Do Biedronki w niedzielę tylko z biletem?

Wchodzące w marcu w życie ograniczenie handlu w niedziele wywołuje u klientów sporo emocji, a duże sieci handlowe dwoją się i troją, jak ominąć nie do końca precyzyjne zapisy ustawy.  Według doniesień „Faktu” najnowszym pomysłem na obejście zakazu ma być obsługiwanie klientów sklepów na dworcu po okazaniu biletu.

(fot. Robert Pipala / FORUM)

Nad wprowadzeniem takiego planu zastanawia się m.in. Biedronka. Jej sprzymierzeńcem zdecydowanie jest nieprecyzyjny zapis w ustawie – w dokumencie czytamy, że zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje placówek handlowych na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych. Możliwe więc, że – analogicznie jak na lotniskach – w marketach znajdujących się na dworcach w niedziele będą mogli kupować jedynie pasażerowie, którzy w tym dniu będą podróżować z danego przystanku, za okazaniem biletu.

Na pytanie zadane przez redakcję „Faktu”, przedstawiciele koncernu Jeronimo Martins odpowiadają: - „Obecnie jesteśmy na etapie analiz i konsultacji dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów. W tej kwestii finalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem”. Podobną deklarację złożył Jarosław Sobczyk, dyrektor personalny i członek zarządu JMP w wywiadzie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zapewnił, że Biedronka nie ma zamiaru obchodzić prawa i dostosuje się do nowych przepisów.

To nie pierwszy wybieg, nad jakim, według doniesień medialnych, zastanawia się Biedronka. Wcześniej sieć sklepów miała zastanawiać się nad wprowadzeniem w niedziele trzeciej, nocnej zmiany. Pracownicy mieliby stawiać się w pracy tuż po północy z niedzieli na poniedziałek i pracować przez 5,5 godziny. Innym pomysłem na obejście przepisów było wydłużenie czasu pracy w soboty poprzedzające niedziele objęte zakazem handlu. Biedronka miałaby być wówczas otwarta do 23, Lidl do 22, a Carrefour nawet do północy.

Handel dozwolony w dwie niedziele miesiąca w 2018 r., w jedną w 2019 r. i całkowity zakaz w 2020 r. – to najważniejsze założenia ustawy. W tym roku handlować będzie można w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, zaś w przyszłym – w ostatnią. Pierwszą objętą nowymi przepisami niedzielą będzie 11 marca. Pełną listę dni, w których nie będzie można zrobić zakupów w 2018 i 2019 r., znajdziesz tutaj.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 tommytommy

No i dobrze, bezsensowne przepisy trzeba omijać

! Odpowiedz
0 10 fiskalny

Cóż. Bilet miesięczny na przejazd do Biedronki będzie kosztował 1 grosz.W czasie świątecznych promocji przejazdy między Biedronkami będą gratis.

! Odpowiedz
1 9 piotrkrzysztoff

Biedronka nie musi się zastanawiać nad wprowadzeniem 3ciej, nocnej zmiany, bo większość Biedronek już od dawna pracuje na 3 zmiany / 7dni w tygodniu.

Tylko te mniejsze o niewielkim obrocie nie mają 3ech zmian.

! Odpowiedz
11 5 silvio_gesell

Biedronka nie mieści się w budynku dworca.

! Odpowiedz
23 64 czerwony_wiewior

Nie jestem fanem Biedronki, ale podoba mi się jej pomysł ośmieszanie głupiej ustawy

! Odpowiedz
19 18 silvio_gesell

Znaczy urodziłeś się w trzecim hipermarkecie od słońca, żeby musieć się tłumaczyć, że nie jesteś fanem biedronki? Co znaczy w ogóle fan biedronki? Z kim ty rozmawiasz?

! Odpowiedz
7 9 czerwony_wiewior odpowiada silvio_gesell

Boisz się konkurencji? Bo twój bełkot także jest przeważnie mało zrozumiały dla ogółu.

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada czerwony_wiewior

Wszyscy widzą, żeś odważny w internecie.

! Odpowiedz
16 52 xiven

pewnie uczestnictwo w niedzielnych mszach z tego powodu spadnie, bo jak nie będzie można po kościele odwiedzić sklepu to dla wielu wyjdzie na to że nie opłaca się odpalać samochodu i jechać kilometr do samego kościoła omijając biedronkę

! Odpowiedz
17 27 orkus

no, to wystarczy do zakupów dodać bilet na przejazd do najbliższej stacji :)
Zwykle koszt rzędu do 1 zł

! Odpowiedz