REKLAMA

BADANIEDo 75. roku życia połowa populacji świata ma mieć problemy z psychiką

2023-08-04 05:58
publikacja
2023-08-04 05:58

Przeprowadzone w 29 krajach badanie wskazuje, że przed osiągnięciem wieku 75 lat, połowa ludzkiej populacji będzie cierpiała przynajmniej na jedno zaburzenie zdrowia psychicznego. Najczęstsze to depresja, alkoholizm, fobie i stres pourazowy.

Do 75. roku życia połowa populacji świata ma mieć problemy z psychiką
Do 75. roku życia połowa populacji świata ma mieć problemy z psychiką
fot. Solid photos / / Shutterstock

Naukowcy z University of Queensland (Australia) z kolegami z międzynarodowego zespołu przeprowadzili globalne badanie, aby przewidzieć powszechność zaburzeń psychicznych na świecie. Przeanalizowali dane obejmujące 150 tys. osób z 29 państw i okres od 2001 do 2022 roku.

Informacje pochodziły z największej, jak do tej pory, serii bezpośrednich wywiadów - World Health Organisation’s World Mental Health Survey.

Wyniki zmuszają do zastanowienia. Aż połowa ludzi, przed osiągnięciem 75. roku życia, ma cierpieć na jakieś zaburzenie psychiczne.

„Najczęstsze są zaburzenia nastroju, takie jak ciężka depresja i lęki. Widać przy tym różnice między płciami” – mówi prof. John McGrath, autor badania opisanego na łamach magazynu „The Lancet Psychiatry” (https://doi.org/10.1016/S2215-0366(23)00193-1).

Wśród kobiet najczęstsza ma być depresja, fobie oraz zespół stresu pourazowego (PTSD), natomiast u mężczyzn – alkoholizm, depresja i fobie. Najbardziej zagrożone są przy tym osoby młode.

Jak wskazują autorzy – zaburzenia najczęściej rozwijają się w dzieciństwie, okresie nastoletnim i wczesnej dorosłości.

"To wskazuje na potrzebę inwestowania w podstawową neurobiologię, aby zrozumieć, dlaczego te zaburzenia się rozwijają – podkreśla prof. McGrath. - Potrzebne są procedury zdolne do szybkiego wykrywania i leczenia powszechnych zaburzeń psychicznych. Powinny być zoptymalizowane pod kątem pacjentów w kluczowych momentach ich życia".

"Poprzez zrozumienie znaczenia wieku, w którym te zaburzenia często się pojawiają, możemy odpowiednio dostosować interwencje zdrowotne i alokować zasoby, tak aby zapewnić właściwe i terminowe wsparcie dla osób zagrożonych” – dodaje współautor badania, prof. Ronald Kessler z Harvard Medical School.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
malgorzatazofia
Uznajmy część tego co uważamy za zaburzenia za normę. To mit ,że człowiek MUSI być szczęśliwy
methusal
Za dużo bogactwa w rękach jednostek. Ludzie padają na pysk w pracy, ledwo spinają budżety a w telewizji kurorty, mercedesy, zegarki i lazurowa woda.
niederfurzdorf
Tak. Ale tylko w zachodniej cywilizacji, która tak się zachłysnęła swoimi sukcesami, że postanowiła sama się zniszczyć .
159120br
Jako lekarstwo proponują Netflix i Disney plus
mesten
Za duże zagęszczenie człowieków na 1 metr kwadratowy taka jest przyczyna. Milion lat człowiek żył na wielkich przestrzenaich robił kilometry pieszo a teraz jest stłoczony w mieście i mieszka w szuflandii.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki