REKLAMA
WEBINAR

Dlaczego PiS majstruje przy regule wydatkowej? Patkowski tłumaczy

2022-11-16 15:27
publikacja
2022-11-16 15:27

Przepisy dotyczące reguły wydatkowej dają nam przestrzeń do dodatkowych wydatków w wysokości ok. 30 mld zł - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski. Klub PiS zgłosił kolejne poprawki, a opozycja ponownie złożyła wniosek o odrzucenie projektu.

Dlaczego PiS majstruje przy regule wydatkowej? Patkowski tłumaczy
Dlaczego PiS majstruje przy regule wydatkowej? Patkowski tłumaczy
/ Sejm RP

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych, w tym roku stabilizująca reguła wydatkowa (SRW) nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków państwa związanych ze wsparciem podmiotów dotkniętych kryzysem energetycznym lub zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, wsparciem świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów w związku z inflacją oraz z finansowaniem sił zbrojnych.

Podczas drugiego czytania Konfederacja i Polska 2050 złożyły wniosek o odrzucenie projektu, argumentując, że proponowane przepisy to "weksel in blanco", bo nie wynika z nich, o ile zostaną zwiększone wydatki. Z kolei Ewa Szymańska (PiS) poinformowała o złożeniu dwóch poprawek, które m.in. przesuwają termin wejścia w życie przepisów o podatku bankowym z 1 stycznia na 1 luty 2023 r.

Wiceminister Patkowski podkreślił, że Komisja Europejska ciągle modyfikuje swoją politykę fiskalną, a w latach 2022-23 zaleca Polsce działania mające na celu zapewnienie, „by wzrost wydatków bieżących ze środków krajowych był zgodny z ogólnie neutralnym kursem polityki przy uwzględnianiu dalszego ukierunkowanego wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw najbardziej narażonych na podwyżki cen energii i osób uciekających z Ukrainy”.

"Wyłączenie, na które pozwoliła KE, dotyczy tylko 2022, więc mówienie o notorycznym luzowaniu reguły fiskalnej jest kłamstwem" - dodał.

Wskazał, że proponowana ustawa nie daje ministrowi finansów czy rządowi kompetencji do dowolnego wydawania pieniędzy w ramach przestrzeni, która powstała. "Każdy wydatek musi być realizowany tylko na podstawie ustawy przyjętej przez Sejm i Senat. Jeśli będzie taka potrzeba, by te wydatki realizować, to właściwy minister musi przyjść z ustawą i wtedy te środki mogą być wydane" - stwierdził wiceszef MF.

"Na podstawie tej ustawy minister nie może wydać ani złotówki ponad to, co jest zapisane we właściwych ustawach, niemniej daje nam to potencjalną dodatkową przestrzeń w postaci 1 pkt proc. w relacji do PKB ponad regułę zaplanowaną na 2022. To jest kwota ok. 30 mld zł, którą przeznaczamy na tarcze antyinflacyjne, osłonę Polaków przed skutkami inflacji i działania związane z sytuacją na Ukrainie, ale to nie znaczy, że ja mogę tę przestrzeń dowolnie wydać, musi być przyjęta konkretna ustawa, i dopiero jest możliwość realizacji tych wydatków" - zaznaczył Patkowski.

Oświadczył, że w 2023 r. stabilizująca reguła wydatkowa pozostaje bez zmian, jednocześnie - jak mówił - rząd będzie w przyszłym roku z dużą ostrożnością podchodzić do wydawania każdej złotówki.

Projekt, poza zmianami dotyczącymi reguły wydatkowej, zakłada, że obligacje ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa nie będą objęte podatkiem bankowym. Ma to obniżyć koszty finansowania emisji obligacji na rzecz programów rządowych utworzonych, powierzonych lub przekazanych Bankowi Gospodarstwa Krajowego lub Polskiemu Funduszowi Rozwoju.

Ponadto przepisy umożliwią obniżenie podstawy opodatkowania o wartość aktywów wynikających z transakcji odkupu (transakcje repo), której przedmiotem są skarbowe papiery wartościowe.

Podczas wtorkowej komisji finansów do projektu dodano zmiany ograniczające stosowanie ulgi na robotyzację w odniesieniu m.in. do działalności górniczej.(PAP)

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (19)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Znowu ten ekspert po gimnazjum? Wygląd wiceministra powinien budzić szacunek. Tymczasem u mnie wywołuje efekt wymiotny, a u kobiet na widok tego dzieciaka wzmaga się laktacja.
akrystian
Skąd oni się biorą ? Jak patrzę na tych młodzików PiSowskich to mam wrażenie, że oni pochodzą ze szkół specjalnych. Później takim ludziom daje się robić reformy podatków i mamy katastrofy jak Nowy Ład.
ministerprawdy
1,5 mld na kancelarię premiera. Potrzeby są przeogromne. A Ukraina ? W tym roku ze 100 mld wywalimy.
prawnuk
ja słyszałem, ze na Ukrainę to pierdylion biliard dolarów...... prosze PODAĆ te wydatki.......
baibina odpowiada prawnuk
No włąsnie w tym problem ze nigdzie ich nie ma wyszczegolnionych. 12 tys starlinków kupilismy i oplacamy ukraincom - polowe ktoreych uzywają, a taki ORLEN NIE CHCE NAWET PODAC DO WIADOMOSCI ILE PALIWA NA UKRAINĘ WYSYŁA BO SIE TAJNOŚCIA ZASŁANIA - ale podobnio 100 tys ton miesiecznie, 500 tys ukrainskich dzieci co miesiac 500+ pobiera No włąsnie w tym problem ze nigdzie ich nie ma wyszczegolnionych. 12 tys starlinków kupilismy i oplacamy ukraincom - polowe ktoreych uzywają, a taki ORLEN NIE CHCE NAWET PODAC DO WIADOMOSCI ILE PALIWA NA UKRAINĘ WYSYŁA BO SIE TAJNOŚCIA ZASŁANIA - ale podobnio 100 tys ton miesiecznie, 500 tys ukrainskich dzieci co miesiac 500+ pobiera to sobie wez kalkulator i policz chcoiaz to co wymieniłem!
ministerprawdy odpowiada baibina
NBP dzielnie walczył za nasze pieniądze o kurs hrywny, miliony uchodźców utrzymyjemy, nawet tych uchodźców co są dalej na Ukrainie. Państwowe firmy ślą co się, wojsko oddało wszystko co miało. Na samych uchodźców wg WHO wydaliśmy 40 mld w tym roku jako państwo, do tego pomoc gospodarcza, wojskowa i kredyty na wieczne NBP dzielnie walczył za nasze pieniądze o kurs hrywny, miliony uchodźców utrzymyjemy, nawet tych uchodźców co są dalej na Ukrainie. Państwowe firmy ślą co się, wojsko oddało wszystko co miało. Na samych uchodźców wg WHO wydaliśmy 40 mld w tym roku jako państwo, do tego pomoc gospodarcza, wojskowa i kredyty na wieczne nieoddanie.
prawnuk odpowiada ministerprawdy
jako OBYWATELE nie jako państwo..... Głównie edukacja i zdrowie..... Edukacja to dodatkowo 58 mln zł - bo to podano
państwo wydało kilka miliardów by dopłacić do kwaterunku przez 4 miesiące
akrystian odpowiada prawnuk
A jak będzie wyglądała przyjaźń ukraińska to już wiemy po incydencie z rakietą (albo dwiema).
emulgator
Dawno tego typa nie było . Na Nowym Wale sie wyłożył ale jak widać - g zawsze wypłynie.
ministerprawdy
"Kryzys" można zlikwidować w 1 dzień jak zlikwidowano covida. Wystarczy : zawiesić lub znieść uprawnienia CO2 dla dużej energetyki, zalikwidować obecne przepisy odnośnie giełdy energii i sposobu ustalania cen na podstawie maksymalnych cen, znieść embargo na węgiel (tak jak nie ma np na uran, ropę, gaz, kawior, meble, etc) "Kryzys" można zlikwidować w 1 dzień jak zlikwidowano covida. Wystarczy : zawiesić lub znieść uprawnienia CO2 dla dużej energetyki, zalikwidować obecne przepisy odnośnie giełdy energii i sposobu ustalania cen na podstawie maksymalnych cen, znieść embargo na węgiel (tak jak nie ma np na uran, ropę, gaz, kawior, meble, etc) i przestać likwidować górnictwo - docelowo. I tyle. Te setki miliardów złoty, ta inflacja i niszczenie całych branż są niepotrzebne. Ale jak restrykcjami i covidem - takie są polecenia z góry i koniec.

Powiązane: Budżet 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki