Dług Skarbu Państwa dobija do 900.000.000.000 złotych

Dobra zmiana nie dotarła do statystyk zadłużenia publicznego. Najnowsze dane Ministerstwa Finansów wskazują, że Polska zadłuża się jeszcze szybciej niż za rządów poprzedników, którzy w 8 lat podwoili dług publiczny.

Na koniec czerwca 2016 roku zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło 898 988,8 mln złotych i było o blisko 64,5 mld zł (+7,7% rdr) wyższe niż na początku roku. Tylko w czerwcu dług rządu zwiększył się o 8,3 mld zł, czyli o 0,9%.

Struktura walutowa długu Skarbu Państwa.
Struktura walutowa długu Skarbu Państwa. (Ministerstwo Finansów)

Na tegoroczny wzrost zadłużenia złożyły się trzy czynniki: 18,7 mld zł długu zostało zaciągnięte na potrzeby finansowania deficytu budżetowego, 28,7 mld zł zostało pożyczone na spłatę zapadającego zadłużenia, zaś osłabienie złotego zwiększyło wartość zagranicznego zadłużenia Polski o 12,9 mld zł.

Na koniec II kw. 2016 r. zadłużenie zagraniczne Skarbu Państwa opiewało na kwotę 306,74 mld zł, a zadłużenie krajowe na 592,25 mld zł. Aż 54% polskiego długu było w rękach inwestorów zagranicznych. Krajowy sektor bankowy trzymał prawie 27% długu SP, a pozostałe krajowe instytucje finansowe 19,1%.

Równocześnie resort finansów opublikował zaskakująco dobre dane o wykonaniu budżetu państwa za okres styczeń-lipiec 2016 roku. Deficyt budżetowy po lipcu wyniósł 14,4 mld zł, co stanowiło tylko 26,3% całorocznego planu. Był to także rezultat o 12,2 mld zł niższy (czyli lepszy) niż po lipcu 2015 r.

Tyle że niższy deficyt był w znacznej mierze efektem wydarzeń o charakterze jednorazowym. Wpływy z tytułu aukcji LTE w lutym i lipcu przyniosły łącznie 9,2 mld zł, a nadzwyczajnie wysoki zysk Narodowego Banku Polskiego zasilił w lipcu budżet państwa kwotą 7,9 mld zł. Razem to 14,9 mld zł.

Wzrosły także wpływy podatkowe, ale rozczarowaniem był niski wzrost dochodów z tytułu podatku od przedsiębiorstw (CIT). Wpływy z VAT zwiększyły się o 7,4% rdr (o 5,2 mld zł), z akcyzy o 4,2% rdr (1,5 mld zł), PIT-u o 8,1% rdr (+1,9 mld zł), ale z CIT-u tylko o 1,3% rdr (ok. 0,2 mld zł). Dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych wyniosły 1,8 mld zł. Równocześnie wydatki państwa były o 12,9 mld zł wyższe niż w okresie styczeń-lipiec 2015 r.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~gkskskdr

Nie 500 + a ZUS NAJBARDZIEJ ZADŁUŻA BUDŻET PAŃSTWA

! Odpowiedz
0 1 ~Powiśle

Tak, tylko że płacenie emerytur jest koniecznością a 500+ jest populistycznym rozbojem degradującym moralność szerokich warstw społecznych. Doświadczenia wszystkich krajów pokazują, że socjal poszerza warstę patologii społecznej i jest tylko dowodem nieudolności władzy, która nie potrafi stworzyć szansy zdobycia środków do życia potrzebującym ich ludziom. Na dodatek socjal jest pułapką, z którego państwo puźniej nie może sie wycofać bo samo wyprodukowało warstwy, oczekujące darowizny jako im należne i brnie w tym jak w blocie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 44 ~rozgoryczony

Gdyby ludzie dostawali do ręki wynagrodzenie brutto, a potem sami musieliby odprowadzić podatki to może wtedy by im się oczy otworzyły jak bardzo jesteśmy rąbani każdego miesiąca. Ale skoro polaków można przekupić ich własnymi pieniędzmi (500+), a w telewizji mówią, że Korwin to świr to powodzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Powiśle

To prawda: jesteśmy rąbani kazdego miesiąca i państwo przekupuje Polaków kradzionymi od innych pieniedzmi. To jednak nie zmienia faktu, że Korwin jest zdrowo szurnięty albo przynajmniej nie ma pojęcia jak działać by zdobyć władzę i zastosować swoje wizje dla dobra tego państwa.

! Odpowiedz
5 12 ~Nickola

Dług publiczny, dziura budżetowa, recesja, zatory płatnicze, niskie płace, spadki na giełwiek emerytalny, bezrobocie, deflacja czyli poprostu za mało jest pieniędzy. Zielone światło dla emisji

! Odpowiedz
0 1 ~zaq

Co chcesz emitować?
Zielone światło?

! Odpowiedz
5 24 ~Nickola

Jak mówi.stare chińske powiedzenie chytry dwa razy traci. Na łupieniu podatnika się nie wzbogacicie

! Odpowiedz
0 3 ~vv

mylisz się. łupią i bogacą się.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil