REKLAMA

Został niespełna miesiąc na sprawdzenie PIT-37 i PIT-38

2019-04-05 06:00
publikacja
2019-04-05 06:00

Zostało mniej niż 30 dni na rozliczenie roczne. Podatnicy powinni przekazać swoje deklaracje urzędom skarbowym do 30 kwietnia 2019. Ci, którzy zdecydują się skorzystać z wypełnionego przez Ministerstwo Finansów PIT-a, powinni sprawdzić poprawność danych oraz wybrać Organizację Pożytku Publicznego.

fot. / / YAY Foto

Sprawdź swój PIT po urzędniku

W tym roku część podatników teoretycznie może nie składać zeznania podatkowego. Dla rozliczających się według PIT-37 i PIT-38 (z umów o pracę, zlecenie, dzieło lub z przychodów kapitałowych) Ministerstwo Finansów przygotowało usługę Twój e-PIT, w ramach której podatnikom zostaje przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Jak szacuje minister finansów Teresa Czerwińska, z usługi Twój e-PIT skorzysta ok. 8 mln podatników.

Trzeba jednak pamiętać, że nowo uruchomiona usługa oznacza rozliczenie jedynie w najprostszej postaci. Mechanizm nie uzna ulg czy odliczeń innych, niż ulga na dziecko, nie dokona też innych zmian w zeznaniu. Dlatego warto zapoznać się ze wstępnie wypełnionym PIT-em przygotowanym przez Ministerstwo i upewnić się, że nie ma w nim błędów lub samodzielnie dokonać zmian adekwatnych do indywidualnej sytuacji podatnika.

Czas na sprawdzenie PIT-u mija z dniem 30 kwietnia. Podobnie jak w ubiegłych latach, jest to też ostatni dzień na złożenie PIT-u papierowego lub wysyłanego za pomocą programów internetowych do rozliczeń rocznych.

Sprawdź Twój e-PIT

Żeby pobrać i poprawić zeznanie przygotowane w ramach urzędowego Twojego e-PIT-a, można skorzystać z internetowego programu do rozliczeń rocznych. Co warto sprawdzić przed wysłaniem PIT-a?

  • źródła przychodu – czy wszystkie zostały wykazane (np. kiedy podatnik otrzymał więcej niż jeden PIT-11),

  • sposób rozliczenia – czy np. podatnik wybiera rozliczenie wspólne z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • ulgi i odliczenia – czy zostały uwzględnione,
  • 1 proc. podatku – czy organizacja wskazana w deklaracji ma zostać uwzględniona również w tym roku,
  • formę opodatkowania – czy odpowiada potrzebom,
  • numer rachunku, na który ma zostać wpłacona nadpłata.

Kto nie skorzysta z Twojego e-PIT-a?

Należy pamiętać, że nie każdy może rozliczyć się za pomocą rządowego programu. W przypadku gdy rozlicza się przedsiębiorca na drukach PIT-28, PIT-36 lub PIT-37L usługa Twój e-PIT nie ma zastosowania. Prawdopodobnie od 2020 roku zostanie ona wdrożona.

Podobnie jest w przypadku dochodów z zagranicy – jeśli podatnik uzyskał takie, nie będzie mógł rozliczyć ich na portalu podatkowym oraz nie będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Czy Twój e-PIT jest obowiązkowy?

Czy korzystanie z Twojego e-PIT-a jest obowiązkowe? Jak pisaliśmy na łamach Bankier.pl resort finansów w najczęściej zadawanych pytaniach umieścił odpowiedź na kwestię, czy skorzystanie z Twojego e-PIT-a jest obowiązkowe. Jednoznacznie odpowiada w niej – Twój e-PIT nie jest obowiązkowy. "Podatnik samodzielnie wybierze, czy chce skorzystać z e-PIT-a sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe" - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki