REKLAMA

Do 3000 zł brutto za staż w banku

Weronika Szkwarek2017-05-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-05-23 06:00

Od kilkuset złotych do 3 000 złotych brutto – tyle wynoszą „widełki”, na jakie mogą liczyć studenci kierunków ekonomicznych na stażach w bankach. Nie wszyscy jednak takie programy prowadzą, a inni – proponują jedynie praktyki za „doświadczenie i wpis do CV”. 12 banków wypowiedziało się na temat prowadzonych przez nich programów stażowych.

Zaczynają od zadań elementarnych, najczęściej od pracy w archiwum. Wraz  z rosnącym stopniem wtajemniczenia mogą zajmować się zbieraniem informacji rynkowych czy analizą konkurencji i dokumentów finansowych. Po kilku miesiącach najlepszym proponuje się zatrudnienie. Choć większość uważa stawki wynagrodzeń za staż za tajemnicę firmową, kilka banków ujawniło, ile student lub absolwent może otrzymać za udział w programie stażowym.

fot. Krzysztof Wojciewski / / FORUM

Staże w bankach – jak długo trwają i czy dostanę później pracę

Przeciętna długość stażu w banku wynosi od 2 do 3 miesięcy, jednak w przypadku kilku instytucji czas ten może wynieść nawet 2 lata. Do studentów kierowane są oferty zarówno w postaci programów stażowych, jak i praktyk. W obu przypadkach uczestnicy mogą liczyć na podjęcie zatrudnienia w oddziałach banku. – Bardzo chętnie zatrudniamy studentów, którzy wykazywali się zaangażowaniem podczas praktyk. W ubiegłym roku po zakończonych praktykach zatrudniliśmy około 20 proc. uczestników programów – wyjaśnia Ewa Staroń z Raiffeisen Polbanku. 

Programy stażowe w bankach

Bank

Nazwa programu stażowego/programu praktyk

Czas trwania

Możliwość zatrudnienia 

BGŻ BNP Paribas
1. Bankformersi
2. Postaw na Rozwój

1. 3 miesiące

2. 1-3 miesięcy

Możliwe po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego

Euro Bank

Graj w naszych barwach

1-3 miesięcy

Możliwe, jednak uzależnione od realnych wakatów

Raiffeisen Polbank

Summe-R

2 miesiące

Tak, w ubiegłym roku było to 20 proc. uczestników programu

Credit Agricole

First@CA

2-3 miesiące

Podczas ostatnich 2 edycji programu zatrudniono 35 proc. praktykantów, dodatkowo uczestnicy mogą wziąć udział  w rekrutacjach wewnętrznych

Bank Millenium

Millenium Bankers

2-3 miesiące

W zeszłorocznej edycji zatrudniono 32 osoby

BZ WBK

#KARIERA BANKIERA

2-3 miesiące

Możliwe

mBank

Bankowe Talenty

3-4 miesiące

W zeszłorocznej edycji zatrudniono 21 stażystów i 80 praktykantów, a w ramach rekrutacji wewnętrznej – 15 stażystów i 30 praktykantów

Bank Pekao SA

UniChallenge (Program Rozwojowy)

2 lata

Osoby z najlepszymi osiągnięciami mogą liczyć na na przedłużenie umowy

Citi Handlowy

Program Rozwojowy

Program Letnich Praktyk

18 miesięcy (w przypadku Programów Rozwojowych)
2,5 miesiąca (w przypadku Programu Letnich Praktyk)

W ramach Programów Rozwojowych niemal 100 proc. absolwentów dostaje propozycję zatrudnienia

W przypadku praktyk jest to „niższy odsetek”

Plus Bank

Praktyki

W zależności od studenta – nie krótszy niż miesiąc

Możliwość podjęcia zatrudnienia

ING Bank Śląski

Staż z Lwem

Od 2 do 12 miesięcy

Program przygotowuje studentów do pracy w ING

Niektóre banki oferują swoim stażystom możliwość uczestnictwa w rekrutacjach wewnętrznych – takie zapewnienia przekazał mBank oraz Credit Agricole. – W 2016 roku przyjęliśmy 21 stażystów i 80 praktykantów, a po programie w rekrutacji wewnętrznej zatrudniliśmy 15 stażystów i 30 praktykantów – podaje Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku. Wszystkie instytucje, które odpowiedziały na pytania redakcji Bankier.pl, deklarowały przyjęcie najlepszych studentów lub absolwentów po ukończonym programie, w zależności od realnej liczby wakatów.

Staż w banku – jakie wynagrodzenie?

Choć praktyki kojarzone są z pracą za doświadczenie lub wpis do CV, część instytucji oferuje wynagrodzenie za pracę studentów. W Raiffeisen Polbanku i mBanku żacy są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę i otrzymują najniższe wynagrodzenie krajowe. Na płace co najmniej minimalne mogą liczyć studenci przyjęci do programu w banku Citi Handlowym.

Wynagrodzenie za staże i praktyki w bankach

Bank

Wynagrodzenie staż

Wynagrodzenie praktyki

BGŻ BNP Paribas
Płatne (bank odmówił podania stawki) Płatne (bank odmówił podania stawki)

Euro Bank

Wypłacane, jeśli student uczestniczy w programie stażowym swojej uczelni. Wynagrodzenie płaci jednostka kierująca

Bezpłatne

BPS

Nie prowadzą

Bezpłatne

Raiffeisen Polbank

Nie prowadzą

Najniższe wynagrodzenie krajowe (umowa o pracę)

Credit Agricole

Od 2000 złotych brutto

Ok. 1000 złotych brutto

Bank Millenium

Płatne (bank odmówił podania stawki)

Płatne (bank odmówił podania stawki)

BZ WBK

Nie prowadzą

Płatne (bank odmówił podania stawki)

mBank

Staż (40h tygodniowo) 3000 brutto

Praktyki (40h tygodniowo) 2000 brutto

Bank Pekao SA

Płatny (bank odmówił podania stawki), zatrudnienie na podstawie umowy o pracę

Bezpłatne

Citi Handlowy

Prowadzą i jest wyższe od wynagrodzenia za praktyki

Nie niższe niż 2000 złotych brutto

Plus Bank

Nie prowadzą

Bezpłatne

ING Bank Śląski

Płatne (bank odmówił podania stawki)

Nie prowadzą

Większe pieniądze dotyczą natomiast programów stażowych. Credit Agricole deklaruje płace zaczynające się od 2000 złotych brutto, a mBank proponuje swoim podwładnym 3 000 złotych brutto na początek, umowę o pracę oraz te same dodatki, jakie otrzymują pracownicy banku. – Staże i praktyki w mBanku są płatne, a młodzi ludzie są zatrudniani na umowę o pracę. Przysługują więc im takie same benefity, jak wszystkim pracownikom banku, czyli np. możliwość ubezpieczenia medycznego czy posiadanie karty MultiSport – komentuje Rutkowska. Różne stawki mogą otrzymać natomiast absolwenci uczestniczący w Programach Rozwojowych w Citi Handlowym: – Programy Rozwojowe, które trwają od 1,5 roku, mają wieloetapową rekrutację i zakładają wyższe wynagrodzenia niż te w przypadku Programu Praktyk Letnich – podaje Agata Charuba-Chadryś z biura prasowego banku.

Choć pracodawcy niechętnie dzielą się stawkami wynagrodzenia dla stażystów, można uznać, że przeciętnie studenci i absolwenci otrzymują płacę na poziomie minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~Sebastian
I dlatego wlasnie nie poszedłem na studia i żal mi tych którzy poszli i zmarnowali życie. Ziółko i 2x 500+ pln wpada co miesiąc a do tego jeszcze inne rzeczy


Nawet tego trolki nie lajkujcie
~Paranoid
Mam wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że praca w banku to nie tylko sprzedaż (do której de facto wcale studia nie są potrzebne, wystarczy tylko solidne przeszkolenie z produktów) i wciskanie kredytów, ale również analiza portfeli, ryzyka, IT, AML, back office dla rynków finansowych... Które stanowiska są Mam wrażenie, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że praca w banku to nie tylko sprzedaż (do której de facto wcale studia nie są potrzebne, wystarczy tylko solidne przeszkolenie z produktów) i wciskanie kredytów, ale również analiza portfeli, ryzyka, IT, AML, back office dla rynków finansowych... Które stanowiska są lepiej płatne to już pozostawiam do samodzielnej oceny.
~zez
"analiza portfeli" hahahah. Ilu jest takich analityków? Równie dobrze mógłbyś napisać "praca w banku to nie tylko sprzedaż, bo są jeszcze prezes i zarząd i rada nadzorcza". Tyle różnych stanowisk!
~Paranoid odpowiada ~zez
Z tego co mi wiadomo to praca w banku nie kończy się na wciskaniu "najlepszych kont na świecie" oraz "najkorzystniejszych kredytów" i można trafić na ciekawszą (to naturalnie mocno subiektywne) i lepiej płatną posadę. Owszem jest ich mniej i wymagania co do nich są wyższe, ale jednak są i jakimś Z tego co mi wiadomo to praca w banku nie kończy się na wciskaniu "najlepszych kont na świecie" oraz "najkorzystniejszych kredytów" i można trafić na ciekawszą (to naturalnie mocno subiektywne) i lepiej płatną posadę. Owszem jest ich mniej i wymagania co do nich są wyższe, ale jednak są i jakimś cudem ludzie się takimi rzeczami zajmują i zarabiają lepiej niż w oddziałach. Także nie rozumiem trochę zbulwersowania.
~maciek
Hejtują Cię, ale nie mam do końca pojęcia, skąd ta niewiedza. Piszesz całkowitą prawdę, ale ludzie nie mają pojęcia, jak rozrośnięte są centrale banków. Wystarczy rzucić okiem na PKO przy Rakowieckiej. Swoją drogą zdaniem analityków xtb wynagrodzenia w sektorze usług finansowych będą rosły jeszcze szybciej, Hejtują Cię, ale nie mam do końca pojęcia, skąd ta niewiedza. Piszesz całkowitą prawdę, ale ludzie nie mają pojęcia, jak rozrośnięte są centrale banków. Wystarczy rzucić okiem na PKO przy Rakowieckiej. Swoją drogą zdaniem analityków xtb wynagrodzenia w sektorze usług finansowych będą rosły jeszcze szybciej, więc i pewnie studenci kierunków ekonomicznych się ucieszą.
~Jula
3000 brutto to normalna pensja doradcy klienta z kasą, nie stażysty...
~888
Skończyłem bankowość, a pracuję na pograniczu analizy finansowej/IT.. Jeśli praca w banku to jedynie back office.
~zosia
poczytajcie opinie pracowników o citi w gowork.pl ..... nie wart niczego
~Magdaa
Ale mydlenie oczu :D ING prowadzi praktyki studenckie i chyba tylko praktyki... Miałam więc wiem. A o stażach płatnych nie słyszałam :D
~Olaa
To musisz wiecej poczytać. Bo są płatne staże w bankach ;)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki