REKLAMA

Deutsche Bank ukarany przez SEC

2016-10-13 08:33
publikacja
2016-10-13 08:33

Kolejny dzień, kolejne złe wiadomości dla Deutsche Banku. Niemiecki gigant został ukarany przez amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) m.in. za niedostateczne przeciwdziałanie ujawnianiu informacji niejawnych.

Deutsche Bank ukarany przez SEC / fot. Brendan McDermid / FORUM

Wysokość kary nałożonej na bank przez regulatora z USA jest relatywnie niewysoka (9,5 miliona dolarów), lecz stanowi kolejny sygnał negatywnie wpływający na wizerunek niemieckiego potentata.  

- Deutsche Bank zachęcał swoich analityków do częstych kontaktów z klientami, jak również ze swoim personelem z działów sprzedaży i tradingu, jednak nie posiadał wystarczających procedur przeciwdziałających ujawnianiu jeszcze nieopublikowanych analiz, prognoz i rekomendacji – czytamy w uzasadnieniu opublikowanym na stronie internetowej SEC. Według jednego z dyrektorów Komisji, informacje te mogły mieć wpływ na rynek finansowy.

Dodatkowo SEC stwierdził, że Deutsche Bank wydał rekomendację „kupuj” dla spółki Big Lots, która była niezgodna z osobistym poglądem analityka, który ją przygotował. Charles P. Grom prywatnie przekonywał, że rekomendacja dla Big Lots powinna zostać obniżona. Analityk, który nie pracuje już w banku, zgodził się w lutym na zapłatę 100 000 dolarów kary i roczny zakaz pracy w branży.

Ostatni zarzut SEC wobec Deutsche Banku dotyczył wewnętrznej korespondencji pracowników banku prowadzonej przy pomocy komunikatora (DB Chat). Komisja stwierdziła, że bank przez lata nie archiwizował tych rozmów w sposób właściwy, a ich zapisy potrzebne były śledczym SEC.

Deutsche Bank zakończył postępowanie prowadzone przez SEC bez przyznania się lub odrzucenia zarzutów. W oświadczeniu publikowanym przez amerykańskie media rzeczniczka banku przekonywała, że podjęte zostały działania mające wyeliminować nieprawidłowości wskazane przez SEC.

To nie pierwsze złe wiadomości dla niemieckiego banku w tym tygodniu. Dwa dni temu "Financial Times" donosił, że EBC pomógł Deutsche Bankowi w stress testach.

Michał Żuławiński

Czy PKO BP pod wodzą Jagiełły przejmie "Niemców"?

Czy PKO BP pod wodzą Jagiełły przejmie

W obliczu rosnącej presji rynkowej na Deutsche Bank nie jest wykluczone, że Niemcy zdecydują się sprzedać swoją polską filię. Gdyby zarządzany przez Zbigniewa Jagiełłę PKO BP przejął DB Polska, efekt propagandowy byłby znakomity.

Źródło:
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Kasa
No ja to jestem bardzo zadowolona z Getin Banku. Jedyny Polski Prawdziwy dobry bank. I bezpieczny więc gorąco polecam :)
~TenZKata
Wojna ekonomiczna USA - UE trwa w najlepsze. Nie ma to jak przypomnieć sobie na koniec dnia kto jest policjantem i kto ustawia wszystkich po kątach :)
~silvio_gesell
Gdzie dwóch sie bije tam trzeci korzysta. Nietrudno zgadnąć która wschodząca potęga gospodarcza zyskuje na pogłębiających się zachodnich podziałach.
~prezes
kolos na glinianych noga, którego zaczynają coraz mocniej atakować - ciekawe czego USA oczekuje w zamian za zaniechanie akcji wycelowanej w UE - może umowa o wolnym handlu na warunkach USA będzie wystarczającą daniną ?
~bandit
czy się to komuś podoba czy nie, niemcy to od wieków najwieksza zakała europy. Naród, który budował się i buduje na krwii. Oszukańcze państwo i firmy. Oby ich dogmat w europie się zakończył, jeśli nie jest ż za póżno.
~ff
Pewnie dlatego aż dwóch polskich premierów (Beti i Mati) z uśmiechami obwieszczają nową fabrykę Mercedesa. Tacy źli Ci Niemcy.
~JOJO
A kiedy kara dla Jankesów i ich kumpli za bańkę finansową, Fredy-me, napaść na Irak.... , kryzys finansowy,...
~as
Za chwile pojawia się kolejne komentarze o bankructwie. Pojawiają się od lat a życie płynie dalej i nie zmienia się nic.

Powiązane: Problemy europejskich banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki