REKLAMA

Dlaczego cena ropy naftowej spada?

2014-10-20 10:20
publikacja
2014-10-20 10:20
Dlaczego cena ropy naftowej spada?
Dlaczego cena ropy naftowej spada?
fot. ingimage / / ingimage

Przez ostatnie 3 miesiące ceny ropy naftowej spadły o ok. 25 proc. i znalazły się na najniższym poziomie od 4 lat. To rodzi poważne konsekwencje dla gospodarki. W kieszeniach konsumentów - ze względu na tańsze paliwo, znajdzie się więcej pieniędzy na inne wydatki.

Dlaczego cena ropy naftowej spada?

Start odtwarzacza ...


Oznacza to też niższe koszty transportu dla producentów. Z drugiej strony niższe zyski notują koncerny naftowe, a budżety państw producentów ropy się nie dopinają - zauważa Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Dlaczego w ogóle ceny ropy spadają?

Istnieje kilka przyczyn spadków cen ropy naftowej. Po pierwsze są to przyczyny czysto techniczno-finansowe. W ciągu ostatnich 4 miesięcy spekulacyjna pozycja na nowojorskiej giełdzie spadła o 38 proc. - to znaczy, że spekulanci w Nowym Jorku kasowali swoje zakłady na wzrost cen ropy i zaczęli obstawiać spadek. Najprawdopodobniej miało to związek z oczekiwaniami NATO, że Fed w przyszłym roku podniesie stopy procentowe, co umacniało dolara i przekładało się z kolei na spadek cen ropy.

Ale po drugiej stronie mamy też przesłanki natury fundamentalnej. Mamy rewolucję łupkową w USA, czyli wzrost produkcji w Ameryce, który jest obecnie najwyższy od 28 lat. To bardzo istotna zmiana, ponieważ równocześnie w USA od lat 7 maleje popyt na ropę. Ropy na świecie robi się więc coraz więcej.

Krótkoterminowo mieliśmy dość nieoczekiwany wzrost produkcji w Libii, co sprawiło, że na Bliskim Wschodzie nagle mamy nadmiar ropy, że Arabia Saudyjska czy Irak tną ceny dla azjatyckich klientów i w tym momencie to producenci konkurują o klienta, nie bardzo przejmując się ceną.

Paliwo w Polsce będzie jeszcze tańsze?

Paliwo na polskich stacjach tanieje od 2-3 miesięcy, ale do tej pory litr benzyny potaniał tylko o dwadzieścia kilka groszy - mówiąc średnio w kraju, a to jest raptem 4 proc. przy 25-procentowej przecenie ropy. Dlatego też w mojej ocenie paliwo może jeszcze trochę potanieć, ale abyśmy zeszli poniżej 5 zł za litr średniokrajowo, to ropa musiałaby zejść w okolice siedemdziesięciu kilku dolarów za baryłkę, albo dolar musiałby potanieć w okolice 3 zł. Dopóki to nie nastąpi, nie liczbyłbym na znaczący spadek cen paliw - mówi Kolany.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Mat
Obecnie - benzyna za 4PLN a dolar powyżej 3,5 .Pytanie po co komu tacy analitycy ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jasnowidz
Hmm w takim razie w celu nie dopuszczenia spadków dochodów ich producentów, proponuję dobrowolnie płacić więcej na stacjach jak żąda sprzedawca. Ratujmy producentów!
~oikh
Tytuł artykułu powinien brzmieć kto steruje cenami ropy a raczej kontraktami na ten surowiec . 25 procent w 3 tygodnie to gigantyczny zarobek tylko czyj????
~asia
kolejny bardzo interesujacy wyklad, ktory nawet laikom otworzy oczy na ceny ropy naftowej i nie tylko, dziekujemy panie krzysztofie .....
~haha
niedługo kacapy będą pili swoją ropę i odurzali się gazem. Polacy ograniczajcie zużycie tych surowców. Pomóżmy Rosjanom.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki