Dino kontra LPP – walka o lidera spółek handlowych na GPW

Adam Hajdamowicz2019-07-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-07-30 06:00
FORUM

Dino bije kolejne giełdowe rekordy, a pod względem kapitalizacji dogoniło już LPP. Sprawdzamy, czy wyceny największych na GPW spółek z branży handlowej mają uzasadnienie w osiąganych przez nie wynikach?

Sieć supermarketów Dino zadebiutowała na giełdzie 19 kwietnia 2017 roku, a więc niewiele ponad dwa lata temu. W momencie wchodzenia na giełdę kapitalizacja spółki wynosiła niecałe 3,7 mld złotych, co pod tym względem sytuowało spółkę dopiero na 4. miejscu na GPW wśród podmiotów działających w szeroko pojętej branży handlowej. Na podium znajdowały się wtedy: LPP, CCC, a także najbliższy biznesowo do nowego gracza Eurocash.

/ Bankier.pl

Spółka Dino okazała się jednak prawdziwym hitem inwestycyjnym, a do dziś jej akcje zwiększyły swoją wartość już niemal 4-krotnie. Reszta branży nie radziła sobie aż tak dobrze, dzięki czemu Dino, pod względem kapitalizacji, bardzo szybko zostawiło w tyle mające różnego rodzaju problemy Eurocashu oraz CCC. We wtorek 23 lipca doszło nawet do historycznego momentu, kiedy to Dino wskoczyło na pozycję lidera i stało się na moment największą spółką z branży handlowej na GPW. LPP, a więc właściciel m.in. takich marek jak Reserved, Cropp czy House, na razie odparł ten atak, co sprawia, że możemy się spodziewać zażartej walki o pozycję lidera.

Majątek Dino nie jest zbyt duży

Wycena giełdowa to jedno, analiza bilansów spółek daje jednak zupełnie odmienne wnioski. Ze wspomnianych powyżej czterech spółek, najwyższe aktywa posiada bowiem ten najsłabiej wyceniany, czyli Eurocash (ok. 8,2 mld złotych). Zgromadzony przez niego majątek jest wart nawet nieco więcej niż ten, który znajduje się w rękach ponad 5-krotnie większego LPP (pod względem kapitalizacji). Spółka Dino, z aktywami wycenianymi na niecałe 3,5 mld złotych, wydaje się zatem przy nich mikrusem.

Spółka

Aktywa razem*

Zobowiązania ogółem*

Zadłużenie ogółem

LPP

8 070 683

5 284 680

65%

Dino

3 447 581

2 168 743

63%

CCC

6 920 300

5 928 400

86%

Eurocash

8 176 961

7 168 760

88%

Źródło: raporty spółek za I kw. 2019 r., *dane w tys. złotych

Mówiąc o posiadanym majątku, nie można jednak nie uwzględnić zaciągniętych zobowiązań. Również i pod tym względem przoduje Eurocash, czego już zdecydowanie nie można nazwać pozytywną informacją. Skalę problemu najlepiej pokazuje wskaźnik zadłużenia ogółem, a więc w odniesieniu do posiadanych aktywów. Dla Eurocashu wynosi on aż 88 proc., kiedy w przypadku Dino czy LPP nie przekracza nawet 65 proc. Działalność tych mniej zadłużonych podmiotów jest teoretycznie narażona na niższe ryzyko kredytowe, co po części może uzasadniać znacznie wyższe wyceny.

LPP zarabia dużo więcej niż Dino

Innym czynnikiem i to prawdopodobnie jeszcze ważniejszym, który wpływa na wartość spółek, są osiągane przez nie wyniki finansowe. Pod względem przychodów ze sprzedaży ponownie króluje tutaj Eurocash (22,8 mld złotych w 2018 roku), co jest nawet wyższą wartością niż łączna sprzedaż wszystkich trzech pozostałych spółek. Przychody te nie przekładają się tam jednak zbytnio na osiągane zyski, które wyraźnie odstają od najlepszych spółek w branży.

/ Bankier.pl

Przykładowo, pod względem zysku operacyjnego, który jest znacznie mniej podatny na jednorazowe zdarzenia niż zysk netto, dominuje LPP (756 mln złotych w 2018 roku). Kolejne w tym zestawieniu Dino jest o ponad 40 proc. gorsze (429 mln złotych) i to pomimo że obie spółki wyceniane są na niemal tym samym poziomie. Pokazuje to, że inwestorzy oczekują od Dino znacznie szybszego rozwoju niż od LPP, co ma swoje uzasadnienie w bardzo dobrych poprzednich latach, ale jednocześnie generuje duże ryzyko przeceny w razie jakiegokolwiek niepowodzenia.

Bardzo optymistyczną wycenę spółki Dino potwierdza również analiza podstawowych wskaźników giełdowych, a więc ceny do zysku (C/Z) oraz ceny do wartości księgowej (C/WK), które dość mocno przewyższają poziomy uzyskiwane choćby przez wspomniane LPP. Wskaźnikowo najtańszy jest tymczasem Eurocash, którego perspektywy są najgorzej oceniane przez inwestorów.

Spółka

Przychody ze sprzedaży*

Zysk operacyjny (EBIT)*

Zysk netto*

C/Z

C/WK

LPP

8 046 756

756 560

505 176

29,6

5,26

Dino

5 838 529

429 002

307 554

43,9

10,93

CCC

4 725 800

372 500

56 700

121,8

7,33

Eurocash

22 832 888

214 375

111 652

28,9

2,62

Źródło: raporty spółek za 2018 r., *dane w tys. złotych

Pojawienie się na GPW spółki Dino i jej późniejsze wzrosty były jednym z największych giełdowych pozytywów ostatnich lat. Sieć supermarketów rozwija się na tyle szybko, że w bardzo krótkim czasie zdobyła spory kawałek krajowego rynku i walczy już o miano największej spółki z branży handlowej na GPW. Trzeba być jednak świadomym, że obecna wycena zawiera sporą premię względem innych spółek i zakłada w przyszłości utrzymanie równie wysokiego tempa wzrostu, jak dotychczas. Choć nie jest to niemożliwe, to w miarę zwiększania skali działalności będzie to zapewne coraz większym wyzwaniem.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
olnowak
LPP ma większy potencjał.
mr_simo
Ja i tak stawiałbym na LPP, bardzo fajnie rozwija się ta spółka.
tomwak
Jaki tam tęgi zobaczyć trzeba kto nabył pierwotne akcje na wejściu - same fundusze. Pompują licząc na zysk z dywidendy chociaż akcji jest dość sporo. Ruchu praktycznie brak, jedynie kosmetyczne transakcję wewnętrzne funduszy 0,2-1% Ciekawe kto będzie kupował akcje jak będzie się trzeba większej ilości pozbyć?!? Jaki tam tęgi zobaczyć trzeba kto nabył pierwotne akcje na wejściu - same fundusze. Pompują licząc na zysk z dywidendy chociaż akcji jest dość sporo. Ruchu praktycznie brak, jedynie kosmetyczne transakcję wewnętrzne funduszy 0,2-1% Ciekawe kto będzie kupował akcje jak będzie się trzeba większej ilości pozbyć?!? A cha, do tego wszystkiego artykuł sponsorowany pewnie przez akcjonariuszy :) Taka to wielka światowa GPW. Żenada.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki