 zł miesięcznie. Kupuj waluty w kantorach on-line. Wklej poniższy link i zaloguj się w 5 minut, a będziesz miał dostęp do kantoru on line z małymi spreadami.


https://www.cinkciarz.pl/baner/cinkciarz_baner_300x60.swf?click=https://www.cinkciarz.pl//baners/baner/113098034303/113107186726
~Kasia
Jakos nie mam zaufanie do kredytu w walucie moim zdanniem bezpieczniejsze i bardziej dostępne sa w pln!
~ch
tak tak bierzcie bierzcie i słuchajcie znawców a wyjdziecie jak ci co 2 lata temu brali
~Przemo43
ciekawe ktory bank teraz tak chetnie udzieli kredytu we franku....
~czytacz
Gupota tych komentarzy jest porazajaca. Artykul jest dobry, tylko ze zrozumieniem trzeba go czytac!!!
Zamiast pisac co popadnie, polecam dwa razy przeczytac.
~agent
www.bankshop.pl szukasz dobrego kredytu we franku zapraszam
~exBankier
Oj naiwny, naiwny A to kto ma zarabiać? Bank czy kredytobiorca? Ja wiem, że bankowcy wcisną ci, że zawsze an nieruchomości zarobisz. Uwierz mi jednak, że zarabiają tylko i wyłącznie banki i - co więcej - zarabiają fortunę nie wytwarzając ani grama jakiegokolwiek produktu. Oni tworzą same wizje, marzenia i ułudę za Oj naiwny, naiwny A to kto ma zarabiać? Bank czy kredytobiorca? Ja wiem, że bankowcy wcisną ci, że zawsze an nieruchomości zarobisz. Uwierz mi jednak, że zarabiają tylko i wyłącznie banki i - co więcej - zarabiają fortunę nie wytwarzając ani grama jakiegokolwiek produktu. Oni tworzą same wizje, marzenia i ułudę za którą każą sobie słono płacić.
~Alek
To zycze powodzenia - ja w zeszłym roku w styczniu chcialem zaciagnac kredyt w banku "N". Kurs CHF wynosil ok. 2.80 zł (kurs KUPNA). Miało byc szybko, sprawnie i max 2 tygodnie. Kredyt uruchomiono mi jakzeby inczej na początku miesiąca wg rannej tabeli (zawsze na poczatku m-ca kurs CHF jest nizszy, tak samo z tabela).To zycze powodzenia - ja w zeszłym roku w styczniu chcialem zaciagnac kredyt w banku "N". Kurs CHF wynosil ok. 2.80 zł (kurs KUPNA). Miało byc szybko, sprawnie i max 2 tygodnie. Kredyt uruchomiono mi jakzeby inczej na początku miesiąca wg rannej tabeli (zawsze na poczatku m-ca kurs CHF jest nizszy, tak samo z tabela)... ale w kwietniu kiedy kurs CHF zszedł do ok. 2.55 zł (kurs KUPNA). Gdyby uruchomiono mi go w ostatnim dn. m-ca np. lutego mialbym kurs ok. 2.70 zł. Przy 15 gr roznicy daje to ok. 15.000 zł do tyłu.
Podejrzewam ze zrobiono to specjalnie i taka jest polityka banku.

Teraz jest podobnie - banki przy wysokich kursach CHF nie chca udzielac kredytow, bo nic na tym nie zarobia. Zarabiaja tylko wowczas gdy kurs chf rosnie,a kredyty dawane byly po kursie zdecydowanie nizszym. Kredyt w walucie obcej to czysta zagrywka bankowa na dokumentach - tak naprawde nikt nie wyplaca zadnej waluty obcej tylko na papierze są wykazane waluty ktore przleiczaja wg swojego kursu.
Zaraz pojawia sie glosy ze głupoty pisze, ze bank te np.CHF pozyczyl zeby mi je pozyczyc itd.
G... prawda - BANK musialby je pozyczyc zeby mi je wyplacic, a tak po transferach walutowych widac ze banki zadnej waluty nie pozyczaja chyba ze swojej spolki matki np.EURO!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki